Нещодавно в зарубіжних ЗМІ час, необхідний для очищення України від мін традиційним способом, оцінили в 757 років. Щоб з’ясувати, чи існує більш швидка альтернатива очищенню землі від вибухонебезпечних предметів, звернувся з запитом до ПРООН (UNDP) в Україні та інших експертів.
Як зменшити негативний вплив мінування на економіку України
«Ми працюємо з Міністерством цифрової трансформації, Міністерством аграрної політики та продовольства, Міністерством економіки, а також з Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН, щоб спробувати оцінити вартість забрудненої землі, а потім визначити пріоритетність землі, яка найважливіша з економічної точки зору. Тому мова йде не лише про площу, яка підлягає очищенню, але й про найбільш економічно важливі землі, які треба якнайшвидше знову почати використовувати», — розповів про актуальний підхід до розмінування Пол Геслоп, керівник Програми протимінної діяльності ПРООН (UNDP) в Україні.
На думку Пола Геслопа, за наявності необхідних ресурсів, віддаючи пріоритет саме землі з найвищою цінністю, економічний вплив мін та нерозірваних снарядів в Україні можна досить швидко зменшити принаймні на 80% упродовж наступних 10 років. Проте, щоб очистити всю територію країни до останньої міни, може знадобитися ще багато років.
Які технології можуть пришвидшити розмінування в Україні
Серед технологій, які мають пришвидшити процес очищення від вибухонебезпечних предметів, у відповідь на запит у «KSE Агроцентрі» назвали розмінування за допомогою роботизованих комплексів.
«Такі машини для розмінування можуть розміновувати близько половини гектара за день, тоді як у команди з ручного розмінування на таку площу піде до двох місяців. Інші розробки, такі як ідентифікація потенційного мінування з використанням дронів, наразі є експериментальними і широко не застосовуються для цілей гуманітарного розмінування», — уточнили в «KSE Агроцентрі».

Техніка ДСНС. Фото: ДСНС
Тим часом в UNDP повідомили, що вже тестують дрони та безпілотні апарати зі спеціальними датчиками для оцінки забруднення землі, завдяки яким без фізичного втручання можна буде перевірити до 1 тис. кв. км на тиждень.
«Існує багато технологій, починаючи від різних методів пошуку, детекторів, пошукових систем, платформ для встановлення таких систем, машин для розмінування, машин для підготовки землі, які допомагають фахівцям працювати швидше та безпечніше. Є також системи виявлення за допомогою тварин, таких як мінно-пошукові собаки, використання новітніх компʼютерів та штучного інтелекту, нових навичок та методів», — перелічує Пол Геслоп.
Співрозмовник прогнозує, що завдяки опануванню цих технологій Україна впродовж наступних кількох років стане світовим лідером з інновацій у гуманітарній протимінній діяльності.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Не один у полі: як бізнес-комʼюніті допомагає підприємцям масштабуватися
Кримінальний тиск на бізнес в Україні: виклики для інвесторів та юридичний захист