Facebook Pixel

Банк, що очищає повітря: як Укргазбанк фінансує відновлювану енергетику та інші «зелені» проєкти

Життя

Автор

Сім років поспіль Укргазбанк підтримує розвиток «зеленої» енергетики в Україні, сприяючи зменшенню шкідливих викидів у повітря. Під час повномасштабної війни державний банк продовжив працювати за еконапрямом і з лютого 2022 року підтримав 250 сталих, у тому числі «зелених» проєктів. The Page поцікавився, які саме проєкти фінансує банк та як оцінює їх екологічні ризики.

Чому «зелена» енергетика

Укргазбанк першим із банків Східної Європи обрав своїм стратегічним пріоритетом «зелене» фінансування у відповідь на глобальні екологічні виклики та загрози, про які йшлося на Паризькій конференції з питань клімату (2015 р.). Тоді ключовою задачею визначили зменшення викидів діоксиду карбону (CO2).

Основним джерелом викидів CO2 в Україні є підприємства, що працюють на викопному паливі — вугіллі або нафтопродуктах. Тому Укргазбанк сфокусував свою увагу на фінансуванні проєктів альтернативної енергетики, що заміщує таку генерацію. Але для отримання стійкого ефекту цього недостатньо. Треба не тільки «екологізувати» виробництво енергії, а й зменшувати її споживання. Для цього у світі використовується багато сучасних і доступних технологій, які банк активно підтримує, фінансуючи, наприклад, енергетичну модернізацію підприємств, у тому числі й для безперервності діяльності.

81.png

«З моменту запуску «зеленого» банкінгу нашим пріоритетом є фінансування проєктів відновлюваної енергетики та енергоефективної модернізації підприємств та домогосподарств для зменшення споживання енергетичних ресурсів. Це привело до щорічного зменшення викидів парникових газів в Україні на 1,6 млн тонн. Без перебільшення, кожен підтриманий банком «зелений» проєкт робить внесок у збереження кліматичної стабільності планети та забезпечення енергетичної незалежності України», — розповідає Олексій Савін, директор департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проєктів ресурсозбереження Укргазбанку.

За цей час банк профінансував 180 проєктів альтернативної енергетики, що становлять 13% усіх промислових об’єктів відновлюваної енергетики в Україні, а також понад 400 проєктів з енергоефективної модернізації підприємств.

Напрями «зеленого» фінансування, які підтримує Укргазбанк:

  • встановлення об’єктів сонячної, вітрової енергетики;
  • будівництво електростанцій на біопаливі, малих та мікро ГЕС (потужністю до 10 МВт);
  • використання сучасних інноваційних технологій та рішень у будівництві, в побуті та на виробництві;
  • заміна застарілого транспорту на сучасні екологічні аналоги;
  • впровадження енергетичного менеджменту.

Банк має досвід фінансування проєктів фільтраційного та аспіраційного обладнання на об’єктах чорної металургії в Україні. Така модернізація дозволяє вилучати та зв’язувати CO2 в процесі виробництва безпосередньо перед їх викидом в атмосферу. Це також сприяє скороченню викидів важких металів, шкідливих сполук та частинок сажі в атмосферу.

Quote«Щоб стимулювати бізнес та громади до впровадження «зелених» рішень, Укргазбанк впровадив зниження відсоткової ставки за кредитом залежно від очікуваного екологічного ефекту: чим більшим очікується ефект декарбонізації, тим нижче вартість кредиту», — звертає увагу Савін.
vitryak1.png

Як Укргазбанк оцінює та відстежує екологічні ризики в частині охорони атмосферного повітря:

  • перевіряє наявність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оцінює виконання його умов з одночасним аналізом джерел викидів та документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів;
  • аналізує протоколи досліджень викидів забруднюючих речовин в атмосферу, щоб визначити, чи відповідають вони встановленим гранично допустимим концентраціям;
  • аналізує акти перевірки ефективності роботи пилогазоочисних установок для забезпечення відповідності стандартам та зменшення шкідливих викидів.

За потреби спеціалісти банку здійснюють виїзд на об’єкти для більш детальної перевірки.

Quote«Якщо під час оцінки проєкту ми бачимо, що він не повністю або взагалі не відповідає вимогам законодавства України, міжнародним стандартам, наша команда розробляє та погоджує з позичальником план дій з екологічної та соціальної роботи для досягнення відповідності цим вимогам у визначений термін. Якщо діяльність потенційного позичальника або реалізація проєкту призводить до неприйнятного рівня ризику, банк може відмовити у наданні кредиту. Це наша принципова позиція як банку сталого розвитку», — наголошує Андрій Грис, начальник управління соціальних та екологічних ризиків Укргазбанку.

Підтримка розвитку циркулярної економіки в Україні

До основних принципів циркулярної економіки відноситься запобігання утворенню відходів, раціональне використання ресурсів та перехід до відновлюваних джерел енергії. Відходи можуть бути сировиною, що використовується повторно для нового циклу виробництва. Це забезпечує розв'язання проблем дефіциту природних ресурсів та високих цін на сировину.

Тому Укргазбанк підтримує впровадження технологічних рішень у сфері управління відходами та рециклінгу упаковки як вторинної сировини. Завдяки таким проєктам зменшуються обсяги накопичення побутових відходів на полігонах, покращуються санітарні умови та якість життя громад, і відповідно, зменшується негативний вплив на місцеві екосистеми.

Серед профінансованих банком проєктів є приклади, де відходи аграрного виробництва стають сировиною для генерації енергії, пластикове «сміття» переробляється у сировину для повторного виробництва, перероблений асфальт використовується під час ремонту дорожнього полотна.

Показовим проєктом, будівництво якого профінансував Укргазбанк, є одна з найбільших в Україні електростанцій на біомасі з потужністю 16 МВт. Ця станція стабільно генерує понад 110 МВт*год чистої енергії щорічно.

Однією з головних особливостей цього проєкту є впровадження замкнутого циклу виробництва завдяки співпраці з розташованим поруч маслоекстракційним заводом. Відходи виробництва олії, а саме лушпиння соняшника, електростанція використовує як екологічне біопаливо. Раціональне управління відходами надає заводу можливість отримати додатковий прибуток за рахунок ресурсів, які раніше вважалися відходами.

Екологічний ефект від роботи станції — щорічне зменшення викидів парникових газів приблизно на 70 тис. тонн.

Пріоритети Укргазбанку під час війни

Враховуючи нові виклики для енергетичної галузі під час війни, підтримка розвитку «зеленої» енергетики знаходиться у зоні особливої уваги банку. Для забезпечення безперервності діяльності бізнесу банк фінансує проєкти відновлюваної енергетики для власного споживання, а також використання систем накопичення енергії.

foto-4.jpg

Інший важливий напрям – фінансування відновлення постраждалих від війни регіонів України. Зокрема, відновлення критичної інфраструктури, будівництво соціально-значущих об'єктів для місцевих громад, включаючи школи, лікарні та загальну інфраструктуру.

Такі проєкти спрямовані не лише на відновлення економічного потенціалу регіонів, а й усунення негативних екологічних наслідків військових дій. У воєнний час Укргазбанк профінансував майже 250 сталих проєктів на суму понад 5,7 млрд грн.

Сонячна електростанція для виробника хліба

Цього року Укргазбанк надав кредит на придбання сонячної електростанції українському виробнику хліба. Це допомогло підприємству підтримати безперервність виробничого процесу та зменшити споживання електроенергії з мережі за рахунок її часткового заміщення власною генерацією. Така відновлювана генерація є екологічно чистою: щорічне скорочення викидів СО2 становитиме майже 50 тонн.

Купала, Трійця, Зелені свята 2024 — ТОП-10 цікавих фактів Життя

Купала, Трійця, Зелені свята 2024 — ТОП-10 цікавих фактів

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»

Відпочинок в Єгипті: топ-10 пам'яток Подорожі

Відпочинок в Єгипті: топ-10 пам'яток