Facebook Pixel

Програма «Українська мрія»: до кінця 2022-го можуть видати 25 іпотечних кредитів

До кінця 2022 року за новою державною іпотечною програмою «Українська мрія», яку уряд планує запустити в жовтні, на купівлю житла може бути видано 20 — 25 кредитів. Переважну більшість кредитів, імовірно, видадуть у «безпечних» західних областях України.

Про це повідомила The Page голова правління АТ «Комерційний індустріальний банк» (COMINBANK) Тетяна Путінцева.

За її словами, в умовах війни такий результат стане цілком прийнятним. Бо головним є саме запуск пільгової іпотеки з прогресією до зростання виданих кредитів уже у 2023 році.

Quote«Програма «Українська мрія» потенційно може стати рушієм розвитку не лише банківського сектору, а й ринку нерухомості. Йдеться насамперед про пожвавлення вторинного та первинного ринків. Водночас для ефективного запуску іпотечної програми мають бути напрацьовані механізми, які б дали змогу залучити до цієї програми щонайменше 40% усіх комерційних банків», — наголосила представниця COMINBANK.

Головною проблемою реалізації нової державної іпотечної програми за ставкою від 0% до 7%, орієнтованої на громадян пільгових категорій, на погляд експертки, можуть стати значні ризики невиконання або перегляд умов.

З огляду на ризики важливо, щоб механізми реалізації цієї програми були прозорими, а їх досі не донесено широкій громадськості, зауважила Путінцева. Зокрема, за її словами, для ефективного запуску «Української мрії» має бути встановлено розмір і обсяг фінансування програми з боку ПрАТ «Укрфінжитло» та умови участі банківських структур.

Quote«Під час війни будь-які майнові та фінансові операції є ризикованими. Проте всі розуміють, що програма «Українська мрія» потрібна, бо вона розв'язує одне з нагальних питань — дає можливість громадянам пільгових категорій придбати власне житло. Зараз це особливо актуально для військовослужбовців, які ризикують власним життям і здоров’ям. Участь комерційних банків у реалізації доступної іпотеки не лише позитивно позначиться на іміджі, а й стане джерелом для розвитку того чи іншого банку», — наголосила експертка.

Путінцева нагадала, що за останні 2 — 3 роки іпотека не була з-поміж найважливіших напрямів розвитку комерційних банків. Це доводять обсяги виданих іпотечних кредитів: у 2020 — 2022 роках їхня частка не перевищила 3 — 5% загальної кількості угод на вторинному та первинному ринках житла.

У січні — лютому 2022 року показник іпотечних кредитів був на рівні 0,5 — 0,8% загальної кількості укладених за цей період угод із купівлі-продажу нерухомого майна. А з квітня до серпня 2022-го видано лише кілька кредитів — іпотеки як такої не було.

Quote«Більшість комерційних банків із лютого 2022-го частково або повністю згорнули власні іпотечні програми, а також спільні іпотечні програми із забудовниками. Це також стосується, банків, що були учасниками державної іпотечної програми під 7%», — зазначила Путінцева.

За її словами, головними причинами згортання комерційними банками іпотечних програм є:

  1. Непередбачуваність війни — високі ризики збільшення обсягів пошкодженого майна, яке може бути придбано в іпотеку.
  2. Суттєве збільшення розміру облікової ставки НБУ, що потенційно збільшує відсоткові виплати позичальника до 30 — 35% на рік.
  3. Інфляційні процеси: до кінця 2022 року фактична інфляція може перевищити 40%, а у 2023 році очікується, що знецінення гривні може скласти ще 30%.
  4. Зниження доходів громадян — потенційних позичальників — у 2 — 2,5 раза (через вимушене безробіття, втрату майна, згортання бізнесу тощо)
  5. Низький прибуток банків, що у своєму розвитку робили вагому ставку саме на іпотеку, а також значні ризики несплати відсотків позичальниками за вже надані кредити.
Подякувати 🎉