У 2021 році Національний банк після річної перерви провів стрес-тестування 30 найбільших банків України. За його результатами стійкими визнано:
- Приватбанк
- «Альфа банк»
- «Райффайзен банк»
- УкрСиббанк
- «ОТП банк»
- «Креді Агріколь банк»
- «Прокредит банк»
- «Ідея банк»
- ПУМБ
- «А-банк».
Практично всі ці банки з іноземним капіталом і лише один із них державний.
Банки, які не пройшли тестування, мають усунути недоліки до 30 червня 2022 року.
Загалом результати стрес-тестування виявилися значно кращими, ніж у 2019 році.
Що перевіряв Нацбанк
Під час стрес-тестування оцінювався рівень достатності капіталу кожного банку для двох сценаріїв (базового та несприятливого). Цільові рівні достатності капіталу було визначено з огляду на баланс банку на початок 2021 року, проте для багатьох банків їх були знижено з огляду на фактично вжиті й заплановані в програмах реструктуризації заходи.
У банків, які не пройшли стрес-тест, бракує грошей на виконання їхніх зобов'язань. Усі банки, для яких встановлено потребу в капіталі, уже розробили та погодили з Національним банком програми капіталізації чи реструктуризації.
Публікуючи результати тестування, у НБУ зазначили, що сценарії було розроблено так, щоб виявити можливий вплив основних ризиків на діяльність банку в його поточному стані.
Результати стрес-тестування варто інтерпретувати винятково в контексті ключових припущень моделі:
- баланс банків вважався статичним, тобто на нього впливала лише зміна якості активів і обмінного курсу. Насправді ж активи банків зростають, а структура їхніх балансів змінюється;
- передбачалася капіталізація поточних прибутків упродовж усього прогнозного періоду. Фактично ж банки часто ухвалюють рішення про виплату прибутку акціонерам.
Під час моделювання враховувалися заплановані регуляторні зміни.
«Мета стрес-тестування — виявити вразливі місця, вказати на них у діалозі з банками, визначити можливість підвищити їхню стійкість. Для цього банки розробили програми реструктуризації. Виконуючи їх, вони знизять власні ризики й зрештою сприятимуть досягненню стійкості всієї системи», — зазначила директорка департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Перші в Україні VR-відеопрезентації франшиз: Як повністю занурити потенційного партнера у бізнес?