Facebook Pixel

У 2022 році «Нібулон» втратив 88% експорту через війну та блокування порту Миколаїв — Андрій Вадатурський

Експорт компанії «Нібулон», найбільшого експортера зерна з України, з березня до листопада 2022 року впав на 88%. Це відбулося через війну та блокування Миколаївського морського порту, пояснив власник і генеральний директор «Нібулона» Андрій Вадатурський в інтерв’ю виданню Politico.

Доставлення зерна для «Нібулона» у 2022 році подорожчало в 10 — 40 разів

«Нібулон» змінив заблоковані морські маршрути на наземні — залізницею та автотранспортом. Компанія також активно використовує річковий транспорт і будує новий річковий термінал на Дунаї як страховку від майбутніх збоїв.

Quote«Витрати компанії на наземну логістику у 2022 році вже зросли в середньому від 10 до 40 разів залежно від маршруту. Експорт через Польщу та Румунію також був особливо повільним через бюрократичні затримки на кордоні», — підкреслює Андрій Вадатурський.

Через руйнування, спричинені війною, включно з браком добрив, компанія цього року скоротила обсяги посіяної пшениці на 40%, додав він.

На тимчасово окупованих росією територіях України в «Нібулона» залишилися активи на $82 млн. Понад 40% працівників компанії зараз не можуть працювати через війну: хтось воює за Україну, хтось був змушений евакуюватися, багато хто опинився в пастці в окупації й не має змоги виїхати.

Андрій Вадатурський: «зерновий коридор» потрібно розширити на порт Миколаїв

Щоб завдати подальшої шкоди економіці України, росія серйозно обмежує морський експорт українських аграріїв до Африки та інших країн. За оцінками ООН, загалом сектор уже зазнав шкоди та збитків на $30,5 млрд.

Quote«Окрім Одеси, «зерновий коридор» має бути розширений і до Миколаївського порту, на який до війни припадало 30% українського експорту», — вважає власник «Нібулона».

Крім того, він упевнений, що західні уряди та кредитори мають терміново збільшити можливості фінансування та забезпечити гнучкість виплат боргів АПК України, щоб українські аграрії, трейдери та постачальники могли підтримувати роботу цієї життєво важливої галузі.


Контекст. Андрій Вадатурський став власником і генеральним директором «Нібулона» після того, як його батьки та засновники компанії, Герой України Олексій Вадатурський і Раїса Вадатурська, загинули під час російського ракетного удару по їхньому будинку 31 липня 2022 року.

Нагадаємо: росія фактично заблокувала зернову ініціативу — у черзі на інспекцію на Босфорі в обидва боки стояли приблизно 100 суден.

«Нібулон» — один із найбільших агрохолдингів України. Займається виробництвом та експортом зернових, логістикою, суднобудуванням. Земельний банк становить 82,5 тис. га. Компанія займається вирощуванням озимої пшениці, кукурудзи, озимого ячменю, соняшнику, сої.

В агрохолдингу 44 виробничі підрозділи у 12 областях України. З-поміж них — суднобудівельно-судноремонтний завод і вантажний флот, який складається з 72 одиниць самохідних і несамохідних суден. Олексій Вадатурський вклав у суднобудівний бізнес приблизно $600 млн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉