Facebook Pixel

Які ризики і можливості несе законопроєкт 1210

Верховна Рада прийняла законопроєкт №1210, який вносить зміни до адміністрування податків. Законопроєкт стане причиною розширення лінійки сервісів в електронному кабінеті. Крім того, стане можливим отримати рішення-повідомлення в електронному вигляді. Також з'являться додаткові функції та листування.

Про наслідки прийняття законопроєкту партнеру The Page — діловому тижневику «Перша Шпальта» розповіли партнерка аудиторської компанії Crowe Horwath AC Ukraine Ольга Богданова та член Асоціації юристів України, керівник практики податкового права акціонерного товариства «Моріс Груп» Василь Андрусяк.

Зміна вимог до оформлення рішення-повідомлення також полегшить користування сервісом.

"Також не будемо забувати про можливості стягувати збитки платнику податку в розмірі мінімальної заробітної плати без додаткових певних документів, якщо такі витрати у мене виникли у зв'язку з неправомірними діями або бездіяльністю контролюючого органу».

Ольга Богданова

Ольга Богданова

партнерка аудиторської компанії Crowe Horwath AC Ukraine

Також позитивним є те, що з 20 млн грн до 40 млн грн збільшено розмір доходу, який дозволяє не проводити податкові корегування. Крім того, прискорена амортизація та збільшення вартісних показників основних засобів — реально позитивні зміни.

З негативних наслідків можна виділити збільшення штрафних санкцій в адмініструванні. Наприклад, це стосуватиметься громадян України, які здають квартири. У нас збільшено штрафну санкцію за неповідомлення про укладання договору оренди, розповіла Богданова.

Крім того, важкою буде норма, яка передбачає корегування у разі експорту в низькооподатковані та офшорні юрисдикції. Зараз в Україні така норма працює щодо імпорту.

«Тобто якщо я заводжу товар за 100 гривень з офшорної зони, то я або повинна, згідно з правилами трансфертного ціноутворення, доводити, що 100 гривень – це звичайна ціна, що відповідає правилам витягнутої руки; або зробити корегування на 30%, тобто з 30 гривень сплатити 18% податку на прибуток».

Ольга Богданова

Ольга Богданова

партнерка аудиторської компанії Crowe Horwath AC Ukraine

Водночас член Асоціації юристів України, керівник практики податкового права акціонерного товариства «Моріс Груп» Василь Андрусяк зазначив, що питання адміністрування — це, власне, реформування податкової служби. Однак керівництво податкової та митниці повністю змінили ще під час коронакризи, що видається досить спірним рішенням.

Контекст. Верховна Рада України ухвалила 16 січня антиофшорний законопроєкт №1210 з поправками до Податкового кодексу, який передбачає норми трансфертного ціноутворення, запровадження плану дій BEPS з протидії ухиленню від сплати податків, а також підвищення низки рентних ставок.

У Європейській Бізнес Асоціації повідомляли, що поправки до Податкового кодексу враховують низку зауважень з боку бізнесу, однак містять багато суперечливих норм: введення поняття «умовні дивіденди», норму про застосування принципу ділової мети.

Спілка українських підприємців закликала Володимира Зеленського ветувати закон. На думку Спілки, поправки підвищують фіскальний тиск на сумлінних платників податків, погіршують інвестиційний клімат у країні та негативно позначаться на розвитку української економіки загалом.

Через правки, які було внесено до Податкового кодексу, Американська торгова палата в Україні закликала органи влади до діалогу з бізнес-спільнотою.

Подякувати 🎉