В Україні 23 червня святкують Трійцю, а 24 червня — Івана Купала. нагадує, з якими народними традиціями пов’язані ці свята.
Коли Івана Купала 2024 за новим календарем
В ніч з 23 на 24 червня у 2024 році в Україні відзначають Івана Купала, тоді як ще тогоріч йшлося про ніч з 6 на 7 липня. Переніс цього традиційного свята пояснюється переходом Православної церкви України з 1 вересня 2023 року на новоюліанський календар. Й хоча історія свята Купала бере початок у прадавні дохристиянські часи, а церква засуджувала купальські «бісівськи ігрища», протягом віків відбулася синергія Купала з днем Івана Хрестителя, який християнська церква за новим календарем тепер відзначає на 13 днів раніше. Звідти і походить подвійна назва свята — Івана Купала.
Отже, плести купальські вінки, стрибати через багаття і шукати квітку папороті відтепер настає час саме в пору літнього сонцестояння, коли день найдовший, а ніч найкоротша. Тобто прадавнє свято, яке споконвіку було пов'язане із літнім сонцеворотом, повернулося ближче до цього астрономічного явища, яке у 2024 році відбулося у четвер 20 червня о 23:50.

Учасниці фестивалю «Країна Мрій» відтворюють купальский обряд на сцені. Фото: Марія Бабенко
Що означає купальській вогонь
Вогонь, як символ сонця, парубки розпалювали на Купала у сутінки на високих пагорбах. Він мав горіти упродовж усієї купальської ночі. Запалити й пустити з гори у воду також могли й колесо, яке теж символізує сонце.

Фото: Depositphotos
Неодмінною частиною купальського дійства було очищення у вогні і воді. Саме з цим пов’язаний відомий звичай стрибати через багаття поодинці або парами і кропити один одного водою. Крім того, вогонь мав вберегти від лихої, темної сили, яка, начебто, пробуджується і особливо активна у цю пору.
Як на Купала спалювали опудала з гілок
Одним з елементів купальського дійства є опудала з гілля та соломи. Це антропоморфні фігури, що символізують Купала і Марену (Мару). Навколо них водять хороводи, співають пісні а наприкінці свята спалюють або топлять у воді.

Марена — атрибут етнофестивалю “Країна Мрій” на вході в ботанічний сад імені Гришка. Фото: Марія Бабенко
Для чого плели вінок на Івана Купала
Один з найвідоміших символів Івана Купала — вінок з живих квітів, листя, цілющих трав. Він символізує сонце, з прадавнім культом якого пов’язане свято Купала, щастя, добру долю. Вплітаючи у свої вінки чорнобривці, ромашки, волошки чи звіробій, дівчата вірили у особливу силу рослин, зібраних у цю пору, і втілювали у цьому процесі свої мрії про кохання й добру вдачу. Носили вінки і, відповідно, плели їх на Купала тільки незаміжні дівчата.
В сучасній Україні в канун Івана Купала часто влаштовують майстер-класи з плетіння вінків і фотосесії в них. Зокрема, такі майстер-класи анонсовані у ході фестивалю «Країна мрій», що проходить у Києві 21-23 червня. Пройдуть такі майстер-класи і у музеї просто неба у Пирогові.

Плетіння вінку. Фото: Depositphotos
Гадання на Івана Купала
Купальські вінки за традицією наприкінці свята пускали по воді. Спостерігаючи, як і куди їх віднесе течія, дівчата намагалися передбачити свою долю. Наприклад, якщо вінок швидко тонув — вважалося, що цього року дівчина не одружиться. Переповідаються й інші способи ворожіння у купальську ніч.

Картина українського художника Івана Сокола — Ворожіння на вінках, 1860 рік
Де шукати квітку папороті
Купала часто асоціюється з квіткою папороті, яка, начебто, розквітає раз на рік саме у цю містичну ніч. Той, кому пощастить її здобути попри перешкоди усілякої нечесті на кшталт упирів і вовкулак, матиме щасливе життя і отримає дивовижні можливості відшукувати скарби, відкривати замки, розуміти мову тварин тощо. Але парадокс полягає у тому, що папороть не квітне, адже розмножується спорами.

Картина Генріха Семирадського — Ніч на Івана Купалу 1892
Чому Івана Купала у 2024 році співпадає з Трійцею
Трійцю святкують на 50-й день після Великодня, який у 2024 році відзначили 5 травня. Отже, Трійця у 2024 році припадає на 23 червня. Таким чином, це християнське свято цьогоріч практично співпадає з Івана Купала. Проте цей збіг навряд чи повториться найближчим часом. Адже у 2025 році Трійця припадає на 8 червня, у 2026 році — на 31 травня тощо. Християнське свято Трійці пов’язане з трьома проявами Бога — Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий.

«Свята Трійця» ікона XVI ст., Церква Трійці, м. Дрогобич. Фото: Вікіпедія
Чому на Трійцю будинки прикрашають гіллям і травами
На Трійцю в Україні зберіглася давня традиція прикрашати гіллям і травами оселі, ворота та паркани, встеляти зіллям підлогу, підвіконня. Адже вважалося, що зілля має захистити від лихої, нечистої сили. Це й гілки дуба, клена, берези тощо, й духм’яні трави, як-то меліса, м’ята, лепеха або аір, татарзілля. Останню болотяну рослину напередодні Трійці у містах можна придбати на стихійних ринках – користується попитом. Таке ритуальне зілля на Трійцю українці несуть святити до храмів.

Вхід у церкву, прикрашений клечанням на Трійцю. Фото: Марія Бабенко
Що таке зелені свята
Трійцю в Україні також називають Зелені свята або Зелені святки, а тиждень перед Трійцею — зеленим або клечальним тижнем. Головним атрибутом зелених свят є клечання — тобто гілля і духм’яні трави, про які йшла мова вище. Вочевидь, коріння цих традицій також сягає дохристиянських часів.

Лепеха звичайна (аір), який збирають і продають на трійцю. Фото: Вікіпедія
Що таке русалчин тиждень, русалчин великдень та проводи русалок
Відразу після Трійці настає русалчин тиждень. Адже за народними уявленнями русалки й неприкаяні душі самогубців набувають можливості ходити серед людей. В перший четвер після Трійці русалки відзначають свій русалчин або мавський Великдень. А в наступний після Трійці понеділок русалкам влаштовують проводи. Серед людей існували забобони, що в русалчин тиждень небезпечно купатися у водоймах або ходити у ліс чи поле. Адже там на людей можуть чатувати небезпечні потойбічні істоти.

Картина Вітольда Прушковського Русалки 1877