В інтерв’ю Ольга Кошарна, незалежна експертка з ядерної енергетики, назвала три чинники, через які повернення ЗАЕС до повноцінної роботи в українській енергосистемі може розтягнутися на багато років, навіть якщо рашисти не наважаться на теракт на атомній станції.

Ольга Кошарна, незалежна експертка з ядерної енергетики
По-перше, за оцінками Кошарної, ЗАЕС не може повноцінно працювати без Каховського водосховища. Водночас, відповідно до попередніх оцінок Юлії Свириденко, міністра економіки України, на відновлення дамби Каховського водосховища піде щонайменше п’ять років.
По-друге, рашисти перед відступом з території ЗАЕС, вочевидь, викрадуть усе обладнання, яке вдасться демонтувати, включно з головними циркуляційними насосами. Раніше окупанти перед втечею розікрали або знищили значну частину техніки та обладнання ЧАЕС, яку вони окупували на початку повномасштабного вторгнення.
По-третє, величезна територія ЗАЕС зі значною кількістю споруд, комунікацій і систем потребує ретельного й тривалого дослідження на наявність вибухонебезпечних предметів і розмінування.
«Парогенератори енергоблоків ЗАЕС виробляються тільки в Росії. І якщо в них виявляться ушкодження, що не підлягають ремонту, замінити їх не вдасться. У зв’язку із цим є ризик втрати шостого й п’ятого блоків, які всупереч регламенту надто довго працювали в стані гарячого зупинення», — окремо попереджає Ольга Кошарна.
Співрозмовниця підсумовує, що в будь-якому разі процес повернення станції до повноцінної роботи в енергосистемі України не буде швидким, і прогнозувати на скільки років він розтягнеться — невдячна справа.
Водночас не можна виключати, що рашисти наважаться на незворотне знищення реакторів ЗАЕС.
«Таке можливо, якщо вони доведуть до розплавлення активної зони реакторів. У такому разі на станцію чекає зняття з експлуатації. Цей процес триватиме від 50 років і більше», — попереджає Кошарна.
У будь-якому разі Україні доведеться в наступні роки рахуватися з дефіцитом електроенергії, який буде особливо відчутним у зимовий період. Адже на ЗАЕС — найбільшу атомну станцію у Європі — припадала орієнтовно п'ята частина загального річного виробництва електроенергії в Україні. Відповідно віялові відключення електроенергії можуть повертатися разом із холодами.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Не один у полі: як бізнес-комʼюніті допомагає підприємцям масштабуватися
Кримінальний тиск на бізнес в Україні: виклики для інвесторів та юридичний захист