СБУ викрила чергових фальсифікаторів COVID-документів. Фото: ssu.gov.ua
Служба безпеки України викрила в Києві, Харкові та Івано-Франківську схеми підроблення COVID-сертифікатів та ПЛР-тестів. Загалом зловмисники виготовляли по декілька сотень підробок щодня, а їхній прибуток становив мільйони гривень. Про це повідомляється на сайті відомства.
У Києві троє мешканців організували масштабну схему з підроблення сертифікатів про вакцинацію та результатів ПЛР-тестування. Вони орендували як офіс дві квартири в Києві, де запустили цілу «типографію», яка щодня виготовляла до 20 підробок. Схема проіснувала майже рік. За попередніми підрахунками, її місячні обіги сягали 3 млн грн.
За даними слідства, кияни шукали клієнтів через спеціально створений телеграм-канал. Після отримання заявки вони вносили в «документ» персональні дані та друкували фальшивку. Для надання підробкам достовірного вигляду зловмисники наносили на них QR-код, який після зчитування переводив на фіктивний сайт медичного закладу.
Готові замовлення надсилали поштою. Вартість фейкового ПЛР-тесту становила 750 гривень, а сертифікату про вакцинацію — 4500 гривень.
На Харківщині СБУ викрила турагентство, яке виготовляло фейкові ПЛР-тести, як «бонус» до путівки. За такою послугою до них зверталися навіть клієнти з інших турагентств. Фальсифіковані документи використовувались для швидкого та безперешкодного перетину кордону, а також для ухилення від обов’язкової 14-денної самоізоляції після в’їзду до України. Наразі відомо, що протиправна схема існувала з початку 2021 року. Довідка виготовлялася впродовж доби, а її вартість становила 500 гривень. Щомісяця видавалося по декілька сотень таких підробок.
На Прикарпатті СБУ також викрила власника мережі турагентств, який масово виготовляв фейкові ПЛР-тести. Для отримання фейкового документа мандрівникам не потрібно було відвідувати лабораторії — лише додатково заплатити майже 500 гривень.
За даними слідства, зловмисник виготовляв довідки на бланках двох загальноукраїнських медичних лабораторій. Посвідчував фальшивки сканованими печатками медустанов та лікарів. Для достовірності він створив фейковий вебсайт, який імітував сторінку відомої медичної лабораторії. Після переходу за QR-кодом, сканованим із фальшивки, на сайті можна було побачити результати «тестування» на офіційному бланку медичної установи.
Наразі за всіма виявленими фактами вчинення злочинів зловмисникам пред'явлено підозри.
Контекст. У разі виявлення несправжнього сертифіката про вакцинацію особі загрожує штраф до 850 грн або позбавлення волі строком до 2 років. За виготовлення й поширення підроблених документів про вакцинацію правопорушникам загрожує штраф у розмірі 17 тис. грн або позбавлення волі строком до 5 років. Якщо людина свідомо заразила інших і цей факт буде доведено, їй загрожуватиме кримінальна відповідальність.