14 листопада — Всесвітній день боротьби з діабетом. Діабет — хронічна хвороба, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну (гормону, що регулює рівень вмісту цукру в крові) або коли організм не може ефективно використовувати інсулін, що виробляється. Давайте розберемося, який буває діабет, що провокує розвиток хвороби, як їй запобігти та як покращити якість життя.
Який буває діабет
Цукровий діабет – це хронічне захворювання ендокринної системи, спричинене порушенням синтезу інсуліну та підвищенням рівня цукру в крові. Це захворювання може призвести до непоправних наслідків для здоров'я: сліпоти, ниркової недостатності, інсульту, інфаркту, ампутації нижніх кінцівок. Основними типами захворювання є: цукровий діабет 1-го типу, 2-го типу та гестаційний (у вагітних).
Цукровий діабет 1-го типу — це аутоімунне захворювання, яке зазвичай розвивається в ранньому віці внаслідок того, що підшлункова залоза починає гірше працювати на тлі перенесеної вірусної інфекції або внаслідок дії токсинів, стресів. За такого типу діабету організм не спроможний виробляти інсулін. Отже, у разі діагнозу діабет 1-го типу хворий довічно стає інсулінозалежним.
Цукровий діабет 2-го типу – це так званий діабет способу життя. Він з'являється не одразу — у нього є провісники: переддіабет та інсулінорезистентність. Дуже важливо відстежити ці сигнали, які дає нам організм. Раніше це було вікове захворювання, але впродовж останніх п'яти років цукровий діабет 2-го типу дуже сильно «омолодився».
Гестаційний діабет буває у вагітних і зникає після пологів.
Що провокує діабет
Цукровий діабет 2-го типу провокує наш спосіб життя. На першому місці – харчування, стрес, спадковість. Необхідно змінити ставлення до себе: ми не урна, у якій має лежати сміття, ми є чудовою посудиною з безмежними можливостями.
Як запобігти діабету
Є низка симптомів, на які варто звертати увагу: рясне сечовипускання, особливо серед ночі, спрага та сухість у роті, підвищення апетиту або, навпаки, його відсутність, безконтрольне схуднення, свербіж шкіри, слабкість, порушення сну. Якщо вам більш як 40 років і у вас є зайва вага або ожиріння, погана спадковість, ви зазнаєте стресів, то ви одразу потрапляєте до групи ризику. Щоб це захворювання не застало зненацька, дуже важливою є профілактика.
Як діагностувати діабет
Нині великий спектр діагностичних можливостей. Оскільки венозна кров зараз є максимально інформативною, бажано здати кров на показники глюкози, інсуліну, глікований гемоглобін. У зв'язку з COVID-19 набули активного поширення онлайн-консультації спеціалізованих лікарів: можна звернутися до лікаря-терапевта (сімейного лікаря) або ендокринолога онлайн, і він дасть вам повний перелік лабораторних призначень.
Як жити з діабетом
Головна відповідь це питання: з діабетом можна жити добре. Але до організму треба підходити комплексно: ми не просто фабрика зі споживання медикаментів, ми — мікрокосмос. По-перше, необхідно індивідуально підібрати харчування, яке даватиме сили й регулюватиме цукор у крові. Харчування для діабетика краще підбирати з глюкометром у руці, вимірюючи показники цукру через 2 години після їди, враховувати глікемічний індекс продуктів. Зараз є дієтологи та нутриціологи, які допомагають людям справлятися із цими питаннями.
Другий важливий чинник ставлення до себе – це ментальне здоров'я. Потрібно змінити ставлення до стресу, до хвороби, не треба її пестити та плекати, не треба брати на себе роль жертви, щоб вас усі жаліли, бо ви хворієте. Також добрим помічником можуть стати медитації.
По-третє, не лінуймося та йдемо гуляти щодня по 5 км — це дуже корисно для кожного. Не хочете гуляти на повітрі, йдіть на орбітрек чи бігову доріжку, а якщо й така активність вам не до вподоби, то йога для вас – саме те. Зараз є багато різноманітних фітнес-застосунків для занять вдома, доступних уроків на YouTube. Підібрати заняття можна на будь-який смак.
Потрібно регулярно пити вітамінні комплекси, адже діабет має різноманітні наслідки. І не забувайте про рівень цукру в крові — його потрібно постійно заміряти, а також регулярно консультуватися в лікаря.
Як відмовитися від солодкого
За зниження тяжіння до солодкого «відповідають» натуральні рослинні компоненти: джимнема, пажитник, куркума, кориця. Момордика та сверція стимулюють підшлункову залозу виробляти інсулін і розпізнавати глюкозу в крові. Про те, як приймати рослинні комплекси, підкаже лікар.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора