Facebook Pixel

Вбивство колишнього російського шпигуна Литвиненка: ЄСПЛ поклав провину на Росію

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав, що у вбивстві колишнього співробітника ФСБ РФ Олександра Литвиненка, якого у 2006 році отруїли полонієм, винна Російська Федерація. Суд постановив, що вдова чоловіка має отримати компенсацію в розмірі 100 тис. євро. Росія свою провину заперечує.

Як зазначено в рішенні ЄСПЛ, «суд взяв до уваги відмову влади РФ передати документи щодо російського внутрішнього розслідування та нездатність спростувати версію про причетність держави до справи».

У матеріалах справи також вказано, що російська влада «не провела ефективне внутрішнє розслідування, яке могло би сприяти встановленню фактів, виявленню та покаранню винних у вбивстві». Мова йде про громадян РФ Андрія Лугового та Дмитра Ковтуна, яких британське розслідування назвало виконавцями вбивства Литвиненка.

«Суд постановив, що Росія повинна виплатити заявниці 100 тис. євро як компенсацію моральної шкоди та збитків і 22 500 євро як компенсацію судових витрат», — зазначено в рішенні. Кошти має отримати вдова загиблого офіцера ФСБ Марина Картер (раніше Марина Литвиненко).

Жінка звернулася до суду 2020 року. Вона вимагала, щоб російська сторона сплатила їй 3,5 млн євро.

Росія відреагувала відмовою на рішення ЄСПЛ. Представник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що російська влада не збирається дослуховуватися до таких рішень.

«Навряд чи в ЄСПЛ є якісь повноваження або технічні можливості мати інформацію щодо цієї справи. Ви знаєте, що досі немає жодних результатів цього розслідування, тому робити такі заяви щонайменше голослівно», — відзначив Пєсков.

Контекст. Олександр Литвиненко понад 10 років працював у радянському КДБ, потім у російському ФСБ. Дослужився до підполковника. Після того як він почав активно критикувати Кремль і російського президента, йому довелося тікати до Великої Британії. Уже там 1 листопада 2006 року його отруїли радіоактивним полонієм-201, який додали в чай. Помер Литвиненко 23 листопада.

Британські слідчі, які взялися за справу, виявили, що виконавцями вбивства були двоє громадян РФ — ексспівробітник російських спецслужб Андрій Луговий та підприємець Дмитро Ковтун. Розслідування дійшло висновку, що до вбивства безпосередньо причетні ФСБ РФ та президент Росії Володимир Путін. Як обвинувачені в убивстві, так і російська влада всі пред’явлені обвинувачення заперечували.

Нагадаємо, що останнім часом сталося щонайменше ще дві атаки на критиків Кремля та Путіна із застосуванням хімічних речовин. У 2018 році в британському Солсбері були отруєні Сергій і Юлія Скрипаль, у 2020 році — російський опозиціонер Олексій Навальний. В обох випадках використовувалася токсична речовина з групи «Новачок».

Подякувати 🎉