Facebook Pixel

Як організувати збори на особисту картку без непорозумінь з фінансовим моніторингом

Багатьом українцям не раз доводилось організовувати збори коштів на свою банківську картку — на лікування безпритульних тварин, бронік або тепловізор для знайомого військового, в фонд класу для дитини. The Page з’ясовує, чи може це виглядати підозрілою активністю з точки зору фінансового моніторингу і призвести до блокування рахунку.

Чи можуть банки заблокувати особисту картку за збір донатів

Нещодавно НБУ посилив вимоги щодо здійснення банками фінансового моніторингу і додав до переліку індикаторів підозрілості операцій нетипову активність за рахунками клієнта.

Quote«Нетипова активність за рахунком – фінансові операції, які суттєво відрізняються від тих, які клієнт зазвичай здійснював. Вона може полягати в значному збільшенні кількості переказів з рахунку на рахунок або суми фінансової операції», — пояснює Інна Завадська, керівник служби комплаєнсу фінансової компанії Activitis.

На думку Завадської, збір допомоги для ЗСУ може виглядати як нетипова активність, якщо раніше з цього рахунку здійснювались лише звичайні операції (розрахунки в торгівельній мережі, комунальні платежі, оплата послуг тощо), а збір мав шалений успіх і платежі за місяць значно перевищили заявлену клієнтом суму.

Мова йде про максимальну суму операцій за місяць, яку клієнт має вказати при відкритті рахунку в банку. Тобто якщо це 50-100 тис. грн і звичайні операції вкладалися в цю суму, то зненацьке збільшення обсягів у кілька разів може викликати питання. Адже після виявлення нетипової активності банк має з’ясувати у клієнта її причини протягом 10 робочих днів.

Quote«Якщо операції за рахунком відрізняються від тих, які відбувалися постійно, треба підготуватись до надходження запиту від банку та надання обґрунтованої відповіді. Але краще не чекати запиту, а направляти в банк пояснення самостійно», — попереджає Інна Завадська.

Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, попереджає, що у разі, коли належне пояснення не надходить, банк може заблокувати кошти на всіх рахунках фізособи і присвоює їй статус клієнта з високим ступенем ризику.

Через нетипову активність банк може зненацька заблокувати картку. Фото: Depositphotos

Через нетипову активність банк може зненацька заблокувати картку. Фото: Depositphotos

Як організувати збір коштів для військових, уникаючи непорозумінь з фінансовим моніторингом

Олександра Томашевська радить здійснювати збір коштів для допомоги захисникам на окремому рахунку, оскільки цього вимагає податкове законодавство. Тоді виписку за рахунком для волонтерської діяльності завжди можна показати на вимогу, і донати не загубляться серед особистих надходжень і витрат. Томашевська зауважує, що це унеможливлює нецільове використання коштів, коли людина збирає на ЗСУ, а в результаті купує собі айфон.

Громадянам, які збирають гроші на свій рахунок на придбання необхідного спорядження для військовослужбовців, Олександр Лещенко, адвокат, керуючий партнер АО «Лещенко, Дорошенко і партнери», радить дотримуватися таких правил:

  • повідомити банк за допомогою гарячої лінії про проведення зборів для ЗСУ;
  • здійснювати збори на окремий рахунок, відкритий виключно для таких цілей;
  • не використовувати гроші з цього рахунку на власні потреби, оскільки банк може застосувати певні заходи у зв’язку з наявністю у таких операціях ознак шахрайських.
Для волонтерських зборів варто відкрити окремий рахунок. Фото: Depositphotos

Для волонтерських зборів варто відкрити окремий рахунок. Фото: Depositphotos

Чи можуть викликати підозру банку батьківські збори у фонд класу

Батькам, які збирають на особисту картку кошти у фонд класу, на подарунок шкільній вчительці чи викладачці з дитячого гуртка, вочевидь, не варто боятися фінмону і вимагати, щоб усі учасники зборів робили свої внески виключно готівкою.

На думку Олександра Лещенка, можливість застосування фінансового моніторингу до будь-яких батьківських зборів у фонд класу майже виключена у випадку, якщо такі суми не перевищують максимальну заявлену.

Quote«Я не думаю, що зараз у фонд класу збирають по півмільйона. А якщо вже і збирають у таких обсягах, можливо краще подумати про реєстрацію шкільного громадського фонду», — додає Олександра Томашевська.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉