
Інфографіка: The Page
На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- посилення в Україні карантину, а саме впровадження карантину «вихідного дня»;
- ухвалення законопроєкту № 4313;
- вплив нардепів Андрія Холодова та Олександра Юрченка на діяльність Фонду державного майна.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 2 по 8 листопада

У парламенті зареєстрували законопроєкт № 4313, який пропонує перенести на один рік, до 01.01.2022 року, введення обов'язкового застосування РРО (звичайного або програмного), а також спеціального порядку розгляду скарг покупців «кешбек».
За словами спікера Дмитра Разумкова, цей законопроєкт був схвалений усіма фракціями та групами, а його авторами є нардепи з різних фракцій.
Пізніше Верховна Рада відправила на повторне перше читання цей законопроєкт, проте буде друга спроба його розгляду.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, бо через пандемію коронавірусу представники малого та середнього бізнесу опинилися в скрутному становищі, а уряд завдяки перенесенню строків впровадження PPO вирішив їм допомогти.

Міністерство охорони здоров'я хоче попросити уряд заборонити проведення всіх масових культурних заходів, обмежити роботу спортивних установ, фітнес-центрів і басейнів. У ТРЦ працюватимуть тільки магазини з товарами першої необхідності.
Ба більше, в Україні планують ввести карантин «вихідного дня». У вихідні дні в Україні працюватимуть виключно аптеки, продовольчі магазини і транспорт. За словами міністра охорони здоров'я Максим Степанова, це може статися 14-15 листопада.
Попри те що в Україні не вводять повний локдаун, який буде важко перенести малому та середньому бізнесу, рішення про посилення карантину також негативно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського. Це пов'язано з тим, що жорсткі обмеження роботи різних сфер бізнесу призведуть до його спаду, а отже, зменшенню податкових надходжень і виплат до державного та місцевих бюджетів.
Ба більше, малий і середній бізнес взагалі може не пережити такі обмеження, оскільки заборона роботи у вихідні дні позначиться на прибутку, відповідно сплачувати оренду й заробітну плату буде досить важко.

Народні депутати Андрій Холодов і Олександр Юрченко чинять тиск на Фонд державного майна. За словами глави відомства Дмитра Сенниченка, перші прояви цього почалися у квітні поточного року, коли до ФДМ по 3-6 разів на місяць стали надходити запити від депутатів зі звинуваченнями в різних порушеннях і вимогами надати роз'яснення щодо них. Зараз таких запитів від Холодова — 15, від Юрченка — 17.
За словами Сенниченка, депутати також вигадують «злочини» для фонду. «Немає ані доказів, ані самого складу злочину, є тільки справи проти ФДМ у Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Холодов і Юрченко звертаються до суду, і той зобов'язує НАБУ реєструвати кримінальні виробництва в реєстрі», — заявив він. Глава відомства також уточнив, що вони поширюють неправдиву інформацію щодо діяльності Фонду й тиснуть на нього в судовій, бюрократичній і медійній площинах.
Це негативно позначиться на рейтингу президента Володимира Зеленського, оскільки дії депутатів заважають приватизаційній реформі в країні. Наприклад, на кожен запит депутата ФДМ зобов'язаний дати відповідь, замість того щоб працювати над приватизацією підприємств. На це витрачаються десятки годин роботи. За словами Сенниченка, їхні дії — це великий удар по інвестиційному іміджу України.