Після стрімкого та істотного падіння вартості гривні минулого тижня на тлі відставки ексглави Нацбанку Якова Смолія валюта цього тижня поступово почала відновлюватися. Так, Нацбанк 10 липня підвищив офіційний курс гривні майже на 2 копійки — до 26,9 грн за долар. Наскільки довгостроковими є такі цифри, яким буде курс до кінця липня і чи варто зараз купувати долари — у матеріалі .
Що вплине на курс долара і на якому рівні він буде до кінця липня
У літній період курс є досить стабільним, оскільки експорт перевищує імпорт, тому що закупівлі енергоресурсів відбуваються досить малими обсягами, тож пропозиція валюти влітку завжди вища, ніж попит, пояснює керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний.
«До кінця місяця ніяких змін не буде. Курс буде в діапазоні десь 26,7 – 27 грн за долар», — прогнозує він.
На думку фахівця відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергія Фурси, до кінця місяця гривня коштуватиме близько 27 грн.
«Зараз ми маємо запас міцності, і завдяки першому траншу Міжнародного валютного фонду зокрема, тому найближчим часом навряд чи гривня коливатиметься вгору або вниз. Ситуація навколо Нацбанку – це, найвірогідніше, більш довгограюча історія, яка впливатиме на курс у середньостроковій перспективі — осінь, зима».

Сергій Фурса
інвестиційний банкір
Щодо конкретно відставки Якова Смолія, то ситуація на міжбанку свідчить, що ринок на це і на наполегливі «побажання» президента Володимира Зеленського бачити більш високий курс відреагував цілком чітко, вважає аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко.
«Такий інформаційний фон сприяв посиленню девальваційного тиску і закріпленню курсу на більш високих значеннях. Зараз ми не бачимо факторів, які могли б змінити ситуацію так, щоб ринок повернувся до ревальваційного тренду, який ми спостерігали у квітні-червні», — зазначає вона.
Ахтирко також додає, що те, яким буде курс до кінця липня, залежить від того, чи стане Нацбанк слідувати «побажанням» бачити курс на рівні 30 грн/долар. Якщо регулятор почне їх виконувати, тобто викуповувати великі обсяги валюти на міжбанку, чим збільшуватиме попит, то курс може почати помітно зростати вже в липні.
«Варто зазначити, що такі дії, власне, означатимуть, що НБУ втратив свою незалежність і більше не дотримується задекларованої політики інфляційного таргетування», — додає аналітик.
Чи варто купувати долари?
«Зараз не найкраща ситуація для купівлі доларів, ми розцінюємо хороший рівень для купівлі 26,5 грн за долар і нижче. Якщо курс досягне цього коридору, то вже можна придивлятися до купівлі».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Фурса зазначає, що питання полягає в тому, навіщо купувати долари, додаючи, що в перспективі 6-12 місяців краще мати запаси в доларах, ніж у гривні.