Facebook Pixel

Менеджмент, загартований в бою: чому бізнес може навчитися у військових і як йому можуть допомогти ветерани

Життя

Українці, які зараз перебувають у лавах ЗСУ, отримують багато корисного досвіду і після перемоги можуть суттєво вплинути на вітчизняний бізнес.

Про це під час організованої The Page дискусії говорили молодший сержант Сил територіальної оборони ЗСУ, співзасновник агенції Newsfront Володимир Дегтярьов і керуючий партнер Amrop Ukraine, член Global Board Consulting Practice Group Віестурс Ліегіс.

Відео дискусії щодо досвіду, який бізнес може запозичити у військових

The Page наводить головні тези цієї розмови, з якої стало зрозуміло, що ветерани зможуть привнести багато нового в управлінські практики.

Що спільного в української армії та сучасного бізнесу

Обидва учасники дискусії впевнені, що українську армію від російської вигідно відрізняє більша свобода під час прийняття рішень.

Співзасновник агенції Newsfront Володимир Дегтярьов і керуючий партнер Amrop Ukraine Віестурс Ліегіс під час дискусії The Page

Співзасновник агенції Newsfront Володимир Дегтярьов і керуючий партнер Amrop Ukraine Віестурс Ліегіс під час дискусії The Page

Віестурс Ліегіс підкреслює, що окупанти справляють враження армії старого зразка з дуже ієрархічною вертикальною структурою: всі рішення приймаються дуже високо. Українські командири, які безпосередньо виконують бойові завдання, мають більше повноважень. Вони знають, якої мети треба досягти, і приймають рішення з урахуванням того, що відбувається навколо них.

Володимир Дегтярьов підтверджує це спостереження: українські військові прагнуть перейти від пострадянських практик до моделі управління, яку використовують в армії США та НАТО в цілому.

Quote«У них є такий конкретний термін — «mission command, децентралізоване командування та контроль», що означає, що ви повинні знати наміри свого командування, але ви вільні у виборі способів і засобів їх виконання, бо ви знаходитесь «у полі»», — пояснює Володимир.

Такий принцип керування армією дуже схожий на сучасний стиль управління бізнесом, структура якого стає більш горизонтальною, вважає Віестурс.

«Стиль керівництва не директивний, і люди вільні обирати шляхи виконання своїх завдань. Якщо порівнювати стиль в армії

і стиль в бізнесі, способи управління в армії і способи управління в бізнесі, існує багато-багато паралелей», — каже він.

Проте Дегтярьов зазначає, що армія, на відміну від бізнесу, стикається з більшою кількістю невизначеностей, бо завжди бракує як ресурсів, так і інформації, але рішення потрібно приймати.

«Тому армія придумала дуже специфічний спосіб планування операцій, що називається процедурами планування бою та військовим процесом ухвалення рішень. Вона складається із 7 чи 8 кроків, де ви не просто дивитеся на місцевість, але аналізуєте за певними чинниками та дотримуєтеся деяких дуже конкретних правил», — навів приклад Володимир Дегтярьов.

Чому бізнес міг би навчитися у сучасної армії

За словами Дегтярьова, в армії залишається дуже мало місця для інтуїтивного управління, вона потребує багато планування. В бізнесі рішення часто приймаються на основі інтуїції, підказок чи попереднього досвіду.

Молодший сержант Сил ТРО ЗСУ, співзасновник агенції Newsfront Володимир Дегтярьов

Молодший сержант Сил ТРО ЗСУ, співзасновник агенції Newsfront Володимир Дегтярьов

Проте бізнес може перейняти в армії лідерство, як спосіб мотивувати людей. «В армії, на відміну від бізнесу, не так багато способів мотивації. Ви обмежені в плані просування. Ви обмежені щодо фінансової винагороди. Ви не часто обираєте свою команду, працюєте, з ким вам призначено. Ви не обираєте свою місію. Ви працюєте з будь-якою місією, яка вам доручена», — пояснює військовий.

Ціна неправильних рішень в армії дуже висока, а це означає, що потрібно побудувати довіру з командою.

Quote«Коли вас позбавляють усіх матеріальних засобів мотивації, все, що у вас є, — це ви самі. І тому важлива здатність створювати зв’язки всередині команди і стати таким собі батьком для неї. Це дуже цікаво, оскільки в бізнесі вам часто не потрібно будувати цей глибокий емоційний зв’язок», — зазначає Володимир.

Говорячи про реінтеграцію ветеранів війни в українське суспільство, керуючий партнер Amrop Ukraine нагадав про дослідження, які свідчать, що потреба в емоційному контакті та розвинений емоційний інтелект є важливою компетенцією.

«Ветерани, які повертаються з поля бою, це опанували. Тож це дуже важлива річ, яку можна використовувати в цивільному житті, в бізнесі», — вважає він.

Дегтярьов нагадав, що не всі мобілізовані до армії обовʼязково беруть участь у бойових діях.

Quote«Є багато допоміжних функцій у кожному підрозділі. Ви маєте всі ті ж функції чи особливості, що й у бізнес-компанії. У вас є логістика, служби підтримки, персонал, фінанси, зв’язок. І є люди, які повинні робити все це та управляти складною системою матеріально-технічного забезпечення армії», — пояснив Володимир.

Він додав, що в армії рішення ухвалюються дуже швидко, і проєкти мають реалізовуватися так само максимально швидко.

«Отже, ви можете придумати MVP (мінімально життєздатний продукт), а потім швидко визначити, працює щось чи ні», — підкреслив Дегтярьов.

Відмінність від бізнесу, за його словами, в тому, що в армії не сумніваються у наказах, проте у бізнесі від вас часто очікують додаткових питань, можливості поставити завдання під сумнів.

«В процесі штабних навчань у вас є команда, зазвичай це офіцер розвідки. Він ставить під сумнів ваші ідеї, грає роль ворога. Ця функція в армії передана одній конкретній особі чи підрозділу. Однак у бізнесі ви можете поширити цю функцію на всю свою команду», — вважає Володимир.

Як ветерани можуть допомогти бізнесу

Віестурс Ліегіс розповідає про досвід роботи США з ветеранами війни. Перший soft skill, про який говорять у контексті роботи з американськими ветеранами, – це їхня доброчесність. Наступні навички, які можуть бути корисними бізнесу, – рішучість і орієнтація на результат, а також лідерські якості.

керуючий партнер Amrop Ukraine, член Global Board Consulting Practice Group Віестурс Ліегіс

керуючий партнер Amrop Ukraine, член Global Board Consulting Practice Group Віестурс Ліегіс

Говорячи про hard skills, керуючий партнер Amrop Ukraine підкреслює технологічність сучасної війни.

Quote«Є багато людей, які дуже глибоко знайомі з технологіями, безпекою, кібербезпекою. А логістика — це все, це компетенція, надзвичайно важлива зараз у цивільному житті», – сказав керуючий партнер Amrop Ukraine.

Він вважає, що військові лідери будуть більш напористими у бізнесі, і можливість знайти швидке нестандартне рішення буде надзвичайно корисною для справи.

«Мати можливість у критичній ситуації придумати щось нове, щось нестандартне – це неабияка перевага», – зазначив Віестурс Ліегіс.

Півтора року чи півтора століття: скільки триває російсько-українська війна Особиста думка

Півтора року чи півтора століття: скільки триває російсько-українська війна

Як Капітан Кук захопив українську банкірку своїми подорожами Життя

Як Капітан Кук захопив українську банкірку своїми подорожами

«Єдина можливість для підприємця вижити – жити в паралельному світі від держави» Життя

«Єдина можливість для підприємця вижити – жити в паралельному світі від держави»