У суботу, 9 листопада, закінчився Київський міжнародний економічний форум (КМЭФ), головним гостем якого став один із найбагатших людей світу – засновник китайського інтернет-гіганта Alibaba Джек Ма. Його виступ у перший день викликав небувалий ажіотаж, а озвучені поради відразу ж розійшлися на цитати. Втім, вже наступного дня стало очевидно, що українських підприємців хвилюють зовсім не високі матерії, і їхня розмова пройшла зовсім в іншому руслі.
Відкрив форум голова держави Володимир Зеленський. Президент не став вигадувати нічого нового і повторив посил, озвучений ним тижнем раніше на інвестиційному форумі RE:Think у Маріуполі:
– Без зайвої скромності скажу, що Україна – один із найцікавіших і привабливих стартапів на планеті Земля. Так, за 28 років тут імітували важливі реформи, будували тіньову, непрозору систему. В результаті Україна стала своєрідним, економічним андердогом.

Зеленський назвав Україну алмазом без оправи, який повинен стати діамантом після «огранювання з внутрішніх реформ і зовнішніх інвестицій». Він заявив, що нова українська влада «дуже амбітна», щоб миритися з нинішнім непривабливим статусом країни. І тому буде робити все для потужного економічного стрибка». Також Зеленський вкотре пообіцяв «персональний захист усім інвесторам».
Ця обіцянка викликала скептичну реакцію Володимира Макеєнка, номінального власника телеканалу «Прямий». За день до цього до нього додому з обшуком вломилися слідчі Держбюро розслідувань у зв'язку зі справою про можливе ухилення від сплати податків при купівлі каналу. (У ЗМІ раніше висували версії, що купівля нібито була здійснена в інтересах тодішнього президента Петра Порошенка).
Макеєнко дивувався: хто з іноземних інвесторів захоче вкладати гроші в Україну, якщо, незважаючи на обіцянки президента, не захищені навіть наші внутрішні бізнеси. «Я живу в одному під'їзді з Сергієм Пашинським [проти нього кримінальну справу зараз розслідує Генпрокуратура – ред.], тому спочатку подумав, що правоохоронці просто помилилися квартирою», – віджартувався він.
Він згадав скандал з «ArcelorMittal Кривий Ріг», коли на завод із перевірками прийшли СБУ та інші силові органи, після яких керівництво компанії заявило про тиск із боку влади. А також нагадав про погрози тютюнових компаній згорнути виробництво в Україні через рішення, ухвалені у Верховній Раді за ініціативою партії «Слуга народу». (Втім варто зазначити, нещодавно табачники оголосили про відновлення своєї роботи після того, як президент відмовився підписувати закон).
Після символічного п'ятихвилинного виступу Зеленського на сцену нарешті вийшов головний гість форуму — власник компанії Alibaba Джек Ма. Він підхопив ключовий меседж глави держави, заявивши, що Україною захоплюється давно і після свого візиту має намір рекомендувати бізнес-партнерам також приїхати сюди і особисто переконатися, як багато тут можливостей.
Ма зачарував українську аудиторію. Охочих послухати китайського візіонера виявилося надзвичайно багато. Не тільки головна локація форуму – величезний головний зал «Паркового» – був забитий вщент, але й кілька сусідніх залів для панельних дискусій. Учасники форуму, як у кінотеатрі, захоплено спостерігали та коментували трансляцію його виступу на великому екрані.
Засновник Alibaba не розчарував публіку: він розсипався в похвалах Україні, давав поради з розвитку бізнесу і закликав не боятися конкуренції з боку штучного інтелекту.
Україні Ма порадив розвивати чотири головних напрямки – електронний уряд, інфраструктуру, підприємництво і освіту.
З останнім, втім, у засновника найбільшого інтернет-магазину в світі відносини склалися не дуже. CEO Alibaba (абревіатуру своєї посади сам Ма воліє розшифровувати як Chief Educational Officer) особливо розкритикував бізнес-навчання за спеціальністю MBA:
– Після того, як я відправляв своїх працівників вчитися бізнес-адмініструванню, вони поверталися звідти менш розумними, ніж до цього.
Модератор звернувся до присутніх – здебільшого випускників та керівників бізнес-шкіл – і попросив сказати слово на захист класичної освіти. Тим не менш, Ма ніхто не відповів – чомусь охочих зізнатися в отриманні МВА не знайшлося.
Також Ма поділився рецептом кар'єрного зростання. У його формулі це: цікавість, завзятість і довіра. Бізнесмен порадив інвестувати в розвиток своїх співробітників і більше вчитися на помилках, ніж на історіях успіху: «помилка сьогодні – найкраще добриво для вашого успіху завтра».
– Якщо ваша компанія – лише маленький трактор, не намагайтеся приробити їй суперпотужний двигун для Боїнга. Хороші люди завжди всередині вашої компанії. Інвестуйте в них, – закликав засновник Alibaba.
Організатори форуму хотіли показати, що Україна не просто об'єкт співчуття і технічної допомоги, але і місце, де можна робити бізнес, розвивати і експортувати технології. Про підтримку експортерів особливо активно говорили представники вітчизняного бізнесу. За підсумками голосування 72% учасників панелі «Україна на світовій економічній карті» у відповіді на питання «Що має зробити держава, щоб змінити роль України в глобальній економіці», вибрали «надання фінансової підтримки експортерам».
Крім залучення інвестицій, економічної кризи і торгових воєн, на КМЕФ активно обговорювали роль освіти і цифрових технологій у трансформації бізнесу.
Так, учасники дискусії «Освіта 4.0: як підготувати людей завтрашнього дня» переконували, що майбутнє буде не за штучним інтелектом, а за людьми творчих професій. Засновник венчурного фонду Nextury Ventures, литовський hi-tech-бізнесмен Ілля Лаурс заявив, що такі дисципліни вже сьогодні потрібно вносити в систему шкільної освіти, наприклад, роботу з big data. «Часи, коли люди вчили букви, вже пройшли. Сьогодні потрібно так само легко «читати» великі дані, як ми уміємо писати», – заявив він. У свою чергу директор Schildt Upper Secondary School у Фінляндії Арі Пока підкреслив, що креативність залежить не від предмета, а від того, яким способом його викладають.
Співавтор бестселера Teaching in the Fourth Industrial Revolution Арман Дусе звернув увагу і на зворотну сторону інновацій – скорочення та втрату концентрації. «Сьогодні третьокласники концентруються як золоті рибки – не більше 9 секунд», – поскаржився він.
У подібних розмовах про високі матерії пройшов весь перший день форуму.
Наступного дня, в суботу, на головну панель КМЕФу зібрався вже в основному український бізнес.
Серед головних спікерів був керівник KAN Development забудовник Ігор Ніконов, співвласник TB Fruit Тарас Барщовський, акціонер «Галнафтогазу» Віталій Антонов. Модерувала панель виконавчий директор ЄБА Ганна Дерев'янко.

Першим слово взяв Ігор Ніконов. Він поринув у роздуми про те, як складно робити бізнес, коли навколо вимогливі клієнти. «Ви повинні зробити щасливим найбільш стервозну людину, яку тільки можна собі уявити. Знаєте, як це складно?», – пожалівся він. І тут же заявив, що зробити прибутковим можна практично будь-який проєкт. Він похвалився, що побудовані його компанією ТЦ Ocean Plaza і IQ Business Center вже повністю себе окупили, незважаючи на те, що спочатку в це ніхто не вірив. Наприкінці виступу Ніконов не витримав і зізнався: «А я сам такий стервозний, що просто жах».
Ганна Дерев'янко, яка протягом усього спічу Ніконова не наважувалася його перебити, жартома констатувала: «Мені тут сказали, що на ваш виступ пішло надто багато часу».
Після Ніконова виступати зголосився Антонов. Його промова виглядала дещо непідготовленою. «Нам треба підвищувати бізнес-мислення. Ми повинні дивитися не в завтрашній день, а в післязавтра», – повідомив він. І пустився в міркування про те, що людей на роботі треба зробити щасливими.
Трохи пожвавив атмосферу в залі Барщовський, який став хвалитися тим, що контролює 12% світового ринку концентрованих соків. «Україна стільки не вип'є. Тому ми поставляємо концентрат всім найбільшим виробникам соків у світі», – розповідав він. «Ну, чудово, от молодець», – відреагувала Дерев'янко. Зал зааплодував.
Втім потім Барщовський, чия компанія котирується на Варшавській фондовій біржі, розповів, як міністр економіки Польщі нацькував на нього місцевий антимонопольний комітет після того, як український бізнесмен дозволив собі з ним публічно посперечатися. Цей приклад змусив присутніх у залі трохи зажуритися: виявилося, що не тільки в Україні влада не любить критику в свій бік.
В цілому ж виступи українських підприємців, у порівнянні з блискучою промовою Ма першого дня, виглядали більше як дружні посиденьки за столом із розмовами ні про що.
І це, здається, вже не виправити жодним MBA.