
На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- нові виплати ФОПам і їхнім найманим працівникам, які постраждають через карантин у «червоних» зонах, у розмірі 8 тис. грн;
- звільнення глави Конституційного Суду Олександра Тупицького;
- перевірка всіх автозаправних станцій в Україні та закриття нелегальних;
- падіння ВВП країни за підсумками 2020 року на 4%.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 22 до 28 березня

В Україні знову виплачуватимуть державну допомогу ФОПам і працівникам підприємств, які постраждають через карантин у «червоних» зонах. Йдеться про суму в розмірі 8 тис. грн. Таке доручення дав президент Володимир Зеленський.
За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, грошові виплати введуть за аналогією з тим, як люди отримували взимку. Зокрема, буде розроблено комплекс заходів щодо підтримки людей і бізнесу, які будуть реалізовані в співпраці з органами місцевого самоврядування. Уряд також очікує додаткової підтримки з боку місцевих органів самоврядування.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки зараз у «червоній» зоні перебувають 10 областей країни та місто Київ. На ці регіони поширюються найжорсткіші обмеження, як-от: закриття закладів громадського харчування, торгових центрів, кінотеатрів, театрів, непродовольчих ринків тощо. Обмеження роботи погано впливає на прибутковість бізнесу, а отже, і на заробіток українців — ФОПів і їхніх працівників, а також на економіку країни загалом.

Володимир Зеленський видав указ, яким скасував укази колишнього президента Віктора Януковича про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного суду України (КСУ). Це було зроблено після аудиту указів Януковича, проведеного на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони.
Попри те що деякі експерти називають це рішення «незаконним», заявляючи, що можливими способами припинення повноважень судді КСУ є лише зазначені в ст. 20, ст. 21 закону «Про Конституційний Суд», а подібні рішення призводять до порушення суддівських гарантій і не сприяють розвитку демократичної правової держави, воно позитивно вплине на рейтинг Володимира Зеленського.
Це пов'язано з тим, що глава КСУ Тупицький пов'язаний із безліччю скандалів. Так, у жовтні минулого року Конституційний Суд під його головуванням ухвалив низку скандальних рішень, зокрема, визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства за поданням депутатів від ОПЗЖ. У зв'язку із цим українці навіть вийшли на протест під стіни Конституційного Суду з гаслами «Відправимо суддів до Ростова». Ба більше, це мало не призвело до конституційного перевороту в країні. Крім того, у січні Тупицький проігнорував вручення йому підозри від Держбюро розслідувань (ДБР) щодо надання свідомо неправдивих свідчень, поєднаних зі штучним створенням доказів захисту, та підкупом свідка з метою відмови від надання показань і далі відвідував робоче місце.

Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов оголосив про перевірку всіх автозаправних станцій в Україні та закриття нелегальних. За його словами, уряд планує закрити тіньовий ринок палива, підтримати повну та прозору фіскалізацію і створити умови для прогнозування цін на паливо.
Водночас Антимонопольний комітет рекомендував мережам АЗС (WOG, OKKO, Ukrnafta, AMIK, Shell, Socar, UPG, БРСМ, Avantage-7 і Glusco) встановити роздрібні ціни на автогаз, бензини та дизельне пальне «на рівні, який би відповідав об'єктивній ситуації на ринку».
Це позитивно вплине на рейтинг Володимира Зеленського, оскільки щорічно Україна втрачає мільярди через діяльність нелегальних АЗС. Ба більше, перевірки потребує також рівень цін на паливо, оскільки з першої декади березня спостерігається підвищення роздрібних цін на пальне, а українські АЗС швидко реагують на збільшення європейських котирувань на нафтопродукти, піднімаючи ціни й в Україні, натомість на їхнє зниження реагують набагато повільніше.

За даними Державної служби статистики, реальний ВВП України 2020 року скоротився на 4%, номінальний ВВП склав 4,194 трлн грн.
Найбільше постраждали сфери тимчасового розміщення та організації харчування (торік скоротилися на 28,5%); сфери транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності (втратили понад 16% обсягу). Але такі сектори, як-от будівництво, оптова та роздрібна торгівля, а також інформація та комунікації, зуміли зрости на 5,2%, 5% і 2,3% відповідно.
Це негативно вплине на рейтинг президента, адже попри те, що за прогнозами Мінекономіки падіння ВВП за підсумками минулого року мало скласти 6%, економіка однаково істотно впала. Це пов'язано з коронавірусом, зокрема із жорсткими карантинними обмеженнями та кількома локдаунами, коли роботу сфер тимчасового розміщення, організації харчування та інших було заборонено, тому вони і втратили найбільше за підсумками минулого року.