Facebook Pixel

Як ОСББ можуть отримати кредити на енергомодернізацію за програмою «Енергодім»

Як ОСББ можуть отримати кредити на енергомодернізацію за програмою «Енергодім»

Як ОСББ можуть отримати кредити на енергомодернізацію за програмою «Енергодім»

Вперше з лютого 2022 року було поновлено банківське кредитування учасників програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» Фонду енергоефективності. Тепер учасники цієї програми зможуть отримати кредит у ГЛОБУС БАНКУ — нового партнера установи. Відповідна угода між фондом і банком була підписана 5 вересня 2023 року.

Quote«У липні цього року ми відновили прийом заявок на участь у Програмі — для цього спростили пакет «А», який раніше передбачав проведення більшого обсягу робіт. Такий крок дасть змогу максимальній кількості ОСББ швидко підготуватися до нового непростого опалювального сезону», — зазначає директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк.

Він також зауважив, що ОСББ, які беруть участь у Програмі, отримують грант від фонду — 40% компенсації на встановлення або модернізацію індивідуального теплового пункту і, за необхідності, встановлення вузла комерційного обліку тепла. За умовами Програми, 20% вартості проєкту ОСББ можуть залучати з інших джерел, зокрема міських програм, 40% — обов’язковий власний внесок співвласників будинку.

Quote«Саме тут на допомогу приходить кредитування, яке фактично не діяло після початку повномасштабної війни. Отримавши кредит, ОСББ зможуть швидко закуповувати необхідне обладнання і починати роботи. Спільні зусилля допомагають прокладати шлях до енергонезалежного майбутнього України. В основі такого майбутнього — енергоощадний житловий фонд, формування інституту відповідального власника», — наголосив Єгор Фаренюк.

Програма «Енергодім» Фонду енергоефективності дає змогу мешканцям багатоквартирних будинків не лише скоротити споживання енергії, отже — зменшити витрати на комунальні послуги, а й суттєво поліпшити технічний стан будинку, зробити проживання у ньому більш комфортним, збільшити ринкову вартість квартир. Передбачене спрощеним пакетом «А» встановлення індивідуального теплового пункту — найбільш швидкоокупний та ефективний захід зниження споживання теплової енергії у багатоповерхівках. Максимальний термін реалізації такого проєкту — шість місяців (з можливістю продовження ще на три місяці). Протягом 2023 року Фонд планує отримати приблизно 100 заявок від ОСББ, прогнозований обсяг виплачених грантів — 50 млн грн.

За словами голови правління ГЛОБУС БАНКУ Сергія Мамедова, попри воєнні ризики, банк кредитуватиме ОСББ за програмою «Енергодім» вже зараз. При цьому розроблена спеціальна програма, що передбачає надання кредиту ОСББ без початкового внеску під 16% річних терміном на 5 років.

Посилаючись на аналітиків банку, Сергій Мамедов розповів, що понад 60-70% заявок на пільгове кредитування з енергомодернізації стосуватимуться житлових будинків зведених наприкінці 1970-1980-х років (переважно панельні 9, 12 та 16-поверхові будинки, термін експлуатації яких без капітального ремонту вже становить від 40-50 років).

На думку банкіра, участь комерційних банків у таких програмах від ДУ «Фонд енергоефективності» має на меті:

  1. Збільшення енергонезалежності України в умовах війни;
  2. Надання банківської підтримки на всіх етапах співпраці з ОСББ з максимальним спрощенням необхідних банківських процедур: фактично ОСББ, який є учасником програм Фонду енергоефективності, отримає не лише розрахунковий рахунок в банку-партнері програми, а «живі гроші» на необхідну модернізацію та ще й «банківського консультанта» з усіх важливих фінансових питань.

Довідка:

  • ДУ «Фонд енергоефективності» — єдина в Україні державна установа, створена урядом для стимулювання і підтримки заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження, зокрема в житловому секторі.
  • Наразі Фонд енергоефективності реалізує дві ініціативи. Програму «Енергодім», головна мета якої — впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках, Фонд запустив 2019 року. ОСББ, які беруть у ній участь, отримують від Фонду до 70% компенсації вартості проєктів (за спрощеним пакетом «А» — 40%). З листопада 2022 року Фонд запустив Програму «ВідновиДІМ», учасники якої отримують 100% компенсації за відновлення будинків, пошкоджених внаслідок бойових дій.
  • Станом на початок вересня учасниками програм Фонду стали понад 75 000 домогосподарств (65 000 — «Енергодім», понад 10 000 — «ВідновиДІМ»). Фонд компенсував ОСББ майже 1 млрд грн («Енергодім» — майже 900 млн грн, «ВідновиДІМ» — приблизно 100 млн грн). Програма «Енергодім» налічує 280 повністю або частково завершених проєктів, за Програмою «ВідновиДІМ» таких проєктів вже понад 70.
Подякувати 🎉