Український бізнесмен, підприємець в галузі сільського господарства
Вадатурський
Олексій Панасович
Український бізнесмен, підприємець в галузі сільського господарства
В соціальних мережах:
1
Біографія
Народився 8 вересня 1947 року в селі Бендзарі Балтського району Одеської області. Живе в Миколаєві.
Освіта: Одеський технологічний інститут ім. Ломоносова.
2
Кар'єра
У 1971 році працював головним енергетиком, а потім головним інженером на Трикратском комбінаті хлібопродуктів
З 1980 по 1991 роки — начальник виробничого відділу, перший заступник гендиректора Об'єднання елеваторної промисловості Миколаївської області. Займався логістикою імпортного зерна по Дніпру і по всьому СРСР.
З 1991 року — генеральний директор сільськогосподарського підприємства «Нібулон». Спершу підприємство постачало паливно-мастильні матеріали і добрива колишнім радянським колгоспам в обмін на агропродукцію, яку продавав за кордон.
Деякі партнери не могли розплатитися і передавали «Нібулону» свої активи і землю. Так фірма зайнялася і рослинництвом. Згодом Вадатурський викупив частки своїх партнерів.
3
Політика
1998-2006 роки — двічі був депутатом Миколаївської облради.
2005-2006 роки — помічник нардепа «Нашої України» Юрія Діденка в Раді 4 скликання.
2006-2012 роки — помічник на громадських засадах «нашоукраїнця» Юрія Ключковського у парламенті 5 і 6 скликань.
2014-2019 роки — помічник свого сина Андрія Вадатурського з партії «Блок Петра Порошенко» у ВР 8 скликання.
2018 рік — потрапив у санкційний список РФ (тоді були введені російські санкції проти 322 громадян України).
4
Статки — доходи, бізнес, декларації
$474 млн — у таку суму оцінили статки бізнесмена журнал «Новое время» та інвесткомпанія Dragon Capital. Журнал «Фокус» налічив $560 млн, а «Форбс» називає цифру в $450 млн.
Народний депутат шести скликань, помер 22 травня 2020 року. Матвієнко називали в ЗМІ лобістом «Нібулона».
Наприклад, в 2011 році, коли СБУ порушило справу проти підприємства, звинувативши його у заволодінні бюджетними коштами, нардеп ініціював створення тимчасової слідчої комісії.
Називав розслідування втручання органів влади у господарську діяльність «Нібулона».
Колишній глава Миколаївської облдержадміністрації, депутат фракції «Регіони України». Колишній нардеп від Партії регіонів. Його називали покровителем Вадатурського і його підприємства.
6
Родина
Дружина — Раїса Михайлівна Вадатурская, народилася 21 листопада 1949 року. Вона — помічниця гендиректора підприємства.
Син — Андрій Олексійович Вадатурський, народився 11 квітня 1973 року. Ексдепутат Верховної ради, партнер по бізнесу. Частка сина в «Нібулоні» становить 20%.
Невістка — Дяченко Світлана Валеріївна, народилася 13 квітня 1975 року.
Троє онуків — Микола, Катерина та Ольга.
Згідно декларації, опублікованій в 2020 році, Андрій Олексійович живе дуже скромно. У нього є будинок (60 м2), 8 соток в селі Коравелово неподалік від Миколаєва і вантажівка ГАЗ-66 (1978 року випуску).
У дружини Світлани — квартира (191 м2), гараж в Миколаєві, 25 соток, недобудований будинок та гараж на Кінбурнській косі біля Очакова. Світлана, судячи з декларації, доходів не має.
У 2019 році Вадатурський-молодший також задекларував свої доходи. Це 858 тис. грн від депутатської діяльності: зарплата, компенсація за житло та вартість проїзду. 3,4 млн грн — дивіденди від «Нібулона». І 3,2 млн грн, які Андрій взяв у борг у батька.
7
Скандали
Інформація в процесі перевірки
У 2012 році в ЗМІ з'явилася інформація, що 50% акцій «Нібулона» перейшли у власність регіонала Юрія Іванющенка.
Нібито спочатку був арештований заступник гендиректора компанії і єдиний син Вадатурського Андрій. А після передачі акцій сина випустили. Але бізнесмен спростував цю інформацію і назвав її маячнею.
У 2014 році у Вадатурського розпочався конфлікт з головою Міністерства інфрастуктури Андрієм Пивоварским. «Нібулон» вимагав від відомства зайнятися днопоглибленням Дніпра. Річка обміліла до критичної межі.
У деяких місцях глибина не досягала 2,9 м, замість мінімальних 3,6 м — необхідних для безпечного проходження суден класу «річка-море». Це позбавило можливості доставляти вантажі по річці зернотрейдерів і держпідприємства. Наприклад, Трипільську ГЕС.
«Нібулон» готовий був цим зайнятися на умовах державно-приватного партнерства. Але в Міністерстві вважали, що відновлення судноплавства по Дніпру зацікавлений виключно «Нібулон», тому доцільність проведення подібних робіт назвали сумнівною.
У 2018 році Олексій Вадатурський сказав журналістам, що відмовився від ідеї проводити днопоглиблення Дніпра за свої кошти, а виконуватиме замовлення Єгипту та Білорусі.
У травні 2020 року пообіцяв подати в суд на нардепів «Слуги народу» Миколу Тищенка та Ігора Негулевського.
Парламентарії звинуватили бізнесмена у спробі підкупу депутатів, нібито він хотів перешкодити ухваленню законопроекту про внутрішній водний транспорт і «заніс колом гроші до всіх міжнародних асоціацій, в усі фракції, в усі області».
Законопроект відкриває річковий транспортний комплекс країни для іноземного бізнесу. За словами Вадатурського, законопроект руками депутатів від «Слуги Народу» просуває міністр інфраструктури Владислав Криклій, ніж фактично легалізує тіньову схему контрабанди палива в Україні.
На підтримку Вадатурського виступили представники бізнесу — це в. о. виконавчого директора Української зернової асоціації Сергій Іващенко, гендиректор компанії «ОТП Лізинг» Андрій Павлушин, голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко і гендиректор групи компаній «Південна Аграрно-Експортна Компанія (ПАЙОК)» Юрій Кормишкін.
Через кілька днів Негулевський та Тищенко опублікували в Facebook однакові тексти вибачень Вадатурському, «Нібулону» та всім співробітникам компанії.
8
Заслуги
У 2007 році президент Віктор Ющенко присвоїв бізнесменові звання Героя України.
9
Цитати
Про владу Володимира Зеленського:
«При владі непрофесіонали, при владі люди — дилетанти, при владі не виробничники, люди, які не знають життя і ніколи не працювали з великими масивами людей, з колективами. Вони не знають законів, внутрішніх законів розвитку та взагалі відірвані від реального життя в Україні. На превеликий жаль, ось така ситуація».