Щонайменше 403 школи в Україні можуть бути закриті або ж реорганізовані вже з 1 вересня 2025 року. Про це повідомляє Education.ua з посиланням на дані дослідження.
Портал нагадує, що, згідно з постановою уряду №245 від 5 березня 2024 року, буде припинено фінансування зарплати вчителів шкіл, в яких навчається менш ніж 45 учнів.
Метою реформи середньої освіти є оптимізація освітньої мережі та ефективніше використання бюджетних коштів. Але наслідки цієї реформи можуть бути серйозними, адже тисячі учнів можуть втратити доступ до школи поруч із домом, а сотні вчителів — роботу, зауважує Education.ua.
Як в Україні скорочується кількість шкіл
Щороку в Україні зменшується кількість шкіл: якщо у 2020–2021 навчальному році працювало 14,8 тис. шкіл, то у вересні 2024 року — всього 12,3 тисячі.
З 1 вересня цього року щонайменше 403 школи можуть або бути закриті взагалі, або в них залишаться лише початкові класи.
- За останні чотири роки кількість сільських шкіл скоротилася на 20%.
- Найбільше закриттів очікується у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській і Хмельницькій областях.
- Влада гарантує шкільні автобуси, однак приклади з регіонів свідчать: навіть за наявності транспорту діти залишаються без навчання.
- Відповідальність за працевлаштування вчителів покладається на місцеву владу. Багатьом доведеться шукати нову роботу або змінювати професію.
Чому сільські школи опинилися під загрозою закриття
Навчання одного учня в сільській школі обходиться державі значно дорожче, ніж у місті: в середньому 30,4 тис. грн на рік проти 24,4 тис. грн. Ба більше, у деяких селах на кожного школяра витрачають 51 тис. грн.
В Міносвіти такі витрати вважають невиправданими: в селах результати НМТ нижчі за міські.
Постанова Кабміну передбачає, що з 1 вересня 2026 року освітня субвенція не буде перераховуватися школам, де навчається менше ніж 60 учнів.
Для дослідження було використано дані Інституту освітньої аналітики, Українського центру оцінювання якості освіти та дані обласних департаментів освіти.