30 жовтня в Києві відбувся Українсько-Ізраїльський інноваційний Саміт-2019. У скромному залі столичного кампусу UNIT.City зібралися понад 600 учасників, представники 70 компаній загальною капіталізацією понад $35 млрд.
До них приєдналися інвестиційні фонди, які управляють капіталом на загальну суму понад $5 млрд.
Кореспондент на цій зустрічі зазначила головне: радянська інженерна спадщина зробила Ізраїль нацією стартапів, і нам ніхто не заважає зробити те ж саме.
Атмосфера на саміті була діловою. У холі B12 UNIT.City пропонували каву і снеки – некошерні, що здивувало. Правда, в секції для спікерів був невеликий куточок з трьома диванами, де гостей пригощали кошерним печивом і фруктами. Але основна частина гостей на ці деталі україно-ізраїльського форуму уваги не звертала – на саміті було всього кілька людей у ярмулках.
Головне, за чим сюди прийшли люди – нові ідеї і можливості.
– Ми хочемо, щоб якомога більше компаній отримали позитивний контакт, який призведе до спільного бізнесу і збільшення дохідної частини, що зробить наше життя кращим, – пояснив Дмитро Єрьомін, співорганізатор і засновник u Data Tech Company і член наглядової ради UNIT.City.
Єрьомін розповів кореспонденту , що доки гості прогулюються по холу, бізнесмени часу не втрачають:
– Сьогодні тут будуть укладені угоди і по два, і по три, і по п'ять мільйонів доларів. Вони стосуються кібернетичних проєктів, аналітики, кодингу (написання програмного коду – ).
Ну а загальний настрій саміту лаконічно сформулювала одна з виступаючих зі сцени — радник міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Мар'яна Каганяк. Вона вимовила фразу, яка підняла настрій аудиторії:
– У моєї мами є стартап.
Відкривав конференцію власник UNIT.City Василь Хмельницький. На другій панелі виступали посол України в Ізраїлі Геннадій Надоленко та Алекс Міллер — колишній депутат Кнесету.
Модерував секцію доктор Ейтан Ласрі, директор ізраїльської компанії по впровадженню інновацій Etgar Strategic Solutions and Entrepreneurship. У почутті гумору йому не відмовиш.
– Ми контролюємо місто, – пожартував він, говорячи про кількість представників ізраїльського IT, які приїхали у Київ.
Втім, цим він не порушив позитивну і доброзичливу атмосферу, яка збереглася до кінця саміту.
Робота для аутсорсерів
За даними одного з українських спікерів на саміті, виконавчого директора асоціації IT Ukraine Костянтина Васюка, експорт комп'ютерних послуг з України зріс у першому півріччі цього року на 30%. Цей тренд зберігається і тут ми йдемо відмінним від Ізраїлю шляхом.
– Якщо в Ізраїлі креативний потенціал держави виходить з армії і корпоративної системи, в Україні таланти генеруються у сфері IT-аутсорсингу. Там люди ростуть і вже починають створювати свої проєкти, – сказав Васюк.
30% іноземних замовлень ізраїльських IT-компаній сьогодні перебувають в Україні, тоді як раніше перевага надавалася Індії. Сьогодні в Ізраїлі дефіцит програмістів становить 15 тис.
Велика кількість аутсорсерів в Україні приваблює ізраїльтян, де робочих рук не вистачає.
За словами Алекса Міллера, 30% закордонних замовлень ізраїльських IT-компаній сьогодні перебувають в Україні, тоді як раніше перевага надавалася Індії. Сьогодні в Ізраїлі дефіцит програмістів становить 15 тис.
– Як тільки Україна стала країною, в якій з'явилися тисячі програмістів рівня міжнародних компаній, ви стали цікаві. Між нами всього три години льоту і у нас одна часова зона, – розповів Алекс Міллер.
Програмісти потрібні Ізраїлю через велику кількість стартапів. А ті в країні ростуть, як гриби, тому що для цього створена більш доброзичлива, ніж у нас, система стимулювання підприємців.
– В Ізраїлі і по всьому світу бізнесмени звикли працювати з кредитними грошима. А в Україні під інвестиціями розуміють вкладання своїх. В Ізраїлі власний капітал – це тільки 20%, все інше дає банк, – говорить Міллер, — Тому сьогодні українські банки — це проблема (для розвитку інновацій).
Як правильно ризикувати
Всі спікери венчурної панелі говорили про те, що для успіху українським компаніям необхідно змінювати мислення.
– Ви повинні бути емоційно залучені в те, що робите, і мислити категоріями всього світу, – переконував слухачів Джон Медвед, засновник інвестиційної платформи Our Crowd.
Разом з ним в панелі брав участь Ігор Рябенький, керуючий партнер венчурного фонду Altai IR Capital:
– В Ізраїлі дев'ять мільйонів чоловік, і ти ніяк не можеш бути великим на цьому ринку, тому і мислиш категоріями всього світу.
А успіхом ізраїльські IT-компанії багато в чому зобов'язані нашим колишнім співвітчизникам. За словами Рябенького, сьогодні провідні посади в більшості з них займають вихідці з Радянського Союзу, які емігрували після горбачовської перебудови.
– Якщо люди з СРСР змогли створити основу для успішної стартап-нації в Ізраїлі, то ніщо не заважає їм робити це тут, – сказав Рябенький.
Ці ідеї, схоже, в першу чергу приваблювали молодь. Після виступу Рябенького обступили молоді хлопці -стартапери.
Правда під час саміту з'ясувалося, що проблеми в Україні не тільки з грошима. Справа у дефіциті підприємницького авантюризму. Під час свого сольного виступу Еран Лассер, ізраїльський військовий програміст і засновник IT-тренінгового центру DAN.IT, запитав у зали:
– Хто з вас хотів би взяти участь у стартапі?.
Руки в залі підняли менше 10 людей.
– А в Ізраїлі на це питання руки піднімає 95% аудиторії! – констатував Лассер.
Tiger і бізнес з 5 років
Одним з найяскравіших спікерів став Пелі Тигр Пелед — засновник People&Computer, який раніше працював в IBM. Тигр, у нього був не тільки в назві, але й по всьому тілу – на перснях, які прикрашали всі пальці, на рюкзаку, майці і так далі.
– Ти повинен бути динамічним в IT, інакше тебе з'їдять. І ніколи не здавайтеся, бо успіх близько, – казав він, причому кожна зміна кадру його презентації супроводжувалася звуком, схожим на вибух.
Сильне враження на всіх справила панель, на якій виступали вундеркінди.
Ітай Пінхас в 13 років заснував розробника мобільних додатків Joy 2day і компанію Teencrew, маркетингового консультанта по роботі з тінейджерами.
Ітай в 14 років вступив у ізраїльський список найбагатших людей Forbes 30. У нього включають тих, хто досяг успіху до 30 років.
– У наступному році я піду в Ізраїльську армію, і готуюся до цього, – сказав юний мільйонер Ітай.
Втім, і Україні було чим похвалитися!
Восьмирічний Лев Ткачук з Тернополя у 5 років розробив комп'ютерну гру Magic Gems, яка була визнана кращою грою на конкурсі Indie Prize в США. Коли він виступав, із зали пролунало питання:
– А чи можна, граючи в ігри, бути успішним розробником?
На що вундеркінд відповів, що коли граєш, розумієш, що люблять люди, і що буде приносити гроші.
Третім учасником панелі був одинадцятирічний Арсеній Дорошенко, який у минулому році отримав Indie Prize у США за гру Aliens Invasion. Всього він розробив вже 150 ігор.
Ця секція зірвала найбільші овації.
Та й кореспонденту вона дала надію, що і в Україні є інноваційне майбутнє.