Дипломати Європейського Союзу в приватних розмовах висловлюють роздратування позицією Угорщини та Словаччини, які використовують правила ЄС, щоб зберегти доступ до дешевої російської нафти.
Про це повідомляє видання Politico.
Чому дипломати ЄС обурені позицією Угорщини та Словаччини
Зазначається, що ці країни почали «маневрувати» після того, як Україна ввела заборону на транзит ресурсів російської енергетичної компанії «Лукойл» через свою територію.
Такі дії Києва можуть позбавити Угорщину та Словаччину третини імпорту нафти, тож вони звернулись до правил Євросоюзу стверджуючи, що санкції порушують торговельну угоду між Києвом та ЄС від 2014 року.
Будапешт і Братислава попросили Європейську комісію втрутитися.
Видання зазначає, що цей запит поставив ЄС у безвихідь, оскільки офіційні особи знають, що вони повинні діяти згідно з правилами.
Європейські посадовці опублікували численні заяви про те, що вони переглядають факти та вивчають варіанти вирішення ситуації. Однак за лаштунками та в дискусіях серед дипломатів ЄС відчувається значне розчарування тим, що ця проблема взагалі стоїть на порядку денному Брюсселя.
Деякі дипломати ЄС обурилися, знаючи, що це не їхня проблема. Угорщина та Словаччина скористалися санкційними виключеннями, щоб продовжувати закачувати російську нафту. Угорщина навіть збільшила імпорт російської нафти, що викликало особливий гнів.
«Багато членів ЄС доклали дорогих, але необхідних зусиль, щоб позбутися залежності від російського газу та нафти… головним чином тому, що там смердить кров’ю», — сказав неназваний дипломат ЄС.
Позиція Європейської комісії
Як зазначає видання, на засіданні головного органу ЄС з вирішення торгових суперечок минулого тижня дві країни вимагали від Єврокомісії розпочати офіційні консультації з Україною щодо заборони. Угорщина та Словаччина стверджували, що у виконавчої влади ЄС законно було три дні, щоб втрутитися.
Однак Єврокомісія відмовила обом країнам. Вона зазначила, що їй потрібно більше часу, щоб оцінити ситуацію, також Єврокомісія стверджує, що вона не зобов’язана відповідати так швидко, зазначили дипломати.
Виконавчий орган ЄС також додав, що Україна може за деяких обставин призупинити частину торговельної угоди з міркувань безпеки, повідомили дипломати. При цьому 11 країн ЄС підтримали втручання Комісії.
«Я не думаю, що Єврокомісія прагне допомогти Угорщині», — сказав дипломат ЄС на умовах анонімності.
Погрози з боку Угорщини та Словаччини
Видання зазначає, що відчуваючи опозицію зсередини блоку, Угорщина та Словаччина вдалися до погроз.
Минулого тижня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина продовжить блокувати військову допомогу ЄС Україні до скасування санкцій. Він також додав, що країна постачає 42% електроенергії, яку імпортує Київ.
Президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що Україна має «якнайшвидше навести лад», інакше Словаччині «зрештою доведеться вжити заходів у відповідь».
У понеділок прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив скоротити експорт дизельного палива в Україну, якщо санкції не будуть скасовані.