У середу, 3 серпня, в Нагірному Карабаху вкотре зафіксували відновлення бойових дій. Про це повідомляють ряд світових ЗМІ.
Відбулося це після заяв так званого міністерства оборони невизнаної Нагірно-Карабаської республіки про порушення Азербайджаном режиму припинення вогню, що призвело до смерті одного, та поранення сімох військових. Азербайджанські підрозділи, нібито, «застосували ударні безпілотники, внаслідок чого смертельно поранено одного військовослужбовця». Однак згодом стало відомо, що постраждали сім військових.
У Міноборони Азербайджану також повідомили про смерть військовослужбовця. При цьому в відомстві наголосили, що військовий помер в результаті стрілянини, яка велася з території, де перебуває тимчасовий миротворчий контингент росії — у напрямку Лачинського району.

У той же час вірменські ЗМІ повідомляють, що у Нагірному Карабаху трое військових померли й ще 15 отримали поранення.
Крім того є інформація, що в районі Лачинського коридору йдуть запеклі бої: азербайджанська армія найблизилася до села Єгцаох і не припиняє спроби зайняти позицію на пагорбі біля автомагістралі.
Мобілізація у Нагірному Карабаху
Через посилення напруги в регіоні ак званий президент невизнаної Нагірно-Карабаської республіки Араїк Арутюнян підписав указ про проведення часткової мобілізації. Відповідний документ з'явився на сайті Арутюняна.
«3 серпня президент (Нагірно-Карабаської республіки) Араїк Арутюнян підписав указ, згідно з яким з 3 серпня 2022 року в республіці оголошено часткову військову мобілізацію», — йдеться в документі.
Позиція Азербайджану
Згодом у Міністерстві оборони Азербайджану підтвердили, що військовим вдалося зайняти кілька висот в ході наступальної операції в районі Нагірного Карабаху. Спочатку військові Нагірно-Карабаської республіки «спробували захопити сопку Киргиз, розташовану в гірському ланцюгу, що охоплює територію Кельбаджарського та Лачинського районів, та закріпити там нові бойові позиції», однак сили Азербайджану розпочали у відповідь операцію «Відплата», й «взяли під контроль височину Гирхгиз, а також Сарибаба вздовж Карабахського хребта Малого Кавказького хребта і низку інших важливих панівних висот».
Контекст. Загострення ситуації у Нагірному Карабаху почалося ще у понеділок, 1 серпня. В Нагірно-Карабаської республіки звинуватили азербайджанські підрозділи в спробі перетнути лінію зіткнення. Росія, своєю чергою, відреагувала на загострення ситуації й заявила про зафіксування трьох порушень режиму припинення вогню азербайджанськими підрозділами у зоні відповідальності російських миротворців.
Нагадаємо, у 2020 році в Нагірному Карабаху протягом шести тижнів тривали активні бойові дії, які забрали життя 6500 людей. Завершилося тоді все угодою про припинення вогню, посередником якої стала рф. Ця угода передбачала, що Вірменія передасть частину територій, які контролювала десятиліттями, а рф направила в регіон близько 2000 «миротворців» для нагляду за перемир’ям.