Facebook Pixel

Обережно, шахраї! Як розпізнати фальшиві вакансії

Не треба забувати, що, крім сумлінних роботодавців, на полювання виходять шахраї — ті, що шукають свою «здобич», використовуючи протизаконні методи.

Пошук роботи може затягнутися, якщо ви не зможете відрізнити справжні вакансії від фальшивих.

Як відрізнити законну вакансію від фальшивої й не потрапити в тенета, розставлені шахраями? Про це – у сьогоднішньому матеріалі.

Як відрізнити фальшиві вакансії

Нижче описано пастки, які шахраї найчастіше використовують у фальшивих вакансіях. Це допоможе не згаяти час і швидко знайти надійного роботодавця.

1. Відсутність контактної інформації

Відсутність контактної інформації в оголошенні про вакансію може бути ознакою того, що роботодавець не хоче виходити на зв'язок із потенційними здобувачами, що може свідчити про несерйозність чи несумлінність компанії.

Якщо роботодавець просить залишити свій телефон для зворотного зв'язку, а сам не надає своїх контактні дані, це може бути ознакою того, що оголошення про вакансію є шахрайським. Тому важливо бути обережним і перевіряти компанію, яка розмістила оголошення про вакансію, а також не надавати свої особисті дані, доки не будете впевнені в надійності роботодавця.

Вакансія без вказаних контактів

Вакансія без вказаних контактів

Зверніть увагу, що в цій вакансії немає ані номеру телефону, ані прізвища та імені керівника. Вказано лише назву компанії, але цього недостатньо для того, щоб довіряти вакансії — вона потенційно може бути фальшивою.

2. «Золоті гори»

Навряд чи варто очікувати слушної пропозиції від роботодавця, у якого немає взагалі жодних вимог до претендента, але водночас він обіцяє роботу, яка забирає лише пару годин на день, і зарплату 1 тис. доларів на тиждень. Плюс до цього ще й стрімке кар'єрне зростання.

Давайте мислити логічно: у кожного з таких роботодавців є родичі, друзі, знайомі, сусіди, і було б цілком логічно запропонувати таке золоте місце їм, а не першому зустрічному. Тому дивіться на речі реально й не ведіться на «золоті гори».

Якщо все-таки сумніваєтеся, подивіться на умови роботи та зарплати за іншими вакансіями. До речі, це буде корисно зробити в будь-якому разі, щоб розуміти свою ціну на ринку фахівців.

Вакансія із занадто високою зарплатою

Вакансія із занадто високою зарплатою

У цій вакансії вказано занадто високу заробітну плату, якщо порівняти з ринком. Крім того, компанія прихована, що також може бути доказом того, що вакансію створили шахраї.

3. Негайна пропозиція роботи

Досвідчені претенденти знають: щоб отримати роботу, доведеться пройти кілька етапів відбору та щонайменше пару співбесід. Якщо вам зателефонували й одразу запропонували виходити на роботу, це дуже підозріло.

Ви можете бути дуже хорошим фахівцем і людиною, але співрозмовник цього не знає. Якщо навіть фахівці, яких переманюють у конкурентів, проходять відбори та співбесіди, то що вже говорити про інших?

Словом, найкраще, що ви можете зробити в такій ситуації – попрощатися з таким «роботодавцем» і припинити розмову.

4. Небажання обговорювати вакансію без очної зустрічі

Буває так, що вам телефонують із приводу роботи й без жодних зайвих слів призначають час співбесіди – завтра о 15.00. На всі спроби уточнити інформацію про компанію, вакансії та посадові обов'язки співрозмовник квапливо відповідає: немає часу говорити, приходьте завтра й усе дізнаєтеся.

Навіть якщо це реальна вакансія, така поведінка інтерв'юера – це вже привід замислитися. Роботодавець відпочатку не цінує ваш час. Він не хоче приділити вам кілька хвилин, щоб відповісти на декілька запитань, але водночас пропонує пройти вам шлях до його офісу й назад.

Найімовірніше, в офісі ви будете не єдиним, кому призначено зустріч на 15.00. Ймовірно, це буде групова співбесіда, під час якої вам запропонують щось купити.

5. Пропозиція заплатити «за навчання»

Пропозиція заплатити за товари, навчання або ще щось – це ознака, яка буквально кричить про те, що перед вами шахраї.

Експерти кадрових порталів попереджають: вимога заплатити за певні послуги чи товари під час приймання на роботу є незаконною. Роботодавець немає права вимагати від претендента плату за роботу в компанії, проходження певних етапів відбору, навчальні матеріали тощо.

6. Інтерес до конфіденційної інформації

Нерідко співрозмовник, який називає себе рекрутером чи представником компанії, намагається з'ясувати додаткову інформацію: домашню адресу, паспортні дані, ідентифікаційний код, номер банківської картки тощо.

Відповідати на такі запитання телефоном не варто. Це конфіденційна інформація, розголошення якої може призвести до дуже неприємних наслідків (докладніше див. Компетентно).

7. Непрофесійне спілкування

Якщо в листуванні з представниками компанії-роботодавця ви зустрічаєте орфографічні та граматичні помилки, якщо під час розмови чи листування вживаються образливі або зменшувально-пестливі слова, якщо до вас звертаються на «ти», якщо ваш співрозмовник погано відгукується про інших роботодавців або претендентів, усе це є приводом замислитися.

Водночас необхідно розуміти, що тут важливу роль відіграє людський чинник, а з непрофесійним спілкуванням можна зіткнутися й у хорошій компанії, яка пропонує реальну вакансію. Тому якщо пропозиція вас дійсно зацікавила, можливо, варто зібрати додаткову інформацію про компанію та сходити на співбесіду.

Загалом перевірка інформації, критичне мислення, пильність, уважність і здоровий глузд стануть у пригоді в будь-яких ситуаціях і, звісно, не будуть зайвими під час пошуку роботи.

Як переконатися, що це не шахрайство під час працевлаштування?

Знайдіть контактні дані на офіційному сайті компанії чи зайдіть на її сторінку в соцмережах. Зателефонуйте чи напишіть. Повідомте, що ви пошукач і побачили вакансію (вкажіть, де саме або надішліть посилання). Розкажіть, що певні характеристики викликали у вас сумніви й ви хочете переконатися в реальному існуванні такої пропозиції.

Відомі компанії реагують на подібні запити швидко (протягом декількох годин) й чітко все пояснюють. І якщо вам скажуть, що така вакансія є, можна запитати, чому інформація спотворена.

Подякувати 🎉