Із середини травня 2021 року на Близькому Сході загострився конфлікт між Ізраїлем і Палестиною. Загострення вважається найбільшим із 2014 року і вже призвело до зіткнень, ракетного обстрілу, авіаударів і жертв.
зібрало відому інформацію про конфлікт і прогнози.
Чому загострився конфлікт
Причиною загострення стало рішення суду про примусове виселення кількох палестинських сімей із будинків у єрусалимському кварталі Шейх-Джаррах. Ці події призвели до протистояння між поліцією Ізраїлю та палестинцями. Поліція застосовувала сльозогінний газ і гумові кулі. За даними Haaretz, протестувальники підпалили синагогу та кілька десятків авто. У Лоді оголосили режим надзвичайного стану, а мер повідомив, що контроль над містом втрачено. Протестувальники використовували петарди й каміння. Пізніше протистояння продовжилося на Храмовій горі, де розташована мечеть Аль-Акса.
Потім терористичне угрупування ХАМАС висунуло умову: очистити Храмову гору і квартал Шейх-Джаррах у Єрусалимі від сил безпеки до 18:00 10 травня 2021 року. А також вимагало звільнити всіх палестинців, яких затримали під час протистояння. В іншому разі ХАМАС вдасться до атак на Ізраїль.
Ізраїль не погодився на умови ХАМАСу. У відповідь на це 10 травня з території Сектору Газа по Ізраїлю випустили не менш як 1050 ракет і снарядів. За даними представника армійської пресслужби Хідая Зільбермана, більшу частину ракет було збито системою ППО «Залізний купол». Вона перехоплює 85 — 90% снарядів, які було випущено в бік Ізраїлю. Ще 200 снарядів впали на території Сектору Газа. За словами Зільбермана, Армія оборони Ізраїлю завдала ударів по 500 цілях у Секторі Газа, знищивши членів угруповання, склади зі зброєю та об'єкти інфраструктури. За даними палестинського видання Al-Quds, Ізраїль обстрілював офіси сил безпеки в Секторі Газа.
Унаслідок цього станом на ранок 12 травня 2021 року загинули 40 осіб, із них – 35 у Секторі Газа і п'ять в Ізраїлі. Як повідомили в Al-Mamlaka, серед жертв є діти. За даними The Times of Israel, люди, які перебували в бомбосховищах, від обстрілів практично не постраждали.
Рух ХАМАС поклав усю відповідальність на Ізраїль.
«З учорашнього дня проводяться контакти з Єгиптом, Катаром і ООН. Ми одразу сказали, що всю відповідальність за наслідки та їхні масштаби несе той, хто підпалив Єрусалим і Аль-Аксу, поширивши полум'я на Сектор Газа, тобто окупаційна влада. Усі вимагають заспокоєння. Але проблема не в нас, палестинцях, проблема в окупації та її політиці і планах. Ми лише виконуємо свій обов'язок щодо Єрусалима», – цитує главу ХАМАСу Ісмаїла Ханію Sawa.
Рух ХАМАС закликав арабські країни розірвати мирні угоди з Ізраїлем. Там повідомили, що «використовуватимуть усю свою міць для відповіді ударом на удар».
За словами міністра оборони Ізраїлю Бені Ганца, операції проти бойовиків триватимуть до повної нормалізації ситуації.
«Ізраїль не готується до припинення вогню. Наразі дати закінчення операції немає. Коли ми доб'ємося повного спокою, тоді зможемо говорити про це», – повідомив він.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що силу й частоту ударів по Сектору Газа буде збільшено.
«Я тільки-но розмовляв із держсекретарем Блінкеном. У розмові з ним я підкреслив, що Ізраїль залишає за собою право захищати свій суверенітет і не допустить спроб завдати шкоди своїм громадянам», – написав міністр закордонних справ Ізраїлю Габі Ашкеназі у Twitter.
МЗС Ізраїлю закликало світову спільноту засудити ХАМАС за ракетний обстріл міст Ізраїлю.
Світова реакція
Держсекретар США Ентоні Блінкен наголосив, що ракетні обстріли Ізраїлю мають негайно припинитися.
«Усі сторони мають прагнути до деескалації напруженості, зробити практичні кроки для припинення конфлікту, заспокоєння ситуації. Я дуже занепокоєний ракетними атаками. Навіть якщо всі сторони вживають заходів для зниження напруженості, Ізраїль має право захистити своїх громадян і територію від цих атак», – повідомив він.
Зі свого боку в ЄС закликали докласти зусиль для деескалації й уникати жертв, передусім серед цивільного населення.
«Спалах насильства на окупованому Західному березі річки Йордан, зокрема в Східному Єрусалимі, а також у Секторі Газа та околицях має негайно припинитися. Ракетні обстріли із Сектору Газа по цивільному населенню Ізраїлю є неприйнятними і ведуть до подальшої ескалації», – йдеться в заяві.
Прогнози
Через усі ці події почали частіше говорити про можливу повномасштабну війну. Зокрема, про те, що Ізраїль і Палестина рухаються до повномасштабної війни, повідомив посланець ООН із близькосхідного мирного процесу Тор Веннесланд.
«Негайно припиніть вогонь. Ми наближаємося до повномасштабної війни. Лідери всіх сторін мають узяти на себе відповідальність і припинити ескалацію», – заявив він.
Як передає The Guardian, 12-й ізраїльський канал повідомив, що єгипетські посередники намагалися укласти угоду про припинення вогню. Однак міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц заявив, що військові операції триватимуть.
«Сьогодні Ізраїль починає серйозну операцію, йдуть відповіді – підривають вілли керівництва ХАМАС у Секторі Газа, розпочався призов резервістів. Ізраїль готується до наземної операції, хоча до останнього моменту намагатиметься її уникнути, працюючи з повітря», – розповідає політичний оглядач телеканалу ITON.TV Олександр Гур-Ар'є для sputnik.by.
За його словами, поки що ситуація є незрозумілою, але все йде до дуже серйозного розкручування конфлікту, і, можливо, наземної операції наразі уникнути не вдасться.