Колаж The Page
Розвідувальні дані про підрозділи окупантів, що дозволили українцям атакувати та вбивати російських генералів, надали Сполучені Штати. Але частково вищі офіцери рф самі підставилися, використовуючи незахищений звʼязок та вирішуючи найбрібніші питання на передовій.
Українські чиновники заявили, що вони вбили близько 12 генералів на передовій, пише The New York Times.
Допомога щодо націлювання стала частиною секретних зусиль адміністрації Джо Байдена, кажуть чиновники адміністрації на умовах анонімності.
Такі дані включають передбачувані переміщення російських військ. США зосередилися на наданні місцезнаходження та інших подробиць про мобільний штаб окупантів, що часто змінює локацію.
Українські чиновники поєднали цю географічну інформацію зі своїми власними розвідувальними даними, включаючи перехоплені комунікації, щоб нанести артилерійські удари та інші атаки.
Протягом всієї війни розвідка США використовувала різноманітні джерела, включаючи секретні та комерційні супутники.
Страх спровокувати Путіна
Колаж фото Getty Images
Водночас офіційно цю інформацію коментують дуже обережно: адміністрація намагалася зберегти в секреті більшу частину розвідувальних даних на полі бою. У США побоюються, що це буде розцінено як ескалація та спровокує кривавого диктатора рф Володимира Путіна на більш широку війну.
Наприклад, речник Пентагону Джон Кірбі він визнав, що Штати надають Україні інформацію та розвідувальні дані для захисту, але відмовився обговорювати деталі.
Речниця Ради національної безпеки США Едрієн Уотсон, за свого боку, підкреслила, що розвідувальні дані на полі бою не надавалися українцям «з наміром вбивати російських генералів».
Також чиновники кажуть, що далеко не всі удари по генералах могли бути проведені завдяки американській розвідці: США не надають дані про найвищих офіцерів.
Як приклад наводять непідтверджену інформацію про поранення начальника генштабу збройних сил рф Валерія Герасимова під Ізюмом 1 травня. Водночас щодо менш значущих вищих офіцерів американська розвідка більш однозначна і готова надавати дані.
Хоча інформація, яку надали США Україні, виявилася цінною, російські генерали часто стикалися з електронним прослуховуванням, розмовляючи по незахищених телефонах і радіо, тому тут супутники американців були непотрібні.
Дрони для генералів Путіна
Адміністрація Байдена також постачає нове озброєння, яке має покращити здатність України атакувати старших російських офіцерів.
The Page вже написав про Switchblade-600, що буде випробуваний в Україні вперше, а ось його менша версія, Switchblade-300, що дозволяє вражати неброньовані цілі, вже прибуває на поле бою.
Її можна використовувати для ідентифікації та вбивства як окремих солдатів, так і генералів, що сидять у легких транспортних засобах або віддають накази на передовій.
Насправді воєнні експерти вже пояснювали, що знаходження вищих офіцерів на полі бою є помилковою практикою (вони мають перебувати в тилу), але через поганий зв'язок, постійні перехоплення та нездатність російських солдат до самоорганізації генералів змушують виїжджати на передову.
Таким чином, вони створюють для українців чудову можливість посилити хаос у російській армії, обезголовивши її підрозділи.
Імпотенція ієрархії Путіна на полі бою
Хоча росія продовжує закидати Україну ракетами, на наземній війні вона все ще демонструє погану дисципліну, відсутність досвіду, зарозумілість і нездатність оцінити українські здібності, каже колишній головнокомандувач армії США в Європі Фредерік Ходжес.
«Неважко знайти по телефону когось, хто розмовляє на відкритому повітрі», — підкреслив він.
Американці пояснюють, зі свого боку, що російська військова тактика залишила старших генералів уразливими. Централізована ієрархія командування згори надає повноваження приймати рішення лише вищим рівням.
Це відрізняється від децентралізованої американської структури, яка передає багато рішень на полі бою старшому рядовому персоналу та молодшим офіцерам.
Схожу ситуацію від 2014 року ми маємо й і Україні. Хоча самостійне прийняття рішень про тактику бою на місцях й призводило до скандалів з генералами (наприклад, щодо застосування вогню у відповідь на провокації окупантів та бойовиків ОРДЛО), загалом така практика є більш дієвою та зберігає вище командування цілим.
Виростити вищого офіцера, тим більше генерала, займає роки, тому він має займатися стратегічним плануванням у безпеці, це адекватна світова практика, і саме він є найпривабливішою ціллю для ворога.
Російська ж система змушує російських генералів здійснювати ризиковані поїздки на передову для вирішення матеріально-технічних та операційних питань.
Велика війна з НАТО та розрахунки Москви
Колаж із фото Getty Images
Серед західних чиновників тим часом зростають страхи розгортання війни на тлі наближення свята Дня Перемоги, або як кажуть українці, побєдобєсія, на росії 9 травня.
Збільшується занепокоєння, що президент Володимир Путін використає святкування для посилення нападів і офіційного оголошення війни.
Адміністрація Байдена залишається обережною щодо Путіна до такої міри, що він ще більше посилює свої атаки, зазначає видання: президент США все ще не готовий відправляти американські війська в Україну чи закрити небо над нею.
Деякі європейські чиновники вважають, що, незважаючи на риторику пана Путіна про те, що росія бореться з НАТО і Заходом, його поки що стримували від початку ширшої війни.
Американські офіційні особи не впевнені в цьому й тижнями обговорюють, чому Путін не зробив більше для ескалації конфлікту. На їхню думку, Москва має власні розрахунки щодо того, чи зможе вона впоратися з більшою війною, особливо з військами НАТО напряму.
Водночас обмін розвідувальними даними вважається безпечною формою допомоги, оскільки він невидимий або, принаймні, спірний.
Контекст.
- Раніше ми вже писали, що, за даними британської розвідки, принаймі деякі елітні війська росії втратили боєздатність.
- Також українська розвідка повідомляла, що рф планує включити захоплені райони півдня України до складу Криму.