Facebook Pixel

Зв'язки з оточенням Зеленського і скандальна премія: що відомо про нового міністра енергетики Германа Галущенко

Верховна Рада проголосувала за призначення Германа Галущенко міністром енергетики. «За» проголосували 305 народних депутатів.

The Page зібрало інформацію про те, чим відомий Герман Галущенко та як відбувається можливе призначення на посаду.

Ходять чутки

17 квітня 2021 року видання LB.ua з посиланням на кілька джерел, зокрема в уряді та Верховній Раді, повідомило про те, що Галущенко є основним кандидатом на посаду міністра енергетики. На той час інформація була неофіційною, проте повідомлялося, що Галущенко вже дав згоду очолити Міненерго. У виданні додали, що його кандидатуру запропоновано в.о. президента «Енергоатому» Петром Котіним.

«Ми готуємося на четвер, щоб голосувати за пана Германа... Ми зустрічалися з фракцією через Zoom. Зараз пан Галущенко зустрічається з іншими фракціями, а потім буде зустріч із керівництвом Верховної Ради», – пізніше заявив глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

За його словами, кандидатуру Галущенка запропонував розглянути Офіс президента України. Це сталося тому, що Галущенко був учасником робочих нарад щодо ситуації в енергетиці й зарекомендував себе як професійна людина. Теперішній в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко залишиться в команді, але міністром не буде.

«Про Галущенка мало що відомо, але, найімовірніше, його призначать. По-перше, його дуже підтримує Офіс президента. По-друге, усі неймовірно втомилися від неадекватності Юрія Вітренка, який за час виконання обов'язків міністра енергетики встиг перебігти від Ігоря Коломойського до Ріната Ахметова, а потім кинути й останнього», – сказав співрозмовник видання Legalhub.

Водночас, за словами народної депутатки Ірини Верещук, у «Слузі народу» дійсно розраховують на позитивне рішення комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг щодо можливого призначення Галущенка.

Хто такий Герман Галущенко

Герман Галущенко закінчив із відзнакою Львівський державний університет за спеціальністю «Правознавство» в 1995 році. Крім того, у нього є диплом магістра міжнародного менеджменту Української академії зовнішньої торгівлі за фахом «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності».

Працював у прокуратурі, Міністерстві закордонних справ, був заступником начальника департаменту Секретаріату (Адміністрації) президента, у 2013-2014 роках обіймав посаду виконавчого директора з правового забезпечення «Енергоатому». Там у травні 2020 року став віцепрезидентом НАЕК.

З 2012 року викладає міжнародне приватне право в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Доцент кафедри міжнародного приватного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Має почесне звання «Заслужений юрист України», нагороджений орденом Данила Галицького.

За словами джерела LegalHub, Галущенко наближений до помічника президента Сергія Шефіра. «Спочатку його запропонував ексглава «Енергоатому» Андрій Деркач. Але зараз його діяльність курує Шефір. Галущенко не перебуває у відносинах з Ігорем Коломойським і Рінатом Ахметовим, але чудово ладнає з оточенням президента Володимира Зеленського. Він часто буває в Офісі. Шанси є», – повідомило джерело в «Слузі народу».

Як повідомляв в інтерв'ю Kosatka.Media ексглава Дирекції із запобігання та протидії корупції «Енергоатому» Олег Поліщук, перші віцепрезиденти ДП «НАЕК «Енергоатом» Герман Галущенко та Хартмут Якоб нібито неправомірно отримали грошові премії. 21 вересня 2020 року на «Ящик довіри» надійшов лист, у якому йшлося про те, що в.о. президента «Енергоатому» Петро Котін і віцепрезиденти Герман Галущенко та Хартмут Якоб вчинили корупційне правопорушення, а саме неправомірно заволоділи 560 тис. грн. Котін нібито безпідставно виплатив премію за другий квартал 2020 року Галущенку та Якобу, тоді як вони не мали права її отримувати.

Квартальну премію видають на підставі відповідного Положення, у якому йдеться про те, що працівники отримують квартальну премію після складання іспиту з радіаційної та ядерної безпеки. Але в повідомленні зазначалося, що згадувані особи цей іспит не склали, проте премію отримали.

Згідно з посадовою інструкцією, іспит потрібно скласти впродовж чотирьох місяців після призначення. Галущенка та Якоба призначили 6 травня 2020 року, тобто іспити вони мали скласти до 6 вересня 2020 року. Водночас у серпні 2020 року Галущенко задекларував заробітну плату в сумі 278 тис. грн, а Хартмут — 255 тис. грн. А потім з'явився протокол від 22 вересня 2020 року, у якому йшлося про складання іспиту, але вже після закінчення необхідного терміну. Ба більше, це сталося через день після отримання повідомлення про порушення антикорупційного законодавства.

Як відбувається призначення на посаду

Як повідомила заступниця глави фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук агентству «Інтерфакс-Україна», депутати збирали підписи для подання від фракції. Ця процедура досить чітко передбачена Конституцією: спочатку має бути подання від фракції, потім прем'єр-міністр вносить його до Верховної Ради, воно розглядається профільним комітетом, і вже після цього подання може вноситися до залу парламенту.

Подякувати 🎉