Курська битва – що пишуть у світі про операцію ЗСУ на Курщині
Українські військові вже тиждень проводять операцію в Курській області рф із застосуванням кількох бригад і значної кількості техніки. Про операцію офіційно відомо небагато. Тільки на п’ятий день подій президент Володимир Зеленський публічно визнав проведення операції, проте без жодних подробиць.
Так само робить і Генштаб, який «не відповідає на дзвінки» та звернення журналістів і тримає в секреті всі деталі операції: від кількості залучених бійців і техніки до фінальної мети.
Проте західні медіа почали активно писати про події на Курщині після того, як володимир путін поскаржився на «масштабні провокації» в Курській області.
The Page розповідає, як світові ЗМІ з Європи, США та Китаю висвітлюють операцію та які акценти ставлять від маленької перемоги до «загострення конфлікту, що руйнує надії на мирні переговори».
Що відбувається в Курській області в серпні 2024 року
«Удар» ОТРК «Іскандер-М» по посадці, де ймовірно знаходились українські позиції. Проте щодо території під контролем ЗСУ певності немає. За різними повідомленнями українськи сили заходили в пункти набагато далекіші за позначені
За твердженнями багатьох сторін від українських оглядачів до російських «воєнкорів», ЗСУ без особливого опору перетнули кордон рф у Курській області чи то у ніч із 5 на 6 серпня чи то вже зранку 6 серпня.
Цікаво, що деякі проросійські оглядачі стверджують, що кадирівці з підрозділу «Ахмат» зустріли ЗСУ «із квітами та мирно» і втекли з позицій. Схожа ситуація й зі строковиками рф.
Наразі, за різними оцінками, ЗСУ просунились приблизно на 30 км вглиб Курської області. За цей тиждень вони встигли спалити колону росіян під Рильськом, взяти у полон бійців «Ахмат» і представників ФСБ та добре роздовбати військовий аеродром у Липецькій області, що межує з Курською.
«Окремо хочу подякувати тим нашим воїнам та нашим підрозділам, які забезпечують поповнення обмінного фонду, беруть окупанта у полон і цим допомагають звільняти наших людей із російського полону. Це надзвичайно важливо та за минулі три доби особливо результативно», – сказав Зеленський 9 серпня, вочевидь, натякаючи на величезну кількість росіян, взятих у полону на Курщині, що частково підтверджують відео та фото різних українських бригад.
Цікавою особливістю цієї операції є інформаційна завіса з українського боку та перманентне скиглення усіляких росіян про складну ситуацію в регіоні на тлі розповідей голови Генштабу рф Гєрасімова, що начебто «всє ідєт по плану», а українців відтісняють до кордону по кілька разів на день. Тим часом почали поширюватися чутки, що путін відсторонив Гєрасімова від захисту Курщини та доручив цю роботу голові ФСБ рф.
Що світові медіа пишуть про операцію ЗСУ на Курщині
Мережею почали активно ширитися меми про Курську область.
Фактично світові медіа розділилися на три наступні табори:
- США розцінюють операцію як успішний ляпас путіну і удар по його іміджу;
- Європа підкреслює успіх ЗСУ, проте обережно уникає довгострокових висновків;
- Китай намагається звинуватити Україну в «загостренні конфлікту».
Що американці думають про наступ на Курськ
За словами The Washington Post, наступ ЗСУ на Курську область став ударом по іміджу путіна. Видання стверджує, що це викликало у високопоставлених держслужбовців та близьких до Кремля бізнесменів страх.
«Це дуже великий удар по репутації російської влади, військових та путіна. Тому що протягом двох з половиною років російська територія, за винятком окупованих українських територій, зазнавала мінімальних збитків. Він був тільки від дронів, – зазначив у коментарі виданню бізнесмен. – А зараз незрозуміло, скільки було жертв, є руйнування, і очевидно, що вони (влада, військові) не в змозі швидко це зупинити».
New York Post вважає, що політичний удар по путіну є значним: Вперше з 1941 року іноземна держава окупувала частину росії. Це підкреслює й багато інших ЗМІ.
В коментарі The New York Times військові аналітики кажуть, що в нападі брали участь підрозділи щонайменше чотирьох бригад, що є рідкісним прикладом успішних маневрених операцій за підтримки артилерії, ППО та засобів РЕБ, що привело до швидкого просування.
«Схоже на досить добре скоординовану і сплановану комбіновану збройну операцію, – сказав Франц-Штефан Гаді, військовий аналітик з Відня. – У вас є засоби РЕБ, які були розгорнуті для глушіння російського командування і управління. У вас є ППО, які були перекинуті для створення оборони навколо українського наступу. А також досить ефективні механізовані з'єднання, які просуваються вперед досить впевненими темпами»
На думку CNN, Курська операція продемонструвала українським союзникам, що Україна все ще має енергію та уяву, щоб здивувати свого ворога і збентежити Кремль у той час, коли більшість новин з фронту були похмурими для Києва.
Загалом в американському медіапросторі події описали, як безсумнівно маленьку перемогу для України та провал росії.
Як Китай оцінює операцію на Курщині і просуває російську пропаганду
Рупор інформаційної політики офіційного Китаю Global Times називає наступ ЗСУ на Курщині «загостренням конфлікту, що руйнує надії на мирні переговори».
Більше того, як завжди у всьому поганому у китайців винні американці: «США викрили свою лицемірну дволикість, заявляючи, що стримують використання американської зброї, з одного боку, а з іншого – потураючи Києву фінансовою та військовою підтримкою», – пишуть китайці.
Після цього МЗС Китаю звернуло увагу «на ситуацію, що склалася у Курській області». Вони продовжують фактично наполягати на замороженні конфлікту й кажуть таке: «Ми закликаємо всі сторони дотримуватися так званих трьох принципів охолодження ситуації, а саме: бойові дії не повинні поширюватися зовні, не слід допускати ескалації збройного конфлікту і провокувати посилення вогню».
Ба більше, там вважають, що «у світлі нинішньої кризи, яка перебуває на стадії повної ескалації», Китай має знайти політичне вирішення.
Нагадаємо, що війну в Україні КНР називає «українською кризою», а свій план він фіналізував 12 пунктами «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи», де закликає до фактичної заморозки війни.
Як Європа дивиться на операцію ЗСУ з обережним оптимізмом
Financial Times активно цитує українських захисників, які «вірять у перемогу» та збираються просуватись далі вглиб Курської області, проте не робить стратегічних заяв щодо ситуації. Видання лише підкреслює, що заяви Гєрасімова на кшталт «все під контролем» не дуже збігаються з реальністю.
Французьке AFP на умовах анонімності випитало у нашого «високопосадовця», що українських військових на Курщині «набагато більше за тисячу» та вони мають намір дестабілізувати росію цією операцією, щоб це не означало.
Також французи були занепокоєні щодо можливої анексії території. Їх запевнили, що Україна буде дотримуватись міжнародного права, а захоплення Курської АЕС залежить від ходу операції, проте без жодних загроз атомній безпеці.
Італійські медіа своєю чергою описують події, надаючи дві точки зору, у тому числі й російську. Проте підкреслюють успіхи ЗСУ без передбачень щодо наслідків.
У Німеччині, окрім опису подій, місцеві медіа підкреслюють слова німецьких посадовців про відсутність жодних обмежень щодо використання їхньої зброї на території рф.
А очільник оборонного комітету німецького Бундестагу Маркус Фабер вважає, що український наступ на Курську область росії йде краще, ніж очікувалось, і це привід для ФРН подумати над збільшенням військової допомоги ЗСУ.
Тож якщо не зважати на китайську пропаганду, яка із самого початку повномасштабного вторгнення більш чи менш очевидно просувала позицію рф, наші партнери сприйняли події на Курщині позитивно та підкреслюють успіх ЗСУ.