
На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- готовність Фонду державного майна до проведення аукціонів із продажу об'єктів великої приватизації;
- продовження карантинних пільг для українців і підприємців, які ухвалили Кабмін, Київрада й Нацбанк;
- ініціатива Нацбанку про підвищення облікової ставки 2021 року.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 21 до 27 грудня

Після того як уряд підтримав проєкт закону щодо повернення аукціонів із продажу об'єктів великої приватизації, які були тимчасово припинені через пандемію, у Фонді державного майна (ФДМ) заявили про готовність запустити перші аукціони, але для цього заборону на аукціони має скасувати й Верховна Рада.
Так, за словами глави відомства Дмитра Сенниченка, ФДМ у квітні — червні 2021-го готовий провести аукціони з продажу Об'єднаної гірничо-хімічної компанії, «Президент-готелю» та «Заводу «Більшовик».
У третьому кварталі наступного року можуть відбутися аукціони з продажу Одеського припортового заводу, а також Одеської, Дніпровської, Херсонської ТЕЦ та Криворізької теплоцентралі, у четвертому — з продажу «Миколаївобленерго», «Харківобленерго», «Запоріжжяобленерго», «Хмельницькобленерго», а також Миколаївської ТЕЦ і «Украгролізингу».
Варто зазначити, що від приватизації державних активів 2020 року до держбюджету надійшло 2,5 млрд грн. Ця сума вп'ятеро перевищує показники 2019 року (547 млн) і в 10 разів — показники 2018-го (269 млн).
Проведення аукціонів із великої приватизації наступного року позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, адже дозволить передати найбільші збиткові підприємства країни приватним підприємцям, які з допомогою інвестицій відновлять їхню роботу або модернізують. Ба більше, велика приватизація дасть змогу залучити до держбюджету-2021 більше коштів, ніж цього року, оскільки мають продати низку великих об'єктів (2020-го планували залучити 12 млрд грн, але не змогли через законодавчі ініціативи щодо заборони великої приватизації через пандемію).

Кабмін продовжив строки подання заявок на виплату 8 тис. грн одноразової допомоги для ФОПів (фізична особа-підприємець) і найманих працівників до 31 грудня 2020 року (раніше заявку можна було подати до 21 грудня), а Пенсійний фонд уже направив на ці виплати 2,8 млрд грн.
Варто зазначити, що станом на 23 грудня матеріальну допомогу через посилення карантину отримали понад 280 тисяч осіб.
Ба більше, депутати Київради підтримали продовження пільг 2021 року для підприємців столиці, які зазнають збитків через карантинні обмеження. Вони діятимуть до завершення карантину.
Пільги для київських підприємців:
· на час карантину оплата за договорами розміщення засобів пересувної та сезонної торгівлі незалежно від розміру плати, визначеної в договорах оренди, складе 1 грн;
· надалі діятиме знижена вартість оренди комунального майна на 50%;
· для ресторанного бізнесу, пересувної та сезонної торгівлі пайова участь в утриманні об'єктів благоустрою зменшується на 50%.
Не залишився осторонь і Національний банк, який теж вирішив продовжити низку антикризових заходів і запровадити нові способи підтримки банківського сектору та економіки на час дії обмежувальних заходів, зокрема посиленого карантину.
Банкам дозволено не поширювати певні ознаки дефолту за кредитами, які будуть реструктуризовані:
- до 30 квітня 2021 року (включно) для боржників — фізичних осіб;
- до 31 травня 2021 року для боржників — юридичних осіб.
Різноманітна допомога бізнесу та українцям позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже з 8 січня в Україні вводять тритижневий локдаун, що вплине на ВВП держави й особливо на малий і середній бізнес. Наприклад, дії Нацбанку допоможуть знизити регуляторне навантаження на банки й подбати про найбільш постраждалі галузі економіки. Варто зазначити, що в грошовому еквіваленті збитки від коронакризи 2020 року для реального сектору економіки оцінюються в понад $10 млрд, а такі сектори, як-от ресторанний бізнес і кінотеатри, і досі не можуть «оговтатися» після весняного локдауну.

Члени комітету монетарної політики Нацбанку припустили, що 2021 року регулятор підвищить облікову ставку на 0,5 — 1,5 процентного пункту (зараз вона становить 6%). На їхню думку, таке рішення є доречним для стримування інфляційного тиску в міру відновлення економіки. Члени комітету здебільшого виступають «за» підвищення облікової ставки.
Водночас деякі члени комітету заявили, що ділова активність залишатиметься на постійному рівні до початку масової вакцинації. Так, інфляційний тиск буде слабшим, а знижена ставка (до 5%) буде підтримкою для економіки. Якщо ж ситуація з пандемією розвиватиметься за негативним сценарієм, то регулятор має бути готовий до пом'якшення монетарної політики.
Облікова ставка є найнижчою з-поміж відсоткових ставок НБУ й базовим індикатором для оцінювання вартості грошових коштів, а тому можливе рішення про її підвищення негативно позначиться на економіці держави та рейтингу Зеленського. Підняття ставки також призведе до подорожчання кредитів і погано відіб'ється на українцях і бізнесі, оскільки не стимулюватиме монетарну політику.