Колаж The Page
Польща надсилає Україні самохідні установки «Краб». Чим вони корисні?
Прем'єрміністр Польщі Матеуш Моравецький назвав історичним та найбільшим за 20 років польським збройовим експортом постачання Києву 56 САУ «Краб» за $700 млн.
Частину цієї суми сплатять донори з ЄС, частину виплатить замовник. Що являє собою САУ «Краб» для України та чим він корисний у бою?
З чого зібрали польський «Краб»
САУ «Краб» — це, по суті, гусеничне шасі від корейської К-9 «Гром», британська ліцензійна вежа від AS-90 та 52-каліберний ствол на 155 мм від «Рейнметал».
Безпосередньо поляки освоїли виробництво тільки класичних осколково-фугасних боєприпасів, але, благо, на ринку повно екзотики у вигляді активно-реактивних, касетних та димових 155 мм подарунків, а снаряди, що коректуються, нам доступні також через США та Канаду.
Фото: Міноборони Польщі
У перших партіях все це йшло під ключ і викруткове складання, але пізніше значною мірою було локалізовано у Польщі концерном «Гута Сталева Воля». А приблизно з 2018 року наші сусіди опанували навіть ствол та затворну групу.
Загалом — чудова сучасна машина. Для її 55 тонн — досить прохідна бездоріжжям, а перевірена трансмісія від Allison і 1000-сильний німецький дизель видають 60 км/год трасою.
«Краб» оснащений системою пожежогасіння, навігації, захищеним цифровим каналом зв'язку, у механіка-водія та командира — нічні прилади спостереження.
Реалізовано навіть систему попередження опромінення лазером — якщо ПТРК або вертоліт променем бере «Краб» у приціл, то йде сигнал екіпажу та автоматичний відстріл аерозольної димової завіси.
Система Топаз та дальність стрілянини
У «Краб» вбудована система управління вогню «Топаз» — балістичний обчислювач та комп'ютер введення поправок, спарені з комп'ютером управління положення вежі, підвищують точність та знижують витрати снарядів на пристрілювання.
Фото: Міноборони Польщі
Стріляє «Краб» на дистанцію до 40 км. Максимальна швидкість ведення вогню — шість пострілів за хвилину, що досить непогано для роздільного заряджання та напівавтоматичної системи подачі боєприпасів.
Швидкість приведення в бойове положення з місця – 30 секунд. Екіпаж — механік, два зарядні командир зброї, навідник. У дивізіоні 24 машини — три 8-гарматні батареї. Все разом поставляється як пакетне рішення, так званий дивізіон «Регіна».
Фото: Міноборони Польщі
«Регіна» вкрай насичений органами управління — кожен стрільбовий взвод з чотирьох машин має свою командно-штабну машину, які обмінюються даними вже з батарейної КШМ (командно-штабної машини).
Що дає? Дає можливість розсмикувати взводи, як міні-батареї, і знімає навантаження з офіцерів, що замовляють вогневе вбрання.
Існує окремий взвод для розвідки, теж зі своєю ланкою управління, штатними БПЛА та колісними бронемашинами з далекомірами та балістичними обчислювачами. Є окремий взвод із контр-батарейною РЛС.
Управління всього дивізіону отримує всі командно-штабні апарати на гусеничному ходу.
Плюс постачання: шість колісних авто «Ельч» підвозу боєприпасів, спеціальна інженерна машина розгороду, незважаючи на те, що кожна САУ оснащена відвалом для копання собі капоніра.
Фото: Міноборони Польщі
Скільки «Крабів» може отримати Київ
Швидкість виробництва для польської армії – 80 машин з 2016 року, коли було підписано контракт. Середньорічна – 16 САУ.
У принципі, це непогано — ті ж турки, свої «Фіртини» (локалізацію корейського «Грома») здають зі швидкістю до 20 при плані 24 одиниці.
Це, до речі, можливість отримати всі замовлені Києвом за $700 млн самохідок вже до осені.
Тут треба розуміти дві речі.
Перша: не можна просто розділити 56 САУ на ціну та отримати $12,5 млн за ствол. Бо Україні продається пакетне рішення з машинами керування, заряджання, запчастинами та боєприпасами – різниця може бути у кілька разів залежно від комплектації.
А по-друге, не варто забувати про 18 подарованих «Крабів», що вже світяться на фронті разом із управлінням. Адже у збройових опціонах немає жодних подарунків, а є екстрені поставки з наявності за рахунок власника, що може позначитися на наступному контракті.
Абсолютно точно можна сказати — виробництво цього року не допоможе його закрити, отже будуть також відвантажувати з наявності Війська Польського.
Фото: Міноборони Польщі
Разом Київ отримає 74 машини — три повні дивізіони. У самих поляків це не рівень бригади, а вище: артилерійський полк при дивізії.
Ймовірно, і в нас вони підуть не до БРАГу (бригадна артилерійська група), а до ОАБР (окрема артилерійська бригада).
Навіть без екзотики у вигляді газових генераторів і снарядів, що коригуються, — це відмінна САУ, яка в такій кількості впливає на оперативний рівень війни.
Поляки, які передають «Краби» з наявності, уповільнюючи переозброєння власної армії, — найкраща відповідь російським пропагандистам, які блюють маячнею про Варшаву, яка нібито прагне «повернути» Львів.
Якби не Польща з її сотнями танків, ПЗРК, важких знарядь та самохідок — ціна війни для України була б критично важчою та кривавішою. Ми цього не забудемо.