Західні ЗМІ продовжують висвітлювали війну в Україні: 12 квітня медіа писали про пресконференцію Володимира Путіна та Олександра Лукашенка, занепокоєність Заходу через застосування хімічної зброї в Маріуполі, розмову Джо Байдена з премʼєром Індії, а також попередження СОТ про продовольчу кризу у світі.
Водночас американські медіа опитали експертів та намагалися зʼясувати, як Путін міг так помилитися в Україні.
пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 48-й день активного російського вторгнення.
Путін: Ми були вимушені вторгнутися в Україну
The New York Times пише про нові заяви кривавого диктатора Володимира Путіна.
Так, диктатор знов підкреслив, що війна в Україні буде успішною для московії, та зазначив, що мирні переговори «зайшли в глухий кут».
Президент рф назвав єдність Заходу на підтримку України не чим іншим, як свідченням статусу Європи як американського «пуделя». Він також заявив, що санкції проти росії не матимуть успіху.
На пресконференції з президентом Білорусі Олександром Лукашенком Путін назвав звірства в Бучі «фейком». Зі свого боку, диктатор Білорусі заявив, що докази масових вбивств насправді були підкинуті британською розвідкою.
Президент рф також повторив, що росія, Білорусь та Україна є «одним народом», і що москва була змушена розпочати вторгнення.
«Те, що відбувається в Україні – це трагедія. Вони просто не залишили нам вибору. Вибору не було», — збрехав Путін.
Бої на Сході України загостряться протягом наступних двох-трьох тижнів, заявило Міноборони Великобританії.
Хімічна зброя: Захід обіцяє розслідування
Видання також пише, що США, Великобританія та Австралія розслідують заяву про використання росією хімічної зброї в Маріуполі.
Хімічна речовина, за даними міської влади, була скинута безпілотником на металургійний завод «Азовсталь», один з останніх форпостів українських сил, що захищають місто.
США, Великобританія та Австралія заявили, що уважно стежать за ситуацією та обіцяють наслідки, якщо інформація підтвердиться
«Ці повідомлення, якщо вони правдиві, глибоко тривожні та відображають занепокоєння, які ми мали з приводу потенціалу росії щодо використання в Україні сльозогінного газу, змішаного із хімічними агентами», – сказав речник Пентагону Джон Кірбі.
Цікаво, що у понеділок речник так званої «ДНР» Едуард Басурін назвав Маріупольський металургійний завод «містом у місті» та заявив, що російським військам слід «звернутись до хімічних військ», аби «викурити кротів з їхніх нір».
Але вже 12 квітня Басурін заявив, що мав на увазі вогнемети, а не хімічну зброю.
СОТ: через війну в Україні назріває продовольча криза
Світова організація торгівлі різко скоротила свої прогнози щодо глобальної торгівлі у 2022 у звʼязку з вторгненням росії в Україну, закликавши підготуватися до наслідків.
Організація наразі очікує зростання обсягу торгівлі товарами на 3% у 2022 році — нижче від попереднього прогнозу в 4,7%, і на 3,4% — у 2023 році.
Враховуючи поточні припущення щодо ВВП, зріст обсягу торгівлі товарами у 2022 році може становити лише 0,5%.
СОТ заявила, що найбільшим впливом кризи стало різке зростання цін на сировину, оскільки росія та Україна є ключовими постачальниками товарів першої необхідності.
Генеральна директорка СОТ Нгозі Оконджо-Івеала попередила, що назріває потенційна продовольча криза: серйозно постраждали 35 африканських країн, які імпортують їжу з України чи росії або обох.
Байден тисне на премʼєра Індії через нафту
Wall Street Journal пише про віртуальну зустріч президента США Джо Байдена та премʼєрміністра Індії Нарендра Моді.
Вашингтон тисне на Нью-Делі, щоб він зайняв жорсткішу позицію проти Росії щодо її вторгнення в Україну.
Американські чиновники закликали індійський уряд не збільшувати імпорт російських енергоносіїв та уникати підриву санкцій, запроваджених США та європейськими партнерами.
«США та Індія збираються продовжити тісні консультації щодо того, як подолати дестабілізуючий вплив російської війни», — запевнив він.
Зі свого боку Моді засудив нещодавні вбивства українських мирних жителів у Бучі та закликав до незалежного розслідування насильства.
У Білому домі сподіваються, що Індія в кінцевому підсумку припинить імпорт російської нафти. США готові допомогти країні диверсифікувати джерела енергії.
Водночас, коментуючи закупівлю енергоносіїів з-на росії, голова МЗС Індії порадив звернути більше уваги на Європу, адже загальні закупки Індії за місяць — менші, аніж ЄС робить «у другій половині дня».
Пиха та ізоляція Путіна
Washington Post написав аналітичний матеріал про те, як «пиха та ізоляція» призвела до неправильної оцінки України Путіним.
«Зростають питання про те, як російський лідер, заглиблений у політику безпеки та відомий тим, що виступає проти безглуздості війн за зміну режиму, міг потрапити в таке стратегічне болото», — пише видання.
Йдеться загалом про ширше питання, яке займатиме істориків роками, зазначає автор матеріалу: як Росія, маючи стільки зв'язків з Україною, могла в ній так помилитися?
Хибні уявлення про Україну вкорінені в колоніальному минулому Москви, вважають офіційні особи в США та експерти.
«В росії взагалі не було експертів щодо України, – каже президентка вашингтонського Центру аналізу європейської політики Аліна Полякова. — Якщо ви не вірите, що країна є справжньою країною, а народ – справжнім народом, навіщо інвестувати якийсь досвід у те, чого, на вашу думку, не існує?»
Війна, спланована привидами, а не генералами
Напередодні вторгнення деякі лідери в Європі та Україні відкидали його можливість, адже не бачили достатньо сил для війни на кілька фронтів і наступної окупації.
Вони не усвідомлювали, що Москва плекала глибоко хибні припущення, зокрема, про стійкість президента України Володимира Зеленського та готовність українців чинити опір, і справді планувала масштабне вторгнення — лише непродумане. Операція мала відбитки пальців Путіна.
«Зрозуміло, що це була військова операція, розроблена привидами, а не генералами, – пояснив почесний професор Університетського коледжу Лондона Марк Галеотті. — Це не має сенсу з суто військової точки зору».
За словами американських та європейських чиновників, Путін тримав плани у таємниці, а головні військові командувачі та довірені радники не знали, що росія збирається розпочати наступ.
«Царю» поганих новин не приносили
Сам кривавий лідер, як відомо, не користується смартфоном і рідко виходить в Інтернет.
На початку 2022 року, за словами американських та європейських чиновників, він працював фактично у ізольованій камері, оточений радниками, що «не приносили поганих новин до царського столу».
За словами чиновників, ізоляція Путіна посилилася через коронавірус і його обмежені контакти з іншими.
«Тепер очевидно, що було поєднання людей, які не говорили йому те, що йому потрібно було почути, і він не слухав, коли вони розповідали йому речі, які він не хотів чути», – каже британський державний міністр у справах Європи та Північної Америки Джеймс Клеверлі.
Путін роками особисто контролював політику щодо України, бо нікому іншому не довіряв.
Впевненість кривавого лідера в його особистому досвіді щодо України знайшла своє відображення у великому трактаті минулого літа. У статті українці зображені як народ, який не відрізняється від росіян, але був узятий у заручники західними урядами.
Просто прибрати Зеленського: провал ФСБ
Саме впевненість у «українцях-заручниках» спонукала Путіна та його оточення до переконання, що, якщо просто обезголовити уряд Зеленського, буде виплеск проросійських настроїв з боку решти українців.
Олександр Габуєв, старший науковий співробітник Московського центру Карнегі, сказав, що російське керівництво не бачив Україну як таку, що заслуговує ретельного вивчення.
Росія покладається насамперед на свою зовнішню розвідку для збору інформації про такі країни, як США та Китай, тоді як у випадку з Україною зазвичай залучають ФСБ.
У колах американської та європейської розвідки репутація ФСБ контрастує з безжальною, хитрою репутацією її попередника, КДБ: її характеризують як структуру, сповнену корупції, бюрократичної роздутості й, зрештою, порожню.
ФСБ витратила мільйони на вербування мережі проросійських співробітників, які в кінцевому підсумку сказали Путіну та його провідним радникам те, що вони хотіли почути: центральна влада в Києві не витримає й опір впаде.
Замість післямови. Кривавий диктатор Володимир Путін продовжує брехати про свої успіхи в Україні та не залишає надій окупувати хоча б її частину — більше, ніж у 2014 році. Водночас зрозумілим уже й західним аналітикам стає, наскільки лідер кремля був роками ізольований від реальної інформації про Київ та наскільки його пиха та зарозумілість нищать не тільки українські міста та людей, а й заганяють у глухе болото власне московію.
США продовжують тиснути на потенційних союзників щодо нафтового ембарго рф, а в СОТ бʼють на сполох через продовольчу кризу у світі через війну в Україні. Все це дає надії на більш жорсткі санкції проти кремля.
Звісно, роздуми про ізольованість Путіна від реальної картини світу цікаві, але вони ж говорять про його нездатність сказати «стоп». Тому Україна все ще готується до другої хвилі наступу московитів найближчими тижнями та бореться за своє право на існування вже 48 добу.