Євросоюз почав говорити про те, що знову імпортувати російський газ було б «гарною ідеєю». Політика Дональда Трампа погіршила відносини з Європою. Місцевий бізнес відчуває зростання небезпеки залежності від США, яку треба швидко зменшити. Про це пише Reuters.
Як мита Трампа змушують ЄС повертатися до російського газу
Зріджений природний газ з США допоміг закрити дефіцит постачання в Європу під час енергетичної кризи 2022-2023 років, коли більшість країн відмовилися від російського газу через початок повномасштабної війни в Україні.
Тепер, коли Дональд Трамп погіршив відносини з Європою і використовує енергетику як розмінну монету у торгових переговорах, європейський бізнес побоюється, що залежність від Сполучених Штатів стала новим фактором ризику.

Керівники великих компаній ЄС почали розмови, що імпорт російського газу, зокрема від російського державного гіганта «Газпром», може бути гарною ідеєю. Це вимагало б ще однієї серйозної зміни політики, враховуючи, що після 2022-го ЄС обіцяв припинити імпорт російських енергоносіїв до 2027 року.
Європа має обмежені газові можливості. Вона намагалася збільшити поставки з Катару, проте переговори зайшли в глухий кут. ЄС також прискорює запуск відновлюваних джерел енергії, але це займає багато часу.
Франція частково володіє компанією Engie, яка була одним з найбільших покупців газу російського «Газпрому».
«росія може забезпечити близько 20-25% потреб ЄС, порівняно з 40% до війни», – сказав Дідьє Холло, виконавчий віцепрезидент Engie.
За словами голови французької нафтової компанії TotalEnergies Патріка Пуйанна, Європа ніколи не повернеться до імпорту 150 млрд кубометрів з росії, як до великої війни, але поставки у 70 млрд кубометрів цілком можливі.
У Leuna Chemical Park, одному з найбільших хімічних кластерів Німеччини, де розташовані зокрема заводи Dow Chemical і Shell, деякі виробники кажуть, що російський газ має швидко повернутися.
Раніше росія покривала 60% місцевих газових потреб в основному через трубопровід «Північний потік», який був підірваний у 2022 році.
«Німецька хімічна промисловість скорочує робочі місця п’ять кварталів поспіль, чого не було десятиліттями. Ми перебуваємо в серйозній кризі і не можемо чекати», – сказав Крістоф Гюнтер, керівний директор InfraLeuna, оператора парку.
За словами Гюнтера, повторне відкриття трубопроводів знизить ціни більше, ніж будь-які поточні програми субсидій.
У землі Мекленбург-Передня Померанія, регіоні східної Німеччини, де газопровід «Північний потік» виходить на берег, 49% німців хочуть повернутися до поставок російського газу, показало опитування інституту Forsa.
«Нам потрібен російський газ, нам потрібна дешева енергія – незалежно від того, звідки вона надходить», – сказав Клаус Паур, керівний директор Leuna-Harze, середнього нафтохімічного виробника Leuna Park.
Чи купуватиме ЄС американський газ
Дональд Трамп хоче, щоб ЄС купував більше LNG у США, що має знизити активне сальдо торгівлі зі Штатами.
Водночас після тарифних війн американського президента Європа почала хвилюватися через залежність від американського газу.
«Стає все важче розглядати зріджений газ США як нейтральний товар: в певний момент він може стати геополітичним інструментом», – сказала Тетяна Мітрова, наукова співробітниця Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету.
Нагадаємо, росія обговорює зі США можливість відновити поставки російського газу до Європи через газопровід «Північний потік». У рф стверджують, що хоча зараз є розбіжності у цьому питанні, американці можуть використати свій вплив на Європу і змусити її не відмовлятися від газу з росії. Про це пишуть російські ЗМІ.