Facebook Pixel

Суперечки в ЄС щодо України, кінець рубля та ставка Китаю: дайджест західних ЗМІ на 9 березня

Західні ЗМІ продовжують висвітлювати війну в Україні — у сьогоднішніх оглядах іноземної преси обговорюється питання швидкого розширення ЄС, поступова відмова від російської нафти та газу, крах економіки Росії та те, як дрібні інвестори Китаю кинулися скуповувати акції компаній, пов'язаних із РФ.

The Page зібрала новий огляд того, що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 14 днів активного російського вторгнення.


В ЄС сперечаються, чи приймати Україну

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Sky News повідомляє, що лідери Європейського Союзу розходяться у думках щодо того, чи слід твердо поставити Україну на шлях членства, цитуючи слова офіційного представника блоку.

Це відбувається за день до того, як голови держав-членів повинні обговорити подане минулого тижня прохання Києва про швидке приєднання.

Чиновник, який займається підготовкою саміту ЄС у Версалі та попросив зберегти його анонімність, сказав, що всі лідери виступають за зміцнення зв'язків із Україною.

Quote«Але питання в тому, чи дійдуть вони консенсусу щодо розширення, що іноді є складнішим завданням», — сказав чиновник.

Надання членства, ймовірно, сприйметься Росією як провокація, вважають у Європі.

Росія захопила лише Херсон

Фото: bessarabiainform.com

Фото: bessarabiainform.com

Представник ЄС також заявив, що деякі країни блоку виступають за поетапну відмову від російського викопного палива до 2027 року.

Також видання цитує міністра оборони Великобританії Бена Уоллеса, який у своєму зверненні до Палати громад повідомив, що Росія досягла лише однієї зі своїх цілей – захоплення Херсона.

Уоллес також зазначив, що хоча Росія й оточує такі міста, як Маріуполь, вона не контролює їх, а українська ППО запобігає її пануванню у повітрі.

Міністр оборони заявив, що Великобританія спрямовує до України додаткове оборонне озброєння для захисту від танків і додав, що гуманітарна допомога від уряду буде збільшена до 220 млн фунтів стерлінгів (близько $290 млн).

Кремль скоро не зможе сплатити держборг

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

ВВС цитує Fitch Ratings — провідне агентство кредитних рейтингів, на думку якого, незабаром Росія не зможе платити за своїми боргами.

Агентство знизило оцінку державного боргу країни, попередивши, що дефолт є «неминучим».

Цей крок був зроблений на тлі посилення міжнародних санкцій проти Росії після вторгнення в Україну.

Кредитний рейтинг призначений для того, щоб допомогти інвесторам зрозуміти рівень ризику, з яким вони стикаються, купуючи борг або облігації країни.

Низький рейтинг означає, що шанси на невиплату боргу вважаються високими, і тому інвестор братиме вищу плату за позику цій країні.

Цього тижня Москва сама заявила, що санкції можуть вплинути на виплати за її облігаціями. Зниження рейтингів з B до C — це вже вдруге цього місяця, коли Fitch знизило оцінку здатності Росії погасити свої борги.

Quote«Наступне посилення санкцій та пропозиції, які можуть обмежити торгівлю енергоносіями, підвищують ймовірність політичної відповіді Росії, яка включає принаймні вибіркову невиплату своїх зобов'язань за суверенним боргом», — йдеться у повідомленні агентства.

Удар по головній артерії РФ

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Заява Fitch була зроблена після того, як США та Великобританія заявили, що заборонять імпорт російської нафти, оскільки вони посилюють економічну відповідь на вторгнення до України.

Президент США Джо Байден заявив, що цей крок націлений на головну артерію російської економіки.

Тим часом Євросоюз заявив, що з часом припинить залежати від російського газу.

Ці заходи спрямовані на те, щоб ударити по фінансах Москви як великого експортера енергоносіїв, хоча експерти попереджають, що це може призвести до зростання цін на нафту та природний газ на світових ринках.

У неділю 6 березня Москва повідомила інвесторам, що продовжить обслуговувати свій суверенний обов'язок.

Проте вона попередила, що міжнародні санкції, накладені на енергетичну Кремля галузь, можуть обмежити його здатність та готовність виконувати свої зобов'язання.

Quote«Реальна можливість здійснення таких виплат нерезидентам залежатиме від обмежувальних заходів, введених іноземними державами щодо Російської Федерації», — йдеться у повідомленні Мінфіну.

Борг РФ оцінили як «сміттєвий»

putka-prop.jpeg

В останні дні конкуруючі рейтингові агентства Moody's Investors Service та S&P Global Ratings також знизили оцінки суверенного боргу Росії.

Це означає, що суверенний борг країни нині оцінюється трьома провідними світовими рейтинговими компаніями як такий, що знаходиться нижче інвестиційного рівня, тобто так званий «сміттєвий».

S&P заявило, що цей крок був за заходами, які, на його думку, «істотно збільшать ризик дефолту».

Шейн Олівер із компанії з управління інвестиціями AMP Capital вважає, що дефолт за російським боргом «фактично вже стався».

Quote«У будь-якому випадку Росія буде обслуговувати його тільки в рублях, що сильно знецінилися, а іноземні інвестори продають його за розпродажними цінами», — сказав він BBC.

Російський рубль також досяг рекордно низького рівня, оскільки країни всього світу запроваджують проти країни дедалі жорсткіші санкції.

У лютому 2022 центральний банк Росії більш ніж подвоїв свою відсоткову ставку до 20%, намагаючись зупинити подальше падіння вартості своєї валюти.

Десятки світових брендів, зокрема McDonald's, Coca-Cola та Starbucks, призупинили роботу в Росії через вторгнення в Україну.

Росіяни вже не можуть купити долари

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

CNN Business повідомляє, що Росія заборонила своїм громадянам купувати долари США, завершивши ізоляцію економіки, яка колись прагнула приєднатися до глобального клубу фінансових держав.

Ще під час світової фінансової кризи 2008 року президент Росії Володимир Путін та його заступники просували рубль як потенційну альтернативу долару США, стверджуючи, що він має стати невід'ємною частиною світової фінансової системи. Вони стверджували, що Росія стане однією із п'яти найбільших економік світу.

Прагнення Путіна домінувати над сусідами, яке почалося з його нападу на Грузію у 2008 році та продовжене анексією Криму у 2014 році та вторгненням в Україну минулого місяця, зруйнувало те, що залишилося від економічних мрій авторитарного лідера.

На початку 2008 року за один долар можна було купити приблизно 25 рублів. Відтоді російська валюта значно знецінилася, а західні санкції, запроваджені у відповідь на вторгнення в Україну, підштовхнули її до вільного падіння. У середу за долар США у Москві можна було купити 117 рублів після того, як валюта впала на 10% і досягла нового рекордно низького рівня. Цього тижня рубль на офшорному ринку був ще слабшим.

Ризик відтоку капіталів тільки зріс

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Останнє зниження відбулося після того, як центральний банк Росії заборонив росіянам купувати тверду валюту та наказав банкам обмежити зняття коштів з рахунків в іноземній валюті на рівні $10 тис. протягом наступних шести місяців, що допоможе зберегти частину доларових резервів країни та підтримати рубль.

Сергій Алексашенко, колишній співробітник російського міністерства фінансів та центрального банку, назвав цю стратегію «неймовірною дурістю», яка може призвести до втечі капіталу.

Quote«Мабуть, відтік валютних депозитів з російських банків перевищив прогнози Банку Росії та поставив під питання здатність банків виконувати свої зобов'язання», — повідомив він.

Найбільша помилка, яку може зробити грошова влада в Росії, — це торкнутися приватних заощаджень, — якщо досі не було масової втечі капіталу, то тепер це станеться, пояснив Алексашенко.

Спроби уникнути фінансового краху та кончина рубля

rublik-konchina.jpeg

Росія намагається запобігти фінансовому краху відтоді, як США, ЄС та інші західні союзники ввели санкції щодо більшої частини банківської системи країни, включаючи заморожування резервів на сотні мільярдів доларів.

Їхня Москва накопичувала протягом багатьох років для захисту економіки. За оцінками аналітиків, більше половини російських резервів іноземної валюти та золота зараз недоступні.

Центральний банк більш ніж подвоїв відсоткові ставки до 20% і тимчасово заборонив російським брокерам продавати цінні папери, що належать іноземцям.

Уряд наказав експортерам обмінювати 80% своєї валютної виручки на рублі та заборонив російським резидентам здійснювати банківські перекази за межі Росії.

Рубль опинився під сильним тиском і нездатність Москви захистити валюту призведе до економічних втрат. Росія є провідним експортером нафти та газу, але багато інших секторів її економіки залежать від імпорту. У міру падіння курсу рубля купувати їх стане набагато дорожчим, що призведе до зростання інфляції.

Захід продовжує запроваджувати каральні обмеження, покликані ще більше ізолювати Москву. США та Великобританія у вівторок заборонили імпорт російських енергоносіїв, а ЄС заявив, що спробує скоротити імпорт природного газу на 66% у 2022 році.

За словами Андерса Ослунда, економіста та колишнього радника російського уряду, рішення центрального банку заборонити росіянам купувати долари США знаменує собою кінець курсу рубля.

Quote«Вся конвертованість рубля закінчилася. Путін знищив рубль», — написав Ослунд у Twitter.

Китайці скуповують акції, пов'язані з РФ

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

CNN Business повідомляє, що китайські дрібні інвестори скуповують акції, що мають хоч найменший зв'язок з Росією, оскільки вони роблять ставку на тісніші економічні зв'язки між двома країнами після безпрецедентних санкцій Заходу щодо Москви.

Минулого тижня різко зросли акції понад десяток китайських компаній, від судноплавних компаній до портових операторів, які мають торговельні зв'язки з Росією або знаходяться неподалік її кордонів, хоча деякі з них попереджали інвесторів, що їх акції переоцінені.

Аналітики кажуть, що зростання китайсько-російської торгівлі буде обмежено необхідністю Пекіна захищати існуючі ділові зв'язки із Заходом.

Це не зупиняє низку китайських дрібних інвесторів. Раніше цього тижня акції порту Цзіньчжоу (Jinzhou Port), найпівнічнішого морського порту Китаю з прямими морськими шляхами до Росії, виросли на Шанхайській фондовій біржі на 94% з 24 лютого.

Компанія Jinzhou Port неодноразово попереджала інвесторів, що ціна її акцій надто нестійка, а її оцінка «надто висока» порівняно з аналогічними компаніями.

Акції Jinzhou Port знизилися 8 та 9 березня, але, як і раніше, виросли на 60% за два тижні.

Акції Xinjiang Tianshun Supply Chain — логістичної компанії для великогабаритних вантажів на крайньому північному заході Сіньцзяну, який має прямий кордон із Росією завдовжки 96 км, також підскочили на 95% на Шеньчженьській фондовій біржі за останні сім сесій. Їхня вартість дещо знизилася у вівторок та середу. Але після війни в Україні їхнє зростання все становить майже 60%.

Платні дороги та вантажоперевезення: «молюски б'ються, рибалка виграє»

З початку війни зросли навіть акції операторів платних доріг та компаній, що займаються залізничними вантажоперевезеннями. Акції Heilongjiang Transport Development, основного оператора дорожніх зборів на північному сході Хейлунцзяна, який має спільний кордон із Росією завдовжки 1580 км, піднялися на 21%.

Changjiu Logistics, чия материнська компанія керує прямими вантажними поїздами між північно-східним Китаєм та Росією, також підскочила на 14% за той самий період.

Quote«Деякі китайські інвестори вважають, що Росії тепер нема до кого звернутися, крім Китаю, — сказав Хао Хун, керуючий директор BOCOM International. — Тому вони вважають, що Китай виграє від торгівлі із Росією».

Він додав, що «цілком можливо», що торгівля деякими товарами між Китаєм і Росією збільшиться після західних санкцій щодо Москви.

Quote«Китаю потрібні товари, і Росії, можливо, доведеться продавати їх дешево, — сказав Хонг. — Одна стародавня китайська приказка говорить, що коли два молюски б'ються, рибалка виграє».

Наприкінці лютого 2022 року Китай зняв обмеження на імпорт російської пшениці, що може вирішити проблеми продовольчої безпеки в Росії.

Рішення було ухвалено під час візиту лідера Кремля Володимира Путіна до Пекіна на початку лютого. Країни підписали 15 угод, зокрема нові контракти з російськими енергетичними гігантами «Газпром» та «Роснефть».

Хто стоїть за шаленством Китаю?

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Рушійною силою пожвавлення над ринком є дрібні інвестори, частку яких припадає понад 80% обороту ринку Китаю, згідно з даними Шанхайської та Шеньчженьської фондових бірж.

Незважаючи на ентузіазм, який виявляють дрібні торговці, експерти попереджають, що робити ставку на зростання товарообігу між Росією та Китаєм поки зарано.

Пекін не поспішає допомагати Росії після того, як її економіка постраждала від санкцій з усього світу, і побоюватиметься ризикувати своїми значно більшими торговими зв'язками з Європою та США.

Хоча Китай відмовився прямо засудити російське вторгнення, деякі китайські банки обмежили фінансування закупівель російських товарів.

Минулого тижня Азіатський банк інфраструктурних інвестицій, банк розвитку, який підтримує Пекін, заявив, що припиняє всю свою діяльність у Росії, оскільки «розгортається війна в Україні».

Експерти розповіли CNN Business, що дрібні інвестори в Китаї можуть не знати про довгострокові наслідки західних санкцій.

Потрібно розуміти, що для Китаю Росія має набагато менше значення: торгівля між двома країнами становить лише 2% загального обсягу торгівлі Китаю.


voina-i-nato.jpeg

Замість післямови. Росія справді топить свою економіку та свою валюту, і дрібні китайські інвестори її не врятують. Звичайно, контракти на експорт пшениці є більш серйозною допомогою країні-агресору, але під тиском Заходу на Китай, про який ми писали раніше, Пекін може відмовитись і від них.

Щодо Європи, яка вважає, що навіть розширення ЄС може здатися Володимиру Путіну провокацією, зараз ці страхи Україні мало чим допоможуть. Приємно усвідомлювати, що Європа готова піти на серйозне скорочення поставок нафти і газу з Москви, що також позначиться на економіці Кремля, що знаходиться в агонії.

Але скільки життям ми ще заплатимо і чи не станеться за цей час, крім гуманітарної, ще й ядерна катастрофа, питання не року і навіть не місяця, а 48 годин .

Як ми вже писали раніше, британських політиків та американських журналістів зворушили 8 березня слова з відеозвернення Володимира Зеленського до Палати громад Великобританії, де він цитував Шекспіра та Черчілля (щоправда, за даними наших джерел, переклад був неповним і некоректним, але фрази історичного персонажа все одно впізнали, і зала аплодувала президентові України стоячи).

Київ та інші українські регіони тим часом продовжують тримати оборону та готові боротися до останнього.

Подякувати 🎉