Зеленський знову заговорив про множинне громадянство — навіщо це українцям

Володимир Зеленський 19 листопада представив у Верховній Раді «План внутрішньої стійкості». Зокрема, в ньому йдеться про множинне громадянство. Але це питання обговорюють вже кілька років, а ідея досі не реалізована.

The Page розповідає, які законопроєкти пропонували на розгляд парламенту та які аргументи наводять на користь ініціативи.

Крок перший: ідея

Володимир Зеленський почав говорити про множинне громадянство ще у 2019 році, але тоді його законопроєкт так і не прийняли. Після початку повномасштабного вторгнення про необхідність відповідного закону заговорили знову.

«Маємо визнати цю реальність: українці – це вже глобальна нація, і маємо не намагатися обмежити їхні права, а спрямувати в інтересах України», – сказав президент з трибуни парламенту.

За словами Зеленського, ідея полягає в тому, щоб скасувати вимогу відмови від громадянства іншої держави при отриманні українського паспорта. Так президент України обіцяв подвійне громадянство діаспорі в США.

На перший погляд, якщо людині не треба відмовлятися від існуючого громадянства, це збільшить попит етнічних українців на отримання українського паспорта. Також враховуються інтереси українців за кордоном, які прагнуть отримати громадянство країни, де перебувають зараз.

«Цей документ дозволить мати українське громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам з різних країн світу. Звісно, окрім громадян росії», – наголосив президент у вітальному відео з нагоди Дня Соборності України у січні.

Ідея в тому, щоб об’єднати українців по всьому світу. Але ідея поки ще залишається на папері, а не в паспорті.

Крок другий: декілька законопроєктів, які так і не стали законом

Наприкінці 2019 року президент подав до Верховної Ради відповідний законопроєкт. Однак проти документа виступило Головне науково-експертне управління парламенту. Експертів засмутило, що для реалізації законопроєкту треба вносити зміни до Конституції, яка визнає єдине громадянство. Розгляд був відкладений, а питання передано до Конституційного суду, рішення якого на даний час немає.

Ідея множинного громадянства полягає в об'єднанні українців по всьому світу. Джерело: depositphotos.

У грудні 2021 року Верховна Рада отримала ще два законопроєкти від президента про множинне громадянство. В парламенті планували розглянути питання у вересні 2022 року, однак розгляд відклали.

Тобто усі спроби запровадити зміни так і не перетворились на обіцяний президентом закон.

Україна хоче приєднатися до інших країн, які визнають декілька паспортів

Множинне громадянство або мультипатризм – це статус, коли громадянство людини визнається декількома країнами. Тобто для впровадження Україні потрібно ще укласти двосторонні угоди, в яких визнається статус людини з двома паспортами, її права та обов’язки.

Згідно законопроєкту, громадяни ЄС та країн НАТО зможуть отримати український паспорт за спрощеною процедурою. Джерело: depositphotos.

Але на практиці в більшості випадків людина просто живе з кількома паспортами, країни вважають його своїм громадянином і надають йому права згідно зі своїм законодавством.

В українському законопроєкті також йдеться про те, що у правових відносинах з Україною людина визнається громадянином лише України.

На практиці така людина, незважаючи на інший паспорт, має обов'язки громадянина України та не може розраховувати на дипломатичну допомогу іншої країни, наприклад, у разі порушення кримінальної справи.

Чи насправді будь-який етнічний українець зможе отримати паспорт

Наразі, згідно з існуючим законом, щоб отримати громадянство України, людині потрібно відмовитися від іншого громадянства та підтвердити це документально.

Законопроєкт №11469 від 7.08.20024 позбавляє цієї процедури громадян дружніх країн, серед яких члени ЄС та НАТО. Вони можуть отримати паспорт за спрощеною процедурою, а також позбавлені необхідності складати іспит на знання державної мови, історії України та основ Конституції. Однак людина зобов'язується здати ці іспити протягом трьох років.

Для отримання паспорта не потрібно буде відмовлятися від існуючого громадянства. Джерело: depositphotos.

Спрощена процедура передбачає декларацію про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України. Але цей документ – не те ж саме, що довідка про вихід з громадянства відповідних державних установ.

Начебто отримати громадянство стає простіше, а український паспорт – все більш привабливішим. Однак в законопроєкті не вказано, що громадянство зможе отримати будь-хто з етнічних українців. Згідно з документом, головні підстави для отримання громадянства – за народженням (якщо дитина народилася в Україні або хоча б один із батьків є громадянином України) та за територіальним походженням (якщо людина або її близькі родичі проживали в Україні до 16 липня 1990 року).

Тобто іноземцю ще треба довести своє українське походження. Нащадкам емігрантів, які покинули країну на початку ХХ століття або раніше, зробити це буде важко. До того ж говориться лише про близьких родичів.

Законопроєкт не передбачає спрощеної процедури для громадян країн-агресорів. Але вона буде діяти для тих, хто має контракт із ЗСУ, Державною спеціальною службою транспорту або Національною гвардією України.

До речі, сьогодні ті росіяни та білоруси, що воюють на боці України, не можуть отримати паспорт, тому що для них неможливо принести довідку про вихід з громадянства своєї країни. Для цього їм потрібно звертатися до відповідних державних установ, які вважають таких людей злочинцями і мають право відразу заарештувати.

Спрощена процедура для захисників та захисниць України допоможе отримати паспорт без зайвих довідок.

Плюси та мінуси декількох паспортів

У володінні кількома паспортами є очевидні переваги, як-от вільне пересування, можливість вести міжнародний бізнес, отримувати освіту та шукати роботу. Також можна брати участь у політичному житті країни.

Проте саме вплив на вибори викликає занепокоєність у противників законопроєкту. Бо впливати зможе й країна-агресорка, тому що невідомо, як бути з тими, хто має, наприклад, європейський та російський паспорт одночасно.

«Як вирішуватиметься питання набуття українського громадянства особами, наприклад з ЄС, США, які не завжди будуть бажаними? Бо люди з цих країн можуть бути власниками кількох паспортів, включно з російським. І як ми будемо вирішувати питання росіян, які виїхали до країн ЄС, зберегли собі російське громадянство і здобули європейське?» – говорить аналітик центру «Українська призма» Сергій Герасимчук в інтерв’ю Deutsche Welle.

Мінусом множинного громадянства може стати обов’язок проходити військову службу, причому відразу у двох чи більше країнах залежно від паспортів. Також імовірно доведеться сплачувати податки в обох державах: так США вимагають сплачувати податки на дохід, отриманий в будь-якій точці світу.

Крім того, в законопроєкті йдеться про заборону власникам кількох паспортів займати державні посади. Такі ж самі норми діють і в багатьох інших країнах. Тобто про політичну кар’єру можна забути.

Читати на The Page