Через підозрілі операції банки часто блокують картки клієнтів для з’ясування деталей. Це створює певні незручності для громадян, але завдяки цьому часто вдається захистити гроші на рахунках від розкрадання.
Як зазначив в коментарі Олексій Скиба, начальник управління менеджменту інформаційної безпеки Райффайзен Банку, для попередження шахрайства в банку застосовується спеціальна антифрод система, яка здійснює скоринг всіх дій в онлайн-банкінгу, від нефінансових операцій, таких як отримання доступу до онлайн-банкінгу, зміна лімітів, фінансового номера, перегляд реквізитів карток тощо, та фінансових операцій – транзакцій або заявок на кредит. Антифрод система може тимчасово зупинити транзакцію для додаткової верифікації через дзвінок клієнту або заблокувати доступ до онлайн-банку чи картки.
«Навіть в умовах, якщо шахраям стають відомі всі необхідні дані для здійснення шахрайства з рахунками клієнта, ми запобігаємо більш ніж 90% спроб фроду, — повідомляє Олексій Скиба. — Жодна подібна антифрод система у світі не забезпечує 100% ефективність та не працює без хибних або фальш-позитивних спрацювань. Тому, якщо клієнт підтверджує заблоковану фінансову транзакцію під час додаткової її авторизації, транзакція оплачується».
Подібні механізми діють у багатьох банках. «За рік війни ми зберегли 150 млн грн на рахунках 7,5 тис. клієнтів ПУМБ завдяки постійному вдосконаленню антифрод-моніторингу», — ділиться досвідом В’ячеслав Пузанов, керівник Центру моніторингу транзакцій ПУМБ.

У разі незрозумілого блокування банківської картки варто телефонувати на гарячу лінію банку. Фото: The Page
Зворотною стороною цього процесу є випадки блокування карток у зв’язку з хибним спрацюванням антифрод системи. В такій ситуації варто телефонувати на гарячу лінію банку. Доведеться відповісти на кілька питань від оператора, якому треба пересвідчитися, що операцію ініціював саме клієнт, а не зловмисники, і тоді картку мають розблокувати.
Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, радить з розумінням ставитися до таких заходів безпеки, оскільки банки таким чином піклуються про гроші клієнтів.