Як часто ми відмовляємося від цікавих можливостей через страх? Те ж саме відбувається з новими технологіями. Пригадайте, як багато людей побоювалися штучного інтелекту, вважаючи, що він або захопить світ, або замінить працівників. А сьогодні ми активно використовуємо його в різних сферах нашого життя. Страх перед новизною та невідомістю часто обмежує наші можливості та заважає розвитку. Тому важливо навчитися контролювати ці страхи. Про це розповідає Ольга Коптєва, методистка програми психоемоційної стабілізації жінок та їхніх дітей «Незламна мама» від «Фонду Маша», одна з програм яких реалізована за підтримки Tokarev Foundation.
Страх перед новим: ідеями, технологіями, законами – усе, що нам незнайоме, називається неофобією. Цей страх властивий кожній людині, і кожен із нас хоча б раз стикався з ним. Це нормальна реакція нашого мозку на новизну. Як це працює? У мозку є зона, відповідальна за пам’ять. Коли ми зустрічаємо щось нове, мозок запитує цю зону: чи є у нас схожий досвід? Якщо так, тривога не підвищується, і ми продовжуємо рухатися знайомим шляхом. Якщо ж досвіду немає, виникає хвилювання, адже ми не знаємо, як нове вплине на наше життя, організм чи здоров’я. У таких випадках активується страх небезпеки, що призводить до реакції «бий» або «біжи». Тобто ми або починаємо критикувати інновацію, або впадаємо в ступор і уникаємо нових викликів.
Саме тому ми часто відмовляємося від вигідних пропозицій щодо роботи, боїмося закінчити нещасливі стосунки або довіритися лікарю, який оперує за новітньою технологією.
З інноваційними технологіями ситуація ще більш захоплююча. Тут технофобію – страх перед новітніми технологіями – підживлюють неофоби, тобто ті, хто боїться конкуренції з боку технологій. Вони поширюють свої упередження через сарафанне радіо, зазначає Ольга Коптєва. Пригадайте, як спочатку нас лякали мобільні телефони, ніби вони можуть спричинити захворювання мозку, потім настала черга страху перед роботами та штучним інтелектом. Цей список можна продовжувати без кінця. Однак насправді ці технології значно полегшують життя людям. Наприклад, на проєкті «Незламна мама» для роботи з тригерами у жінок ми використовуємо VR-окуляри. На минулій зміні учасниці проходили чекап емоційного стану за допомогою онлайн-тесту Anima. Цей тест розроблений так, що камера пристрою аналізує реакцію зіниць на зображення на екрані, що дозволяє оцінити психоемоційний стан навіть без присутності психолога.
Але що робити, якщо новації викликають страх? І знання про те, чому він виникає, не заспокоює? Розповідаємо.
Як полегшити неофобію?
1. Позитивне мислення
Це один із ключових аспектів не лише у боротьбі з неофобією, а й у підтримці здорової психіки загалом. Коли людина усвідомлює, які переваги може принести їй певне рішення, і має чіткий план дій на випадок, якщо щось піде не так. Ми з колегами колись висловилися: «Я йду туди, де страшно, адже є мета – і це важливо». Коли я маю ціль і розумію, чому це важливо для мене, я можу сміливо рушити в невідоме. Я готова прийняти нові виклики і впоратися з ними.
2. Боремося з тривожністю
В усіх вправах, спрямованих на зниження тривожності, можна знайти корисні методи. Наприклад, спробуйте дихання по квадрату: вдих на 4 рахунки, затримка дихання на 4 рахунки, видих на 4 рахунки та знову затримка на 4 рахунки. Також корисні техніки дихання 3х6 або 4х8, коли видих триває вдвічі довше, ніж вдих. Крім того, важливо ставити собі запитання щодо невідомості. Коли наш мозок отримує відповіді на свої запитання, він заспокоюється. У цьому може допомогти наступна вправа.
На завершення хочемо підкреслити, що все нове відкриває перед нами можливості для зростання. Тому важливо залишатися гнучкими, досліджувати нове і давати йому шанс проявитися у нашому житті. Якщо ми не будемо йти в ногу з технологіями, новими ідеями та дослідженнями, то не зможемо розвиватися. Це призведе до втрати смаку життя, його яскравості та різноманітності кольорів.