Facebook Pixel

Українагейт: комітети Конгресу направили повістки бізнесменам, які хотіли усунути главу «Нафтогазу»

У документі на ім'я адвоката Джона Дауда, який представляє інтереси підприємців Лева Парнаса та Ігоря Фрумана, йдеться про те, що їм направлені повістки. Це пов'язано з розслідуванням, яке Палата представників проводить в рамках імпічменту президента Дональда Трампа.

Від клієнтів Дауда вимагають до 16 жовтня представити пакет документів, необхідних для розслідування.

Quote«Нездатність чи відмова ваших клієнтів надати необхідні документи у відповідності до цих повісток, навіть якщо це буде зроблено за вказівкою або з наказом президента або Білого Дому, слугуватимуть доказами перешкоджання розслідуванню, пов'язаного з імпічментом. Вони можуть бути використані проти ваших клієнтів і будь-кого, хто працює разом з ними, включаючи президента», – йдеться в листі.

Далі в документі зазначається, що комітети розслідують ступінь небезбеки, яку президент Трамп спричинив національній безпеці, чинячи тиск на Україну. Нібито для того, щоб остання втрутилася у вибори 2020 року, Трамп відмовляв українському президенту Володимиру Зеленському у зустрічі та затримував надання військової допомоги, яку Конгрес виділив країні для боротьби з російською агресією, а також намагався приховати це.

У листі також наводиться інформація з публікацій у ЗМІ. Зокрема, йдеться про те, що преса писала, як Парнас і Фруман допомагали адвокату Трампа Рудольфу Джуліані тиснути на українську владу, аби ті розслідували діяльність колишнього віцепрезидента Джо Байдена та його сина. Пригадується і звинувачення Джуліані на адресу демократів у тому, що вони були у змові з українською владою під час американської виборчої кампанії в 2016 році.

У пресі також зазначалося, що ці підприємці намагалися змінити структуру керівництва «Нафтогазу» в інтересах людей, які брали участь у спробах Джуліані використовувати українських чиновників для втручання у вибори 2020 року.

Наприклад, міністр енергетики Рік Перрі, як повідомляли ЗМІ, тиснув на компанію, даючи зрозуміти, що адміністрація Трампа хотіла би повної зміни її наглядової ради. У пресі також повідомлялося, що міністр нібито дав президенту Зеленському список потенційних членів ради, серед яких – Майкл Блейзер, який пожертвував на переобрання Перрі $20 тис. в 2010 році. У списку також Роберт Бенш, ще один американець, який часто працює в Україні.

У пресі стверджують, йдеться у листі, що цю пропозицію активно просували два вихідці з Радянського Союзу, а зараз – флоридські підприємці в сфері нерухомості Лев Парнас та Ігор Фруман. Згадується також нафтовий магнат Гаррі Саржент III. У ЗМІ говорять, що вони таким чином добивалися гарних контрактів для компаній, підконтрольних прихильникам Трампа. Для цього вони й планували змінити главу «Нафтогазу» Андрія Коболєва.

Обидва бізнесмени – клієнти адвоката Трампа Джуліані. Протягом усього часу вони, як пишуть ЗМІ, використовували близькі зв'язки з Джуліані і Трампом, намагаючись змінити топменеджмент української держкомпанії.

Також вони, схоже, були знайомі з інсайдерською інформацією уряду США про плани щодо України. Скажімо, Парнас і Фруман хвалилися, що за підтримки Джуліані добились того, що навесні уряд відкликав посла США в Україні Марі Йованович. Зокрема, вони нібито казали, що Трамп зробить це, ще за кілька місяців до того, як сталося саме відкликання.

У листі йдеться, що бізнесмени раніше не підкорилися вимозі надати документи і з'явитися для дачі показань. Їхній адвокат посилався на те, що зібрати ці документи було надто важко. А також на те, що президент Трамп заявив, що не буде співпрацювати з комітетом з питання імпічменту.

Представники комітету попросили адвоката нагадати своїм клієнтам, що вони не є співробітниками виконавчої гілки влади. А значить вони не можуть ухилятися від вимог Конгресу надати документи та необхідну інформацію.

{gallery}

Хто такі Фруман і Парнас

Ігор Фруман народився в Білорусі, довгий час жив в Україні, звідки потім переїхав до США. У 2005 році він одружився з уродженкою Одеси Єлизаветою Наумовою. Його зять – Валерій Наумов – відомий тим, що в радянські часи був директором магазину «Фрукти-овочі» на вулиці Дерибасівській. А на початку 90-х став досить відомим бізнесменом в Одесі.

Разом зі своєю дружиною Єлизаветою Фруман є співвласником компанії «Отрада» ( Otrada Luxury Group ), яка продає дорогі автомобілі, яхти та елітний алкоголь. Також він володіє однойменним готелем і пляжним клубом Otrada Beach Club. Крім того, пара є співзасновниками Buddha-bar в Києві.

У 2012 році Фруман входив у список найбагатших людей України за версією журналу «Фокус» із статками на $28,9 млн. Перший закордонний капітал він заробив на експорті кави в Україну.

Разом з ексдепутатом Одеської міськради бізнесменом Сергієм Дябло Фурман був співвласником «Балтського молочно-консервного комбінату», який збанкрутували у 2013 році за борги на $25 млн.

У 2017 році Єлизавета Наумова подала на розлучення, але суперечка триває і досі.

Лев Парнас – уродженець України. Він переїхав до США разом з батьками у 1976 році, коли йому було чотири роки. На початку 90-х займався продажем побутової електроніки та організував контейнерні перевезення товарів із США в республіки колишнього СРСР. Потім працював брокером в декількох компаніях, які займалися операціями з цінними паперами. Він сам стверджував, що зумів «вивести на IPO понад 1000 компаній».

Цікавий факт, що, за даними фінансового регулятора FINRA, у 90-ті та на початку 2000-х Парнас використовував ім'я «Ларрі Парнелл» і був співвласником трьох брокерських компаній у Флориді.

У 2001 році прокуратура Нью-Йорка порушила кримінальну справу проти однієї з його компаній — Euro-Atlantic Securities. Її власників звинуватили у зв'язках з організованою злочинністю. У 2003 році у брокерської компанії Aaron Investment Group, де Парнас був співвласником, відкликали ліцензію за фінансові порушення. У 2009 році відкликали ліцензію і в компанії Basic Financial, де також працював Парнас.

На початку 2018 року, судячи з судових позовів, Парнаса виселили з його будинку неподалік від Маямі, оскільки він не зміг заплатити оренду – $5,5 тис. на місяць.

Парнас був відповідачем за позовом «свого приятеля, у якого бізнесмен зайняв $500 тис. на виробництво в Голлівуді фільму під назвою «Анатомія найманого вбивці» ( Anatomy of an Assassin ). Щоб отримати гроші, Парнас навіть організував у нью-йоркському готелі Carlyle зустріч потенційного «інвестора» з продюсером фільму та актором Джеком Ніколсоном. Зйомки фільму так і не почалися, а отримані кошти бізнесмен під різними приводами відмовлявся повернути. Інвестор все ще судиться з ним.

Український слід

Парнас і Фруман кілька років тому увійшли до складу опікунської ради благодійної організації American Friends of Anatevka. Anatevka — побудований на кошти єврейської громади населений пункт у Київській області для єврейських переселенців зі сходу України. Його будівництво ініціював головний рабин України Моше-Реувен Асман.

За інформацією ЗМІ, приблизно з кінця минулого року Парнас і Фруман познайомили Джуліані з кількома колишніми і діючими на той час генпрокурорами України – Віктором Шокіним та Юрієм Луценко. Джуліані також зустрічався з тодішнім главою Спеціального офісу прокурора України з боротьби з корупцією Назаром Холодницьким. Вже цього року, після перемоги на виборах Володимира Зеленського, Джуліані зустрівся з помічником президента — Андрієм Єрмаком.

Парнас і Фруман нібито домовлялися з Луценком про передачу Джуліані документів про фінансові операції на виборах сина головного конкурента Трампа — Хантера Байдена. Ба більше, за даними ЗМІ, саме вони організували для Луценка січневу зустріч з адвокатом Трампа.

Навесні минулого року Парнас і Фруман зустрілися в Ізраїлі з олігархом Ігорем Коломойським. Але спілкування не склалося.

«Приїжджали до мене в Ізраїль і розповідали, як мені треба з Зеленським спілкуватися. Я сказав, що не маю відношення до Зеленського. Після цього вони зникли – і тут почалися всі ці провокації: щодо Джуліані, оточення Зеленського і ще якісь дрібниці», — розповідав пізніше Коломойський журналістам.

В інтерв'ю програмі «Схеми» олігарх також назвав Парнаса і Фрумана «аферистами» та обіцяв «вивести на світ божий».

Quote«Вони ходять тут по Україні, збирають з людей гроші. Розповідають, що близькі з паном Джуліані. І що вони вирішать з паном Луценком будь-яке питання. Пан Луценко про це навіть не знає. І я думаю, пан Джуліані теж про це не знає», — розповідав тоді Коломойський.

Після цього Джуліані назвав олігарха «кримінальним персонажем» і заявив про погрози на адресу його клієнтів з боку Коломойського і закликав заарештувати його. Парнас і Фруман звернулися в правоохоронні органи із заявою, що Коломойський нібито готує їхнє вбивство. Вони подали на бізнесмена в суд і стали вимагати компенсацію моральної шкоди у розмірі 200 млн грн.

Зв'язок з Трампом

Минулого тижня в інтерв'ю газеті Miami Herald Парнас відмовився відповідати, чи пов'язують його з Джуліані ділові відносини, сказавши лише, що останній є його «адвокатом і другом». Це у своєму Twitter підтвердив і сам Джуліані.

Нікому достеменно невідомо, як Парнас і Фруман познайомилися з особистим адвокатом президента США. Це не змогли з'ясувати навіть американські ЗМІ.

Сам Трамп стверджує, що не знайомий з бізнесменами. І це попри численні фото, які стали з'являтися в соціальних мережах. На них Парнас і Фруман відображені в товаристві самого Трампа, його сина Дональда-молодшого, Джуліані і колишнього фінансового директора президентської кампанії Трампа Томмі Хікса.

Quote«Я не знайомий з цими джентльменами. Можливо, я сфотографувався з ними, тому що я з усіма фотографуюся. Хтось каже, що нас сфотографували на заході щодо збору коштів для виборчої кампанії або десь ще. Мало з ким я фотографуюся. Я їх не знаю. Нічого не знаю про них, не знаю, чим вони займаються», — пояснював Трамп.

Справа проти Парнаса і Фрумана

Бізнесменів викликали в профільні комітети Конгресу США з наміром допитати щодо діяльності Джуліані в Україні. Саме це і стосується справи про імпічмент президента Трампа. Парнас і Фруман відмовилися від участі в закритих слуханнях Конгресу.

Вони спробували покинути США (за твердженням слідчих, підприємці збиралися вилетіти в Відень), але були заарештовані у вашингтонському аеропорту 9 жовтня. Суд у США відпустив їх під заставу в $1 млн. Вони також повинні здати свої паспорти й носити спеціальні браслети. Наступного тижня вони повинні знову постати перед судом — вже в Нью-Йорку.

Американські ЗМІ стверджують, що за кілька годин до арешту бізнесмени зустрічалися з Джуліані в готелі Trump International в центрі Вашингтона і що саме Фруман і Парнас були ключовими учасниками політичного скандалу, який вже отримав назву «Українагейт» та запустив процес імпічменту президента.

Прокуратура штату Нью-Йорк висунула звинувачення чотирьом американцям у змові з метою залучення коштів бізнесмена з Росії на фінансування виборчої кампанії Трампа. У документах, оприлюднених в суді, мова йде про Парнаса і Фрумана, а також про Андрія Кукушкіна та Девіда Коррейя.

За даними слідства, навесні 2018 року бізнесмени нібито перерахували пов'язаній з Трампом групі America First Action $325 тис. через компанію, що належить Парнасу. Але насправді гроші належали неназваному підприємцю, який не міг фінансувати кампанію самостійно, оскільки за законом це можуть робити тільки громадяни США.

Як підкреслив прокурор Джеффрі Берман, Парнас і Фруман «не просто продавали політичний вплив у своїх фінансових інтересах, але й просували політичні інтереси представника іноземної держави – українського чиновника, який добивався відставки посла США в Україні». Хто цей чиновник, поки що невідомо.

Також їх звинувачують у розробці схеми передачі іноземних пожертвувань від російського бізнесмена в сферу рекреаційної марихуани.

Подякувати 🎉