У відпустку на автомобілі: десять головних заповідей

Топ-10 порад для комфортної подорожі на автомобілі. Фото: Домінік Дінго

Перманентно закриті кордони улюблених країн зробили внутрішній туризм єдиним варіантом відпустки. Щоб він став найкращою подією літа, The Page підготувало для вас 10 найкорисніших порад при підготовці до автомобільної відпустки.

1. Документи

Україна йде семимильними кроками до діджиталізаціі документообігу. І сервіс «Дія», який зберігає електронні версії найважливіших документів (ID-карта, водійські права тощо) — справжня знахідка для мандрівника. Але далеко не факт, що патрульний наряд де-небудь в херсонській глибинці буде настільки ж обізнаний про легітимність «Дії», як і колеги в містах-мільйонниках. Тому перевірте наявність паспорта або ID-карти, водійських прав, техпаспорта тощо. Не завадить і поліс медичного страхування — якщо його у вас немає, то подстрахуйтесь хоча б на період відпустки. В ідеалі всі документи покласти в непроникний пакет — на курорті всяке буває.

«У кожного мандрівника в телефоні є власний шаблон списку «в дорогу». А також копії важливих документів, — говорить власниця бюро екстремального туризму Олександра Алтуф'єва. — Ось і ви не полінуйтеся сфотографувати всі важливі документи і зберегти їх у пам'ять смартфона і окремим файлом в електронній пошті».

2. Гроші

Аналогічна історія з фінансами. Так, Україна серед перших в Європі з електронних платежів і, найімовірніше, на мережевих АЗС (БРСМ, КЛО, ОККО, Shell, Socar, WOG) готівка вам не знадобиться ніколи. Але на локальних заправках легко натрапити на засиджені торішніми мухами таблички «термінал тимчасово не працює». Тому третину суми, яку ви виділили на поїздку, краще перевести в кеш. І ще раз уточніть в готелі, чи приймають там електронні платіжки. Автор цих рядків не раз потрапляв у ситуації, коли навіть заброньовані через Booking номери в готелі в центрі Херсона або Запоріжжя неможливо було сплатити онлайн.

Беріть в подорож тільки те, без чого воно точно не відбудеться. Фото: Renault

«Намагайтеся спати не менше семи годин протягом двох ночей до початку поїздки — так організм накопичить енергію, — радить американський лікар-сомнолог Майкл Бреус. — Крім того, уникайте їзди між 1 і 3 годинами ночі, коли температура тіла нижче, і людину найсильніше долає сон».

3. Відеореєстратор

Улітку не тільки чесні люди мігрують у бік курортів, а й шахраї всіх мастей. Тому обов'язково використовуйте відеореєстратор — він вбереже вас і від дорожніх підстав, і від інших разводняків. Головне пам'ятати, що на ніч його краще ховати від допитливих очей. Як і все цінне, що є в салоні. І не варто сподіватися на тоноване скло — воно легко просвічується ліхтариками в смартфонах. І навіть якщо автомобіль стоятиме в центрі міста, під ліхтарем, на якому висітиме камера стеження, злодії поласяться навіть на айфонівську зарядку.

4. Радар-детектор

Схожа історія з радар-детектором (не плутати з антирадаром, за нього можуть покарати), який вбереже вас від спілкування з поліцією і зайвих витрат часу, нервів і грошових знаків. Як і сервіси типу Waze, що не тільки попереджають про пробки та ремонти доріг, а й про радари. Причому в режимі реального часу. Зрозуміло, найціннішими будуть додатки, що працюють без інтернету — з покриттям у нас поки що не так, як із платіжними системами.

Чи не збирайтеся в дорогу, поки не прочитаєте цю статтю. Фото: Домінік Дінго

«Важливо продумати час старту, наприклад, до Львова небажано виїжджати з Києва в другій половині дня — всю дорогу сонце битиме прямо в обличчя, — радить експерт із дальності їзди Олексій Мочанов. — Погано залишати великі міста після обіду в п'ятницю і повертатися в недільний вечір — завжди щільний трафік через дачників».

5. Техогляд

Навіть якщо ви недавно проходили плановий технічний огляд, перестрахуйтеся — звертатися в автосервіс у незнайомому місті собі дорожче. Перевірте рівні моторного масла, рідин у системі охолодження і в бачку омивача. Доведіть до максимально допустимого заводом тиску в усіх колесах, включаючи запасне.

Якщо в автомобілі їде дитина, робіть піт-стоп кожні годину-півтори. Фото: Сергій Суховський

6. Харчування

Продумайте харчування і, особливо, водопостачання. Якщо в автомобілі немає штатного боксу з охолодженням, а в домашньому господарстві — переносного холодильника, від швидкопсувних продуктів краще відмовитися. Віддайте перевагу не просто здоровим продуктам, а саме легкому перекусу на кшталт яблук, морквяних паличок, горіхів тощо. Не беріть груші, йогурти та іншу їжу, якою можна заляпати салон. І не налягайте на сухофрукти, адже вони мають проносний ефект. Краще взяти багато різних снеків у невеликих обсягах, а не дюжину бананів або кілограм мигдалю, які швидко набриднуть. Дуже важливо підтримувати водний баланс. Але не колою, енергетиками або кавою, а негазованою водою кімнатної температури. Якщо щось забули — не біда, всі необхідні для далекої дороги страви та напої є в магазинах і кафе при мережевих АЗС, які відповідально ставляться до зберігання продуктів харчування. Якщо потреба все ж занесла вас у придорожні магазини, тричі перевірте терміни реалізації. Втім, проблеми із самопочуттям можуть виникнути навіть від води в ПЕТ-тарі, яка зберігалася на підвіконні.

Те ж саме і з кафе. За відсутності мережевих закладів ( «Авто-гриль», «Борщ», A-la minute, Buta Cafe) можна скористатися вибором далекобійників. Якщо побачите неподалік непомітного кафе більше десятка фур — вам туди. Повірте, професійні водії, котрі більшу частину року проводять у дорозі, краще будь-кого знають, де можна ситно і не дорого перекусити далеко від дому.

7. Аптечка

Щоб подорож не закінчилася передчасно, перевірте вміст аптечки. Найбільш поширені дорожні хвороби — головний біль через ранній підйом і нетравлення через неякісну / незвичну їжу та напої. Візьміть із собою засоби, що допомагають при розладі шлунка, знеболюючі, жарознижуючі, сорбенти, антисептики. Само собою, якщо у вас є якісь хронічні захворювання або алергії, зберіть ті ліки, які знадобляться передусім. Аптечка не займе багато місця, але може врятувати на пустельній трасі або безлюдному пляжі. І не забудьте про сонцезахисний крем і спрей від комах.

Не смотря на обилие навигационных сервисов, карты остаются верным спутником путешественника. Фото: Matrix Auto

8. Гаджети

Смартфон — це єдина з забутих речей, заради якої варто повернутися. Тому що далеко від дому це і засіб зв'язку, і носій документів, і платіжний термінал. Все інше можна докупити в дорозі або на місці. Але, щоб уникнути незапланованих витрат (вони і так спливуть), візьміть із собою ноутбук, планшет, електронну книгу — хто чим звик користуватися на відпочинку. І не забудьте розгалужувач для прикурювача, зарядні пристрої для гаджетів плюс портативний акумулятор для їхньої підзарядки.

Щодо одягу — безперечно, водійський гардероб формується виключно звичками і уподобаннями, і все ж. При справному кондиціонері або клімат-контролі (оптимальна температура в салоні від +20 до +22) ідеальний набір для поїздки до моря — футболка, шорти, кепка або сонцезахисні окуляри. Зі взуттям трохи складніше — якщо ви не бачите літо без в'єтнамок або шльопанців, в дорозі треба від них відмовитися. Вже краще їхати босоніж, ніж у взутті, яке може сповзти в самий невідповідний момент. @material: https://thepage.ua/ua/auto/dati-remenya-76percent-ukrayinciv-ne-bazhayut-pristibatisya

9. Сон

Кращий засіб боротьби зі сном — сон. Правда, з незвички втома може здолати і на середині шляху. Тому заздалегідь заплануйте зупинки — не рідше 15 хвилин кожні дві години. В ідеалі зверніть з траси в ліс або до найближчого водоймища.

Не заснути за кермом допомагають натуральна кава, розмови з пасажиром і спів пісень. Тут головне — як у караоке, без утисків: голосно, виразно й у відкрите вікно.

«Ідеальний засіб від сонливості — лузання насіння, — ділиться досвідом чемпіон України з перегонів Олексій Яновський. — Найчастіше перегони проходять в неділю і, щоб встигнути в понеділок на роботу, доводиться їхати в ніч. У випадку з насінням цінний не стільки продукт, скільки процес — дрібна моторика рук і рух щелеп, що не дають мозку заснути».

Привчіть себе в темний час доби їздити з включеним у салоні світлом, як це роблять ті ж далекобійники. Тут спрацьовує той же принцип, що і з переглядом телевізора в темній або освітленій кімнаті — в останньому випадку очі втомлюються набагато менше.

Досвідчені мандрівники беруть із собою гумористичні аудіокниги — сміх бадьорить плюс вони не створюють небезпечного відволікання, як детективні романи. Або музичні збірники під різний настрій, щоб мати вибір, що відрізняється від репертуару місцевих радіостанцій.

10. Ночівля

Будь-який таксист вам у фарбах розпише, як за один присід проїжджає 1000 км. І що немає нічого романтичнішого за косплей героїв Керуака, коли безтурботно несешся нічним шосе,споглядаючи Milky Way. І все ж, якщо ви рушаєте з Ужгорода до Одеси або з Харкова до Чернівців, є сенс зупиниться на нічліг. І тоді поїздка не перетвориться в гон, а залишить приємне враження подорожі. Якщо вас не бентежить невщухаючий дорожній гул, можна зупинитися в придорожньому мотелі. Або ж забронювати номер у готелі в місті. Але в будь-якому разі не варто ночувати в автомобілі на узбіччі або на паркінгу біля АЗС — шумно, світло і при цьому ніяких гарантій безпеки.


Передбачити все неможливо. Тому потрібно бути готовим до всього. Фото: Тревел-форум.


Читати на The Page