У телеграм-каналі полку «Азов» написали, що приблизно о 21-й годині 11 квітня російські окупаційні війська скинули з безпілотного літального апарата «отруйну речовину невідомого походження на українських військових і мирних жителів у Маріуполі».
У постраждалих спостерігається дихальна недостатність, вестибуло-атактичний синдром (недостатність кровообігу). Наслідки використання невідомої речовини уточнюються.
Унаслідок хімічної атаки на Маріуполь постраждали троє, повідомив лідер «Азова» Андрій Білецький.
«Кілька годин тому росіяни вдарили хімічною зброєю по Маріуполю, по заводу «Азовсталь», по фортеці українських бійців, «азовців». Якщо говорити про практичний бік удару – він незначний. У трьох осіб чітко виражені ознаки отруєння хімічними речовинами, але без катастрофічних наслідків», – сказав Білецький у своєму відеозверненні, розміщеному вночі в його телеграм-каналі.
Реакція політичних лідерів
Президент Володимир Зеленський сказав, що серйозно розглядає заяви російських пропагандистів щодо можливості застосування російськими військовими хімічної зброї в Маріуполі.
«Сьогодні з боку окупантів прозвучала нова заява, яка свідчить про підготовку ними нового етапу терору проти України та наших захисників. Один із рупорів окупантів заявив про те, що вони можуть застосувати хімічну зброю проти захисників Маріуполя. Розглядаємо це максимально серйозно», – заявив Зеленський у відеозверненні в ніч на 12 квітня.
США попереджали Україну, що армія РФ може здійснити хімічну атаку в Маріуполі, та з'ясують, що сталося в місті ввечері 11 квітня. Про це повідомив речник Держдепу Нед Прайс.
За його словами, США мали дані, що росіяни можуть застосувати в Маріуполі суміш сльозогінного газу з отруйними речовинами, щоб послабити оборону міста.
США мають намір безпосередньо зв'язатися з українською стороною, щоб з'ясувати, що сталося. Вашингтон зможе повідомити більше після отримання додаткових перевірених даних.
У Пентагоні заявили, що поки що не можуть підтвердити застосування хімзброї, але це означало б ескалацію та прямий виклик НАТО.
Глава МЗС Великої Британії Ліз Трасс написала, що спільно з партнерами терміново перевірять інформацію, а будь-яке застосування хімічної зброї означатиме ескалацію конфлікту. «Будь-яке використання такої зброї було б жорсткою ескалацією цього конфлікту, і ми притягнемо Путіна та його режим до відповідальності».
Що цьому передувало
24 березня президент США Джо Байден заявив, що в разі застосування Росією хімічної зброї проти України буде відповідь, характер якої залежатиме від характеру застосування.
11 квітня Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомив, що російські окупанти мають намір застосувати хімічну зброю проти українських військових, які боронять маріупольську «Азовсталь». Центр посилався на заяву одного з ватажків бойовиків ДНР Едуарда Басуріна.
ОНОВЛЕННЯ. Українська влада перевіряє інформацію про можливе застосування хімічної зброї російськими окупантами в Маріуполі. Про це сказала заступниця міністра оборони Ганна Маляр у телеефірі вранці 12 квітня. Є припущення, що то був фосфорний боєприпас.
Фосфорні боєприпаси – різновид запальної та димової зброї. Міжнародними конвенціями їхнє застосування не заборонено, але суттєво обмежено.