Facebook Pixel

Квоти, гроші, дві системи: коли будуть місцеві вибори в Україні

Верховна Рада 15 липня 2020 року призначила дату місцевих виборів в Україні на 25 жовтня. Місцеві вибори пройдуть на всій території країни, крім тимчасово непідконтрольних територій — окупованого Росією Криму та частин Донецької та Луганської областей.

Місцеві вибори в Україні пройдуть за новим виборчим кодексом, що набрав чинності на початку 2020 року. Так, 25 жовтня проведуть і перші місцеві вибори в громадах, і чергові місцеві вибори. Вони пройдуть за двома системами: мажоритарною та пропорційною системами з відкритими списками, обов'язково з урахуванням гендерних квот. Перші вибори пройдуть в 1 439 об'єднаних територіальних громадах. Чергові вибори проведуть у всіх 24 областях України.

Редакція The Page зібрала все, що потрібно знати про місцеві вибори 2020 року в Україні.

Кого і як обиратимуть на місцевих виборах

На місцевих виборах 2020 року українцям доведеться вибрати депутатів і мерів сільських, селищних і міських рад. Їх обиратимуть в районні ради територіальних громад. Їхня кількість в Україні після укрупнення районів становить 136 замість 490.

За мажоритарною системою на місцевих виборах 2020 року обиратимуть депутатів сільських, селищних і міських рад територіальних громад, де живе до 10 тис. виборців. Територію громади поділять на багатомандатні виборчі округи, у яких потрібно буде вибрати від 2 до 4 депутатів.

За пропорційною системою з відкритими списками обиратимуть депутатів міських, селищних та сільських рад територіальних громад, де живе від 10 тис. виборців. Для кожної ради організація, яка бере участь у виборах, повинна буде підготувати два списки: загальний список її кандидатів і окремі списки за округами (від 5 до 12 різних кандидатів у кожному). За такою системою кандидати з однієї партії будуть конкурувати один з одним. Виборець зможе вибрати і партію, і когось із її кандидатів.

Як діятимуть гендерні квоти

На місцевих виборах в Україні тепер двоє з п'яти кандидатів повинні бути жінками. Недотримання гендерної квоти може стати причиною відмови в реєстрації кандидатів.

Нагадаємо, що з 2013 року в Україні діє добровільна 30-відсоткова гендерна квота. Якщо партія її дотримується, то вона отримує на 10% більше щорічного обсягу державного фінансування.

Як визначать виборчі квоти

Виборча квота — це кількість голосів виборців, які потрібні для одного мандата. Для цього потрібно розділити загальну кількість голосів за партії, які отримали від 5% підтримки виборців, на кількість мандатів.

Мандат — це різниця між загальною кількістю місць у раді та сумарною кількістю так званих гарантованих мандатів для кожної партії, яка пройшла в раду. Ціла частина результату цього поділу і буде виборчої квотою.

Кандидату потрібно щонайменше 25% розміру виборчої квоти.

Коли пройдуть місцеві вибори в Україні

Центральна виборча комісія (ЦВК) 8 серпня 2020 року затвердила Календарний план місцевих виборів 2020 року:

  • до 25 серпня має бути сформовано склад сільських, селищних, районних виборчих комісій;
  • до 30 серпня необхідно офіційно оголосити про початок виборчого процесу й опублікувати на сайті ЦВК інформацію про кількість виборців;
  • до 6 вересня потрібно представити ЦВК копію рішення вищого керівного органу політичної партії про участь її організацій у місцевих виборах;
  • до 9 вересня ЦВК має опублікувати список партій, які беруть участь у місцевих виборах;
  • до 10 вересня визначити розмір грошової застави для кожного виборчого округу;
  • з 15 по 24 вересня пройде процес висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
  • до 24 вересня треба надати документи для реєстрації кандидатів;
  • до 2 жовтня необхідно оприлюднити відомості про реєстрацію кандидатів, наступного дня можна починати передвиборну агітацію;
  • до 5 жовтня кандидат може відмовитися балотуватися;
  • до 9 жовтня мають бути сформовані дільничні виборчі комісії;
  • з 23 жовтня до 20:00 25 жовтня заборонено публікувати результати рейтингів і опитувань;
  • 24 жовтня — день тиші;
  • 25 жовтня — день виборів;
  • до 6 листопада включно мають бути визначені результати голосування.

Що буде написано в бюлетені

У виборчому бюлетені місцевих виборів в Україні потрібно буде написати:

  • у розділі Багатомандатний виборчий округ з виборів депутатів Київської міської ради — у лівому квадраті проти назви місцевої організації партії поставити будь-який символ;
  • у розділі Територіальний виборчий округ №Х, виборча дільниця №ХХХХ — у правому квадраті потрібно вписати в трафарет номер кандидата зі списку партії (за бажанням).

Як проголосувати не за місцем реєстрації на місцевих виборах 2020 року

Для того, щоб проголосувати не за місцем прописки на місцевих виборах в Україні, ЦВК запустила електронний сервіс для зміни виборчої адреси онлайн. До 9 вересня 2020 року там можна змінити місце голосування онлайн. Сервіс діє як для громадян, які постійно живуть не за місцем реєстрації, так і для внутрішньо переміщених осіб.

Щоб змінити адресу для голосування на місцевих виборах 2020 року, потрібно подати заяву через особистий кабінет виборця та завантажити один із таких документів:

  • довідку переселенця;
  • договір оренди житла;
  • документ про право власності на житло;
  • документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою;
  • документ, що засвідчує перебування в шлюбі або в родинних стосунках з особою, місце проживання якого зареєстровано за певною адресою;
  • документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою.

Подати заяву можна за посиланням. Її ідентифікують і підпишуть в електронному вигляді. Нову виборчу адресу не можна буде змінювати ще упродовж пів року після зміни.

Скільки грошей виділили на місцеві вибори в Україні

Загалом, за даними ЦВК, для проведення місцевих виборів 2020 року потрібно 2,252 млрд грн.

Спочатку на організацію та проведення виборів виділили 1 млн грн. Це сталося через пандемію коронавірусу COVID-19: влада скоротила держбюджет на 2020 рік і направила кошти до фонду боротьби з коронавірусом. Але в липні через зменшення витрат фонду Верховна Рада виділила додатково 1,25 млрд грн на проведення місцевих виборів 2020 року.

Подякувати 🎉