Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини провести переговори з Україною щодо санкцій, які Київ ввів проти російської нафтовидобувної компанії «лукойл», через що припинився транзит нафти компанії через українську територію. Про це пише Reuters.
Що відомо про спробу Угорщини та Словаччини скасувати санкції на транзит нафти «лукойлу» через Україну
У липні 2024-го Україна ввела санкції проти найбільшої в росії нафтової компанії «лукойл». У підсумку зупинилися надходження її нафти на нафтопереробні заводи Словаччини та Угорщини. Водночас поставки від інших російських постачальників не припинялися.
Угорщина та Словаччина повністю не відмовились від російської нафти після лютого 2022-го. Наразі країни занепокоєні, що поставки нафти скоротяться після санкцій Києва на транзит нафти «лукойлу» з росії трубопроводом «Дружба», що проходить через територію України.
Обидві країні звернулися до Єврокомісії, щоб розпочати консультації і переглянути торговельну угоду з Україною. Проте Єврокомісія відхилила прохання стати посередником у процедурі консультацій з Україною.
«Служби Комісії попередньо дійшли висновку, що термінові консультації невиправдані»,– сказав речник Єврокомісії.
Прессекретар ЄК сказав, що у Брюсселя немає жодних ознак того, що санкції України створили ризик для європейської безпеки енергопостачання, оскільки інша російська нафта все ще йде трубопроводом «Дружба», який з’єднує росію через Україну з Чехією, Словаччиною та Угорщиною.
«Схоже, що санкції України проти «лукойлу», не впливають на поточні операції з транзиту нафти через «Дружбу», які здійснюють трейдерські компанії, оскільки «лукойл» не є формальним власником нафти», – сказав речник.
Після відмови у запиті Угорщина надала Єврокомісії додаткову інформацію з цього питання. Комісія заявила, що проаналізує її.
Що відомо про нафтопровід «Дружба»
Південна гілка нафтопроводу «Дружба» проходить через Україну до Чехії, Словаччини та Угорщини, і протягом багатьох років є основним джерелом постачання для їхніх нафтопереробних заводів.
Нафтопровід «Дружба» продовжував працювати після повномасштабного вторгнення, навіть коли ЄС відмовився від більшості інших джерел російської енергії.