Ринок заміської нерухомості, що відставав за рівнем купівельного попиту в останні п'ять років, пережив бум популярності 2020 року через збільшення інтересу. вирішило дізнатися, як розвиваються котеджні містечка під Києвом і в Київській області, що відбувається з попитом і пропозицією, скільки коштує котедж під Києвом наприкінці 2020 року.
Котеджні містечка: попит і пропозиція
Наразі на ринку заміської нерухомості покупцеві, крім традиційних квартир у житлових комплексах, пропонують кілька форматів нерухомості. Це котеджі, сіті-хауси, таунхауси, які можуть бути дуплексами, триплексами, квадрексами залежно від кількості секцій у будинку.
Чим більше секцій, тим нижче рівень приватності й особистого простору. Але це варіант для тих, хто хоче або придбати будинок більшої площі за менші гроші, або шукає альтернативу квартирі й за площею, і за ціною. Є невеликі дуплекси на 60-80 кв. м. Але потрібно розуміти, що через паркан у вас будуть сусіди та їхній двір.
Наразі в Київській області в радіусі до 110 км від столиці представлені 275 котеджних містечок, в 122 із них є таунхауси. Це можуть бути варіанти з міксом нерухомості, іноді моноформати, тобто тільки котеджні містечка або тільки таунхауси.
Ринок заміської нерухомості відчув сплеск купівельного попиту ще наприкінці першого кварталу 2020 року — карантин і пов'язані з ним обмеження спонукали українців шукати можливості частіше бувати на вулиці після ув'язнення в чотирьох стінах квартир.
Ідеальною альтернативою стала заміська нерухомість. Тому в другому та третьому кварталах ми спостерігали бум стартів будівництва нових котеджних містечок під Києвом. За літні місяці й початок осені на ринок сумарно вийшли більш ніж 10 нових об'єктів. Більшість із них пропонують таунхауси в різних варіаціях, але є і традиційні котеджі.
Котеджне містечко в Київській області: скільки коштує будинок
Купити котедж під Києвом, за даними сервісу ЛУН, можна в ціновому діапазоні від 250 тис. до 90 млн грн. У 5 котеджних містечках є кредитування, в 192 — розстрочка.
Стіни можуть бути з газоблоку — дешевий матеріал, цегли, керамоблоку. Це найбільш ходові варіанти. Пропонують також котеджі із sip-панелей, піноблоку, газобетону й навіть дерева.
Поширеними варіантами вважаються дворівневі будинки площею 85 — 140 кв. м. Однак є й варіанти менші за площею, а також велика кількість котеджів, що перевищують площу 150 кв. м.
Це цілі будинки з присадибною ділянкою в 6-10 соток, зоною барбекю, достатнім особистим простором.
Скільки коштують таунхауси та котеджі під Києвом?
Вартість дуплексів і триплексів у середньому на 10-15% нижче, ніж окремого будинку аналогічної площі та характеристик. Кожна секція, тобто будинок, має свій кадастровий паспорт і стає повною власністю господаря.
Ціна на таунхауси площею 70 — 90 кв. м у середньому починається від 850 тис. грн, а будинки площею 110 кв. м і більше коштують від 1,1-1,2 млн грн.
Щоб купити невеликий котедж під Києвом у радіусі години їзди від столиці, потрібно мати у своєму розпорядженні бюджет від 2 млн грн і вище. Велика частина пропозиції зосереджена від 3,5 млн грн. Є варіанти й окремих будинків площею 65 кв. м за ціною від 1,3 — 1,5 млн грн.
Ціни на котеджі та таунхауси в Київській області залежать від віддаленості від столиці, локації та концепції містечка.
Зазвичай забудовник створює мінімальну інфраструктуру: дитячі ігрові зони, проїжджі та пішохідні дороги, закриту територію, що охороняється, місця відпочинку, магазин. Намагається розмістити своє котеджне містечко в комфортній віддаленості від магазинів, шкіл, дитячих садочків у населеному пункті, який розташований по сусідству.
Якщо говорити про котеджні містечка підвищеного рівня комфорту з багатофункціональною інфраструктурою та просторовим плануванням, то вартість купівлі котеджу збільшується на 30%. Це націнка за створений у чистому полі комфорт.
На що звернути увагу в разі купівлі котеджу в Київській області
Купуючи нерухомість у котеджному містечку під Києвом, обов'язково потрібно перевірити документи на землю, дозвіл на будівництво в забудовника, поцікавитися комунікаціями. Часто це буде варіант септика, але це не критично в сучасних умовах, коли створено безліч рішень. Питання лише в якості цієї каналізаційної системи.
Дізнатися про водопостачання, електрику, подачу газу, вентиляцію теж потрібно. Потім варто ознайомитися із самим проєктом котеджного містечка та будинку, який ви купуєте: розпитати про технології будівництва, використовувані матеріали, зокрема утеплювачі. Від того, чим і наскільки якісно утеплений будинок, залежатимуть тепловтрати, а отже, мікроклімат і енергоефективність.
Питання паркування, інфраструктури — соціально-побутової та дозвіллєвої, безпеки території, комунальних платежів за експлуатацію та обслуговування також є важливими. Попередньо потрібно дізнатися і про набір благ, які пропонує забудовник, і про тарифи керуючої компанії.
Перелік основних документів, на які варто звернути увагу в разі купівлі котеджу або таунхаусу:
- дозвіл на будівництво в забудовника;
- правовстановлювальні документи на земельну ділянку та будинок;
- технічний паспорт будинку з поверховим планом;
- кадастровий паспорт;
- договори на підключення до комунікацій.