Китай ставить Україні палки в колеса з проведенням саміту миру — причини

Як Китай намагається зірвати Формулу миру

Здається, багато українців довго, а деякі й досі сприймають Китай як нейтральну державу щодо російсько-української війни або як цинічний режим, який збирає вершки з російської кризи.

Ще до початку повномасштабного вторгнення КНР була другом росії. Після 24 лютого 2022-го відбувалися поїздки лідера країни Сі Цзіньпіна до Москви та путіна до Пекіна, але багатьох це не переконало в тому, що Китай продовжує бути союзником рф.

Українська дипломатія, принаймні в офіційних заявах, намагалася схиляти КНР на свій бік. Але нарешті прийшло усвідомлення, що це неможливо: 2 червня на безпековому форумі «Шангрі-Ла» в Сінгапурі президент України Володимир Зеленський прямо звинуватив Китай у спробах зірвати проведення Глобального саміту миру та допомозі росії.

The Page розповідає, як Китай ставить палки в колеса українській Формулі миру та чому позицію Сі Цзіньпіна навряд чи можливо змінити.

Чому Китай – друг рф

В українських медіа ніколи не лунали думки, що російському союзнику Ірану просто потрібно пояснити, що він марно підтримує рф, що в нас є Формула миру, прийнявши яку, можна закінчити війну. З Китаєм чомусь все навпаки.

Звісно, Іран не є претендентом на світову гегемонію та другою після США силою на планеті, через що, безумовно, є вкрай впливовим особливо серед країн так званого Глобального Півдня. Але чи є сенс благати про допомогу країни, яка є головним спонсором і частково рятівником економіки твого ворога?

Сі Цзіньпін і путін під час візиту останнього до Пекіну 16-17 травня

Головні факти співпраці Китаю та росії:

  • у 2023 році 60% російського імпорту високотехнологічних товарів подвійного призначення (за торговельними правилами ЄС) надійшло з Китаю, згідно з аналізом даних про російську торгівлю, проведеним FT;
  • за даними китайської митниці, обсяг двосторонньої торгівлі 2023 року склав $240 млрд, що на 26% більше, ніж роком раніше. При цьому Китай постачає росії товари, починаючи від автомобілів і промислового обладнання і закінчуючи смартфонами, а купує російські енергоносії на мільярди доларів, від яких відмовився Захід;
  • звіти США та західних розвідок не раз повідомляли про те, як Китай відіграє ключову роль у допомозі рф з оминанням західних санкцій;
  • Китай дипломатично просуває замороження війни на чинних позиціях – найвигідніший для рф сценарій. Тепер же він фіналізував це своїми 12 пунктами «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи» та підривом нашої Формули миру;
  • нещодавно Міноборони Великої Британії заявило, що КНР допомагає рф зброєю, від чого в Пекіні відхрещуються. Такі заяви лунали вже кілька разів від високопоставлених представників Заходу.

На фоні цього два візити путіна до Пекіна та візит Сі до Москви після початку повномасштабного вторгнення виглядають цілком логічно. До Європи Сі Цзіньпін їздив лише раз і з Зеленським, звісно, не зустрічався.

Як Китай заважає успіху української Формули миру

Речниця МЗС Китаю Мао Нін сказала 31 травня, що китайська делегація до Швейцарії на саміт 15-16 червня не поїде. Це вже стало ударом, бо на саміті очікувався, як мінімум, спецпосол Китаю у справах в Євразії Лі Хуей, а як максимум – сам нефритовий Сі. Після цього у КНР вирішили розкрити карти: вони будуть просувати свої 12 пунктів, які необхідно виконати, щоб досягти миру.

Аналітик AdAstra Антон Ганоцький вважає, що це стало точкою неповернення в українсько-китайських відносинах, адже Україна довго зберігала надію, що якось зможе залучити КНР до Формули миру та обмежити його співпрацю з рф.

На його думку, тепер чітко видно, що справжні наміри Піднебесної – «дипломатична дуель Києва з Пекіном». Мало того, Китай намагається зірвати проведення заходу. На саміт миру вже відмовились їхати Бразилія, Саудівська Аравія, Пакистан. Усі — після розмов із керівниками КНР.

Міністр закордонних справ КНР Ван під час пресконференції в Пекіні 4 червня заявив: «Усього за тиждень 45 держав з п'яти континентів різними способами позитивно відреагували на «Консенсус із шести пунктів», причому 26 країн уже підтвердили своє приєднання до нього або серйозно вивчають це питання... Що більше держав підтримають «Консенсус із шести пунктів», то швидше настане день справжнього мирного саміту і тим світлішими стануть перспективи встановлення миру».

Шість пунктів, про які йдеться, це фактично обрізана версія 12 пунктів, але із тими ж закликами: заморожуємо конфлікт без виводу російських військ, переговорів без росії бути не може, досить «роздмухувати війну», поставляючи Україні зброю.

Отже, фактично Китай почав збирати прихильників альтернативної формули миру, чим напряму перешкоджає українським зусиллям.

Чим МЗС України відповідає на заяви Китаю

Володимир Зеленський у Сінґапурі. Фото: Офіс президента

У Сінгапурі 2 червня Володимир Зеленський сказав журналістам, що він дуже хотів би зустрітись із Сі Цзіньпіном, але «на жаль, на сьогодні контактів з Китаєм потужних немає, через те, що цього не хоче китайська сторона».

Водночас, на думку голови МЗС України Дмитра Кулеби, не варто поспішати з висновками про позицію КНР, бо якщо Україна переможе росію, китайцям доведеться нас визнати. Але міністр також визнав, що успіх росії «розв’язує руки Китаю».

У свіжому коментарі МЗС України знову наголошують на важливості відвідування саміту миру для КНР та зазначають, що «єдиною справедливою основою для досягнення такого миру є Формула миру президента Зеленського».

Тож КНР все чіткіше показує своє справжнє обличчя. Тут доречно нагадати тезу Антона Ганоцького в інтерв’ю The Page: «Ідеальна Україна у баченні Китаю – це така собі Білорусь Лукашенка, яка перебуває під контролем рф. З Януковичем або Медведчуком – байдуже».

Як побудувати відносини з Китаєм і чому цього робити не варто (відео)

Читати на The Page