111 років історії сучасного українського мистецтва — у новому відеокурсі «Калейдоскоп історій. Мистецтво з України»
Державні художні зібрання Дрездена (SKD) спільно з Українським інститутом запустили перший англомовний онлайн-курс під назвою «Калейдоскоп історій. Мистецтво з України». Цей курс призначений для розкриття новітньої та сучасної української культури через різноманітні феномени складної та бурхливої історії XX і XXI століть. Всі лекції курсу доступні на YouTube-каналах SKD та Українського інституту.
Трейлер курсу «Калейдоскоп історій. Мистецтво з України» (відео)
«Розуміння українського мистецтва та культури в Європі було досить обмеженим, а повномасштабне російське вторгнення оприявнило брак цього знання. Із щирою цікавістю та на знак солідарності Державні художні зібрання Дрездена вирішили заглибитись у вивчення українського мистецтва, ініціювавши виставку «Калейдоскоп історій. Українське мистецтво 1912–2023». Проєкт переріс у цілу низку заходів, спрямованих на висвітлення історії українського мистецтва. Цикл онлайн-лекцій пропонує ще один доступний формат для осягнення України не лише через призму війн і катастроф, а й через призму мистецтва і культури», — говорять кураторки Марія Іссерліс та Тетяна Кочубінська, SKD.
Лекції розроблені з урахуванням широкої аудиторії та охоплюють різноманітні аспекти візуальної культури в Україні. У курсі беруть участь провідні фахівці:
- Оксана Баршинова — заступниця генерального директора з експозиційно-виставкової роботи в Національному художньому музеї України — про основні центри та провідні постаті сучасного мистецтва з кінця 1950-х до початку 1990-х;
- Лізавета Герман — дослідниця, кураторка та співзасновниця галереї The Naked Room — про мистецтво українських шістдесятників;
- Іван Козленко — кінознавець та дослідник коледжу Амгерст у США — про українське кіно ХХ століття;
- Юлія Литвинець — генеральна директорка Національного художнього музею України — про особливу секретну колекцію (1937-1939) музею;
- Аліса Ложкіна — мистецтвознавиця і кураторка — розповідає про жінок у радянському українському наївному мистецтві;
- Олександра Осадча — докторка філософії та кураторка Музею Харківської школи фотографії — про Харківську школу фотографії;
- Валерія Шиллер — кураторка та мистецтвознавиця — про сучасне українське мистецтво під час революційних лихоманок;
«Український інститут вдячний Державним художнім зібранням Дрездена за плідну співпрацю та солідарність у створенні першого англомовного курсу про українське мистецтво. «Калейдоскоп історій. Мистецтво з України» дозволить міжнародній спільноті познайомитися ближче з періодом XX і XXI століть. Для нас важливо, аби широка аудиторія могла з легкістю досліджувати українське мистецтво, і цикл лекцій на YouTube саме створив таку можливість», — говорить завідувачка відділу кроссекторальних програм Українського інституту Ольга Юркова.
Ідея створення курсу виникла після успішної виставки «Калейдоскоп історій. Українське мистецтво 1912-2023», яка пройшла у дрезденському Альбертінумі. Ця виставка, яку курував Український інститут, стала спробою прослідкувати й описати країну шляхом мистецтва. Побудована як подорож навколо чотирьох тем — «Практики спротиву», «Культура пам'яті», «Простори свободи» та «Думки про майбутнє», вона надала можливість розглянути художні практики та досвід митців крізь мінливу історію країни.
«Массачусетс, Каліфорнія, Рим, Берлін, Київ — зйомки цього курсу відбувалися по всьому світу у відомих музеях, художніх галереях. Перебуваючи у різних країнах, українські мистецтвознавці та куратори розповіли про нашу культуру на перетині століть. Це, зокрема, період радянської окупації України. Я думаю, розвиток культури у цей час добре демонструє потужність і силу нашої нації», — ділиться керівник агенції GOVISUAL, яка реалізувала курс, Артем Ільчук.