Конклав: як обирають Папу
Від голосування кардиналів-виборців до спалювання бюлетенів у чавунній печі 1939 року — ось погляд на те, що відбувається всередині Сікстинської капели під час папських виборів. Про це пише Vatican News.
«Eligo in Summum Pontificem» («Я обираю Верховним Понтифіком»). Ці слова надруковані на кожному бюлетені, з якого 133 кардинали-виборці обиратимуть 267-го Римського Архієрея. Бюлетень прямокутної форми, верхня половина якого містить латинську фразу, а нижня половина залишена порожньою, щоб кардинал міг вписати ім'я обраного ним кандидата. Бюлетень має бути складений навпіл — ця деталь передбачена Апостольською Конституцією Universi Dominici Gregis.
Розподіл бюлетенів
Кожен кардинал-виборець отримує щонайменше два або три бюлетені, які роздають церемоніймейстери. Потім старший кардинал-диякон кидає жереб, щоб призначити трьох лічильників (для підрахунку голосів), трьох інфірмаріїв (для збору голосів від хворих кардиналів) і трьох ревізорів (для перевірки підрахунку). Якщо хтось із обраних не може виконувати свої обов'язки через хворобу або з інших причин, на їхнє місце витягуються нові імена. Цей етап називається попередньою перевіркою.
Напередодні конклаву: «Кімната сліз» та Сікстинська капела (відео)
Перед початком голосування всі невиборні особи, включаючи секретаря Колегії кардиналів, магістра папських літургійних урочистостей і церемоніймейстерів, повинні покинути Сікстинську капелу. Старший кардинал-диякон зачиняє двері, відчиняючи і зачиняючи їх лише в разі потреби, наприклад, коли інфірмарії йдуть, щоб зібрати голоси хворих кардиналів і повернутися.
«Кімната сліз»
Кімната сліз
Після обрання Папи Римського його ведуть до «Кімнати сліз» — невеликої кімнати поруч із Сікстинською капелою, де він вперше одягає білі папські шати.
Процес голосування
Кожен кардинал, в порядку старшинства, пише ім'я обраного ним кандидата на бюлетені, складає його, піднімає, щоб його було видно, і несе до вівтаря. Там ставлять потир з тарілкою, що його накриває.
«Chiamo a testimone Cristo Signore, il quale mi giudicherà, che il mio voto è dato a colui, che, secondo Dio, ritengo debba essere eletto».(«Я закликаю в свідки Христа Господа, який буде моїм суддею, щоб мій голос був відданий тому, кого, на мою думку, має бути обрано згідно з Божим задумом»), — промовляє кожен виборець вголос італійською мовою.
Потім кардинал кладе бюлетень на тарілку, опускає його в чашу, вклоняється вівтарю і повертається на своє місце.
Сикстинська капела облаштована для проведення Конклаву
Кардинали, які присутні, але через хворобу не можуть підійти до вівтаря, віддають свій згорнутий бюлетень одному з контролерів, який приносить його до вівтаря і кладе в той самий спосіб, без повторного проголошення присяги.
Хворі кардинали голосують зі своїх кімнат
Якщо хтось із кардиналів занадто хворий, щоб бути в капелі, три інфірмарії відвідують його з тацею бюлетенів і запечатаною скринькою (попередньо показаною як порожня, а потім замкненою на ключ, яка знаходиться на вівтарі). У верхній частині скриньки є проріз, куди можна вставити складені бюлетені. Після того, як голоси віддані, інфірмарії приносять скриньку назад до каплиці, де її відкривають перед виборцями. Голоси підраховуються і додаються до тих, що вже знаходяться в головній чаші.
Підрахунок
Після того, як всі голоси віддані, перший контролер струшує чашу, щоб перемішати бюлетені. Останній рахує бюлетені по одному, перекладаючи їх у другу, порожню посудину. Якщо кількість бюлетенів не відповідає кількості виборців, всі бюлетені спалюються і негайно проводиться нове голосування. Якщо підрахунок правильний, бюлетені відкривають і зачитують.
Троє перевіряючих сідають за стіл перед вівтарем. Перший читає ім'я, написане на бюлетені, і передає його другому, який підтверджує ім'я і передає бюлетень третьому, який читає його вголос, щоб усі чули, і фіксує результати голосування. Якщо два бюлетені написані однією і тією ж особою і містять одне і те ж ім'я, вони зараховуються як один голос. Якщо на них вказані різні прізвища, обидва бюлетені вважаються недійсними, хоча загальний підсумок голосування залишається дійсним.
Піч, в якій спалюють бюлетені
Після того, як всі бюлетені зачитані і голоси підраховані, останній контролер проколює кожен бюлетень голкою через слово «Еліго» і зв'язує їх разом ниткою. Кінці нитки зав'язуються у вузол, і бюлетені зберігаються для безпечного зберігання.
Необхідна більшість
Для обрання нового Папи необхідна більшість у дві третини голосів. Для нинішнього конклаву це означає, що потрібно щонайменше 89 голосів зі 133 виборців.
Незалежно від того, чи буде обраний Папа, ревізори ретельно перевіряють підрахунок голосів і звіряються з нотатками, зробленими контролерами, щоб переконатися, що все було зроблено правильно. Після цього, перед тим, як виборці покинуть Сікстинську капелу, всі бюлетені спалюють у чавунній печі, вперше використаній на конклаві 1939 року. Контролери виконують цю процедуру за допомогою секретаря Колегії та церемоніймейстерів, яких викликає старший диякон.
Димова труба розміщена на вершині Сикстинської капели
Друга піч, встановлена у 2005 році, з'єднана з димарем, який видно з площі Святого Петра. Саме тут додаються хімічні речовини, які забарвлюють дим: чорний, якщо Папу не обрано, і білий, якщо обрано. Якщо два голосування проводяться поспіль, то в кінці другого туру бюлетені з обох голосувань спалюють разом.
Раунди голосування і духовні паузи
Голосування відбувається чотири рази на день — двічі вранці, двічі вдень. Якщо після трьох днів жоден кандидат не був обраний, голосування призупиняється на один день для молитви, неформальних дискусій і короткого духовного напучування старшого кардинала-диякона.
Потім голосування відновлюється. Після кожних семи додаткових турів, які не принесли успіху, слідує ще одна пауза і напучування — спочатку старшим кардинальським священиком, а пізніше, в разі необхідності, старшим кардинальським єпископом.
Якщо після 21 голосування Папу все ще не обрано, робиться остання пауза для молитви, діалогу та роздумів. У цей момент голосування продовжується — але кардинали можуть вибирати тільки між двома кандидатами, які отримали найбільшу кількість голосів у попередньому турі. Навіть тоді все ще потрібна більшість у дві третини голосів, і два кандидати, про яких іде мова, не допускаються до голосування.