Як військовому оформити відпустку на лікування — алгоритм від експертів
В умовах військового стану військовослужбовці мають право на 30-денну відпустку за станом здоров'я. Ця відпустка призначена для лікування та надається із збереженням грошового та матеріального забезпечення на підставі укладання військово-лікарської комісії (ВЛК). Експерти Юридичного Гончаренка центру пояснюють, як правильно отримати таку відпустку.
Відповідно до постанови ВЛК, відпустка може бути надана як на лікування захворювань, так і відновлення після травм (поранень чи контузій).
- відпустка для лікування у зв’язку з хворобою надається військовослужбовцям на 30 календарних днів
- відпустка для лікування після поранення, травми, контузії або після оперативного лікування – на 30, 45 або 60 календарних днів.
Якщо є медичні показання, відпустка на лікування хвороби чи відновлення після поранення (контузії, травми чи каліцтва) продовжується за рішенням ВЛК терміном до 30 календарних днів, а окремих випадках — до 45 чи 60 календарних днів. При цьому якщо поранення є важким, військовий у період відпустки також отримає додаткову винагороду.
Як отримати відпустку військовому
Якщо військово-лікарська комісія (ВЛК) ухвалила рішення надати військовослужбовцеві відпустку для лікування у зв'язку із захворюванням або травмою (пораненням, контузією), необхідно виконати такі дії:
- Перебуваючи в медичній установі, написати рапорт на відпустку за станом здоров'я, вказавши місце його проходження і ТЦК та СП, до якого має бути направлена записка на відпуск. Рапорт необхідно передати лікарю. Подати рапорт можна як у письмовій формі, так і через мобільний додаток «Армія+» (https://aplus.mod.gov.ua/).
- Отримати від лікаря оригінали документів: довідку ВЛК, рапорт на відпустку та виписку з медкарти стаціонарного хворого. Ці документи медустанова відправляє до військової частини за допомогою системи електронного документообігу (СЕДО) з позначкою «надіслано до СЕДО», зазначенням номера вихідного листа, дати відправлення та відповідного штампу для підтвердження.
- Прибути до ТЦК та СП, зазначеного у рапорті, для постановки на облік.
- Дочекатися, доки військова частина оформить наказ на відпустку та відправить відпускний квиток через систему електронного документообігу до ТЦК та СП, зазначеного в рапорті.
- Отримати відпускний квиток до ТЦК та СП.
Директор Юридичного центру Гончаренко Микола Брюховецький пояснює, що командир має право додати до двох додаткових діб на дорогу, виходячи з розташування військової частини та місця відпочинку. Якщо командир виділяє менше днів відпустки, ніж зазначено у довідці ВЛК, військовослужбовець може оскаржити це рішення у вищого командування.
За кілька днів до закінчення військової відпустки необхідно з'явитися до ТЦК та отримати повторне направлення на ВЛК за місцем перебування під час відпустки. Це потрібно для того, щоб визначити придатність до військової служби або вирішити питання про необхідність надання додаткової відпустки для лікування через хворобу або після поранення, контузії, травми або каліцтва.
Що робити у випадку відмови у наданні відпустки
Якщо необхідно оскаржити відмову у наданні відпустки, військовослужбовець може звернутися на гарячу лінію Командування медичних сил ЗСУ за телефоном (044 522 83 58) або до Міністерства оборони України за номером (15-12).
Ви також можете звернутися на гарячу лінію державної безкоштовної юридичної допомоги за номером 0 800 213 103. Додатково безкоштовні юридичні консультації надаються на гарячій лінії Юридичного центру Гончаренка через програму Signal з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 18:00.