Рінат Ахметов вирішив питання заборгованості перед колишньою компанією Хорошковського

Експрезидент України Віктор Янукович і близький до нього олігарх Рінат Ахметов до початку військових подій в Донбасі. Фото: УНІАН

SCM Financial Overseas, що належить Рінату Ахметову, підписала мирову угоду з Raga Establishment. Вони більше не будуть судитися через операції з перепродажу «Укртелекому» у 2013 році.

«Будуть припинені всі судові й інші процеси між Raga і SCM, а також їхніми афілійованими особами», – йдеться в повідомленні СКМ Ріната Ахметова.

Тяжба на сотні мільйонів доларів між сторонами почалася у 2016 році. Тоді Raga подала в Лондонський міжнародний арбітражний суд позов з вимогою стягнути з компанії Ахметова залишок суми за куплені у неї 92,79% акцій «Укртелекому». Як повідомляло агентство «Інтерфакс-Україна», компанія Ахметова перерахувала продавцю лише $100 млн з обіцяних $860 млн.

На яких умовах Raga і SCM уклали угоду, в пресслужбі уточнити не змогли.

Швидше за все, СКМ запропонувала вдалий вихід із ситуації – можливо, пообіцяла заплатити свій борг з якоюсь знижкою, вважає глава аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. За його словами, мирова угода може передбачати значну знижку, тому що компанія сьогодні не коштує тих грошей, через які сторони сперечалися.

«Ця угода не стільки стосується «Укртелекому», скільки інших активів, які могли бути заморожені за рішеннями міжнародних судів через те, що СКМ не виконує зобов'язання перед Raga», – говорить Паращій.

Акції «Укртелекому» потрапили до Ахметова в 2013 році завдяки схемі, в якій були замішані впливові люди України.

До 2011 року це був державний оператор фіксованого зв'язку. Водночас він володів єдиною в країні ліцензією на надання послуг 3G, в той час як найбільші мобільні оператори не могли її отримати. Це робило «Укртелеком» дуже привабливим активом для будь-кого з них, тому що дозволило б запустити цю послугу раніше за конкурентів.

У 2011 році «Укртелеком» продали приблизно за $1,3 млрд маловідомій австрійській консалтинговій фірмі EPIC. Колишній голова Фонду державного майна Олександр Бондар заявляв, що продаж стався в інтересах найближчого оточення діючого тоді президента Віктора Януковича.

Подробиці приватизації виплили під час суду між компанією Ахметова і Raga в Лондоні. З'ясувилося, що кінцевим бенефіціаром EPIC на момент приватизації був Валерій Хорошковський. Про це заявив агентству «Інтерфакс-Україна» директор СКМ із міжнародних зв'язків і відносин з інвесторами Джок Мендоза-Вілсон з посиланням на свідчення в лондонському суді топменеджерів EPIC (яку згодом перейменували в Raga).

Там також стало відомо, що частину грошей на покупку «Укртелекому» EPIC надала компанія Дмитра Фірташа. А ще 4,2 млрд грн покупець отримав від продажу своїх облігацій державним Ощадбанку та Укрексімбанку. Зараз вони у судах добиваються повернення цих грошей.

Втім, головне в цій історії незрозуміло, каже заступник Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський. «Чому «Укртелеком» купила зовсім не телеком-компанія і чому гроші на покупку брали у державних банках? Ми не знаємо, які там були домовленості. Можливо, мова йшла про те, що компанія опиниться в руках того, хто нею володіє зараз», — зазначає Яблоновський.

Агентство «Інтерфакс-Україна» з посиланням на The Financial Times раніше повідомляло, що Рінат Ахметов вів переговори про купівлю оператора ще в 2012 році на «запит Віктора Януковича».

Читати на The Page