Повномасштабна війна росії з Україною за 6 місяців перетворилася на статичну, і нараз явних переможців немає.
Питання тепер полягає в тому, яка з країн — росія чи України, програє першою, що залежатиме також від стійкості економік, пише для ABC News колишній чиновник Державного департаменту та полковник морської піхоти у відставці Стів Ганярд.
Втрати росії та втрати України у війні
Неможливо передбачити, скільки ще триватиме війна — це можуть бути місяці або навіть роки, сказав Ганярд.
«Це війна, яка зараз розгортається дуже, дуже повільно, — пояснює він. — Жодна сторона не має можливості проводити значні наступальні операції».
Ймовірно, це залежатиме від здатності росії розмістити війська на землі, адже вона дуже применшує свої офіційні втрати:
- у березні рф востаннє повідомляла про 1350 осіб;
- Україна повідомляє про 45850 вбитих росіян;
- Міноборони США підрахувало, що від початку повномасштабного вторгнення було вбито або поранено щонайменше 70 тис. росіян.
«У війні багато туману, але можна з упевненістю припустити, що росіяни, ймовірно, набрали 70 або 80 тис. втрат менш ніж за шість місяців», — каже заступник міністра оборони з питань політики Департаменту оборони США Колін Кал.
Нових військових росіянам набрати важко, адже вони не оголошували загальну мобілізацію, а вербують передусім із вʼязниць, каже Ганярд.
Щодо кількості загиблих українських військових, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив про 9 тис. українських військових, хоча цифри можуть бути вищими.
Чи може Захід ослабити підтримку України
Для України ключовою буде постійна підтримка Заходу, включаючи постачання високоточної зброї, такої як HIMARS та інших ракетних систем.
«Можливість українців націлюватися на дуже точні локації — командні пункти, склади постачання — дозволяє українцям почати виснажувати та виснажувати росіян у їхніх тилах, забирати припаси», — сказав Ганярд.
Полковник зазначає, що такий розвиток подій є безпрецедентним: дотепер війна була переважно бездіяльною — артилерія проти артилерії, але тепер українці отримали наступальну перевагу.
Головний ризик для України — ослаблення підтримки Заходу через кризу енергоресурсів у Європі, і також для обох країн перемога залежатиме від того, скільки ще ударів зможуть витримати їхні постраждалі економіки.
За якими сценаріями може піти війна в Україні
Моральний дух також матиме вирішальне значення: Україна підтримує його своєю наступальною перевагою та духом боротьби, тоді як росія прагне утриматися на ворожій території.
Колін Кал підкреслює:
«Український моральний дух і воля до боротьби беззаперечні і, я думаю, набагато вищі, ніж середній моральний дух і воля до боротьби з боку росії. Я думаю, що це дає українцям значну перевагу».
Враховуючи ці фактори, є кілька сценаріїв потенційного розгортання конфлікту:
- росія утримує позиції на Донбасі, Україна відмовляється від частини території там, і це буде найкращим сценарієм для рф, каже Ганярд;
- Україна повертає частину території на Донбасі, росія припиняє вторгнення — Путін може на це піти, аби спробувати залишити собі ті землі, які залишилися окупованими;
- Україна повертає собі території на Донбасі, але росія загострює ситуацію, використовуючи ядерну зброю;
- Україна тисне на південь, тиснучи на Путіна — якщо Україна відхопить Херсон та матиме змогу наступати на окупований Крим для його звільнення, це може дати їй перевагу на переговорах;
В будь-якому разі, поки жодна сторона не може дозволити собі відмовитися від військових дій, резюмував Ганярд.