Facebook Pixel

Open data як порятунок для бізнесу: топ-5 сервісів на основі відкритих даних

Топ-5 open data сервісів для бізнесу в Україні. Фото: Pexels.

Топ-5 open data сервісів для бізнесу в Україні. Фото: Pexels.

У 2020 році в Україні відбувалося в середньому 75 рейдерських захоплень щомісяця. Водночас протягом 2018-2020 років 51% українських компаній постраждали від економічних злочинів та шахрайства. Хоча ця статистика й не обнадійлива, захистити свій бізнес та мінімізувати ризики цілком реально — наприклад, за допомогою сервісів на основі відкритих даних.

Такі сервіси дають змогу уникнути не лише економічних та фінансових втрат, а й репутаційних. Вони дозволяють перевірити фінансову благонадійність партнерів, структури їхніх компаній, зв'язки з офшорними чи підсанкційними компаніями. The Page розповідає про топ-5 найпопулярніших opendata-сервісів, принципи та схеми їхньої роботи, а також про те, чим вони можуть допомогти українському бізнесу.

1

YouControl

YouControl – аналітична система для комплаєнсу, аналізу ринків, ділової розвідки та розслідувань. Система формує досьє на компанії України на основі відкритих даних, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Сьогодні YouControl має близько 10 тис. комерційних користувачів і 3 млн користувачів загалом.

Платформа

Досьє можна переглядати на сайті, а також підключити бота в Telegram, Viber та Facebook Messenger.

Джерела

Серед джерел, якими користується сервіс – Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), Єдиний державний реєстр судових рішень, Єдиний реєстр боржників, Реєстр платників єдиного податку, ProZorro, SMIDA тощо.

Актуальність даних

Частина даних, як-от найменування, код ЄДРПОУ, керівництво компанії тощо, оновлюється онлайн. Решта даних актуалізується:

  • щогодини (наприклад, інформація про банкрутів);
  • щодня (відстеження державних закупівель);
  • щотижня (інформація про торговельні марки);
  • щомісяця (інформація про наявність податкового боргу);
  • щокварталу (несплачені борги перед ліквідованими банками).

Тарифи

Сервіс пропонує три тарифи на вибір:

  • Open Data. Це безкоштовний тариф із необмеженим терміном дії. Він має лімітований функціонал, а частина даних у досьє прихована.
  • «Стандартна». Коштує тариф 680 грн/день або 30 тис. грн/рік. У досьє відкрита вся інформація. Функціонал тарифу обмежений кількістю доступних досьє (їхній зміст повністю відкритий), а також числом фізосіб, яких можна промоніторити.
  • «Повний доступ». За нього доведеться заплатити понад 39 тис. грн/рік. Його можливості подібні до «Стандартної», проте кількість відкритих даних дещо більша.

Як користуватися

Для пошуку досьє компаній необхідно обрати країну, в реєстрах якої система шукатиме інформацію, та ввести вже відомі вам дані юрособи, як-от код ЄДРПОУ, ІПН, ПІБ засновника чи керівника, назву компанії, адресу реєстрації чи номер телефону.

Для перевірки фізичної особи потрібно обов'язково знати її ПІБ, а також за можливості – дату народження та ідентифікаційний номер.

2

«Опендатабот»

«Опендатабот» – сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів. Він об’єднує дані з відкритих державних реєстрів та надає повну інформацію про людину або компанію. Зараз ботом користується понад 2,5 млн громадян, кожен четвертий з яких – щодня. Здебільшого це юристи, власники бізнесу та журналісти.

Платформа

Скористатися «Опендатабот» можна в Telegram, Facebook Messenger, Skype та Viber.

Джерела

Сервіс працює виключно з відкритою та публічною інформацією. Зокрема, у полі зору «Опендатабот» реєстраційні дані компаній з ЄДР, Реєстр виконавчих проваджень боржників, Реєстр податкових боргів, Судовий реєстр, Реєстр спеціальних санкцій на зовнішньоекономічну діяльність (ЗЕД), Чорний список Антимонопольного комітету (АМКУ) тощо.

Тарифи

Користувачі сервісу можуть обрати один із двох тарифів:

  • «Звичайний». Це безкоштовна пропозиція, завдяки якій можна отримати три компанії, ФОПи та судові справи у щотижневому моніторингу, одну повну виписку по компаніях та ФОП у режимі реального часу на день, а також аналіз усіх судових справ однієї компанії на день.
  • «Професійний». Вартість тарифу складає 270 грн/місяць або 2,98 тис. грн/рік. Його функціонал більш розширений за «Звичайний»: зростає кількість компаній, ФОП та судових справ, які можна перевірити за добу. Також платний тариф надає доступ до перевірки нерухомості, авто за номером або техпаспортом, арештів та обмежень на авто та паспорту в базі недійсних паспортів.

Як користуватися

Щоб скористатися сервісом, треба додати «Опендатабот» в одному з месенджерів. Далі – ввести будь-які доступні дані, наприклад, код, назву чи адресу компанії, ПІБ людини, номер паспорта, податковий номер фізичної особи, номер авто, техпаспорта чи судової справи.

3

Liga Contr Agent

Liga Contr Agent – система перевірки бізнес-партнерів, яка визначає точні зв’язки між компаніями та дозволяє швидко оцінити діяльність контрагентів. Сервіс містить інформацію про 1,5 млн юридичних осіб.

Платформа

На відміну від попередніх сервісів, Liga Contr Agent акцентує на роботі не з ботами у месенджерах, а на сайті. А сповіщення про реєстраційні зміни контрагентів у моніторингу система висилає на електронну пошту.

Джерела

Компанія працює з такими джерелами відкритих даних, як ЄДР, Реєстр планових перевірок, Реєстр неприбуткових організацій та установ, Національний банк, Санкційний список Європейського Союзу, SMIDA тощо.

Тарифи

Як і в решті аналогічних сервісів, ключові дані про юридичну чи фізичну особу можна отримати безкоштовно. Повна інформація доступна у платних тарифах:

  • «Старт». За 700 грн/місяць сервіс пропонує моніторинг 50 компаній та перегляд 250 карток, зокрема короткого і довгого досьє, даних про фінанси та ЗЕД, зв'язки з іншими особами. Скористатися послугою зможе лише один зареєстрований користувач.
  • «Оптимальний». Він коштує 1,2 тис. грн/місяць, а функціонал не відрізняється від дешевшого аналога. Ключовий момент у кількості доступних для моніторингу компаній – їх у тарифі 150. Водночас доступних для перегляду досьє – 750.
  • «Преміум». Вартість пропозиції – 1,7 тис. грн/місяць. Компаній у моніторингу – 300, вільних до перегляду карток – 1,5 тис.
  • «Корпоративний». Цей тариф найвигідніший для компаній, оскільки ним можуть одночасно скористатися три зареєстровані користувачі. Заплатити доведеться 2,5 тис. грн/місяць. Доступних юросіб у моніторингу – 1 тис., вільних до перегляду карток – 2,5 тис.

Як користуватися

Аби скористатися послугами Liga Contr Agent, необхідно зареєструватися на сайті, знайти досьє потрібної компанії за назвою або ЄДРПОУ та обрати опцію «Моніторинг». Повідомлення про реєстраційні зміни (керівник, адреса, розмір статутного капіталу, вид діяльності, назва), юридичний стан компанії, початок процедури банкрутства, а також судові рішення надходитимуть на вашу електронну пошту.

4

PravoSud

PravoSud – система пошуку й аналізу судової практики, яка допомагає юристу легко знаходити потрібні документи та розробити обґрунтовану правову позицію. Серед унікальних можливостей сервісу – аналіз інформації щодо того, як суддя розглядає різні категорії справ. Основними клієнтами PravoSud є юридичні фірми, адвокати, корпоративні юристи та консалтингові компанії.

Платформа

PravoSud має свій сайт, а також бот для Telegram і Viber – VartaBot.

Джерела

У роботі системи використовують відкриті дані, отримані з ЄДР, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, Єдиного реєстру боржників, Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та порталу «Судова влада України».

Тарифи

  • «Вільний доступ». Це безкоштовний тариф, який відкриває доступ до пошуку судових рішень.
  • «Базовий». За 250 грн/місяць ви зможете, зокрема, перевіряти судові рішення, шукати нормативно-правові акти та провадження Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
  • «Стандарт». Його вартість становить 450 грн/місяць. Окрім уже згаданих функцій, у тарифі додається ще й аналіз по суддях, можливість спостерігати за 25 профілями та переглядати статистику розгляду справ суддями.
  • «Професійний». Він коштує 580 грн/місяць, а до його функціоналу також входить перевірка контрагентів, історії судових справ, виконавчих проваджень, банкрутств тощо. Число профілів у моніторингу зростає до 40.

Як користуватися

Для використання сервісу треба спочатку зареєструватися на сайті. Далі – обрати розділ для пошуку та ввести заздалегідь відомі вам дані, наприклад, назву фірми, ЄДРПОУ чи прізвище судді.

VartaBot щоденно перевіряє наявність записів у судовому реєстрі, розкладі судових засідань, викликах до суду, виконавчих провадженнях, боргах та інших відкритих держреєстрах. Щойно з’являться дані про вас чи подібні за прізвищем та ініціалами, бот одразу попередить про це. Додати VartaBot можна у Telegram і Viber.

5

«Суд на долоні»

«Суд на долоні» – аналітичний сервіс для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень. Система містить усі судові рішення, опубліковані з початку 2018 року та щодня додає 20-60 тис. судових рішень.

WINCOURT – один із продуктів «Суду на долоні», який з’явився у грудні 2018 року. Це аналізатор судових документів, який прогнозує результати справ та надає користувачам рекомендації на основі чинного законодавства та попередніх судових рішень.

Платформа

Скористатися «Судом на долоні» можна на сайті сервісу. Крім цього, існує однойменний бот у Telegram та Facebook Messenger для пошуку статей у Кримінальному кодексі України.

Джерела

Система об'єднує дані з Єдиного державного реєстру судових рішень з інформацією з інших відкритих ресурсів. Зараз у сервісі інтегровані 15 реєстрів.

Тарифи

У вільному доступі на сервісі можна знайти судові рішення з ключовою інформацією лише щодо законодавства. Для безкоштовного пошуку застосовується максимум 10 фільтрів. Професійний доступ дає більш розгорнуту інформацію про перебіг справи за учасниками процесу, типами рішень, юридичними особами, грошовими сумами та іншими фільтрами.

«Суд на долоні» + WINCOURT:

  • Одноденний тариф – 50 грн.
  • Місячний – 580 грн.
  • Річний – 5,2 тис. грн.

Тільки WINCOURT:

  • Одноденний тариф – 20 грн.
  • Місячний – 100 грн.
  • Річний – 1 тис. грн.

Як користуватися

Зареєструйтеся, налаштуйте потрібні фільтри, введіть ключове слово чи фразу, з необхідної вам справи, – а далі розумна машина все зробить самотужки.