Засновники — Олексій Опанасович Вадатурський і його син Андрій Олексійович Вадатурський.
2
Доходи, кількість співробітників, активи
«НІБУЛОН» – лідер зернового експорту України, найбільший оператор елеваторних потужностей з об’ємом одночасного зберігання 2,04 млн тонн та один із провідних українських виробників сільськогосподарської продукції із земельним банком понад 76 тис. га.
Протягом 32 років компанія інвестувала $2,3 млрд у створення потужної логістичної інфраструктури, яка дозволяє поєднувати локальних агровиробників із глобальним ринком.
«НІБУЛОН» – власник найбільшого в країні флоту, побудованого на власній верфі, до складу якого входять 83 одиниці барж, буксирів, плавкранів і днопоглиблювальної техніки. Компанія відродила річкове судноплавство та суднобудування в Україні, створивши умови для розвитку всієї агропромислової галузі за рахунок значного зменшення логістичних витрат.
Останні інвестиції компанії включають новий перевантажувальний термінал «Бессарабської» філії в Ізмаїлі, який зведено на основі досвіду будівництва понад 13 річкових портів на міжнародному внутрішньому водному шляху Е-40 – українських річках Дніпро та Південний Буг. Маючи пропускну спроможність 300 тис. тонн на місяць, термінал сприяє експорту додаткових 2 млн тонн зерна на рік в умовах блокування роботи чорноморських портів та зернового коридору.
3
Історія компанії
1991 рік — дата реєстрації. Назва — це абревіатура з перших складів назв трьох міст: Миколаїв, Будапешт і Лондон, де перебували засновники. В Україні — Олексій Вадатурський, в Угорщині — фірма KOMBISEED KFT, а у Великобританії — Meridian Commodities Ltd.
У 1992-1997 роках відкрили більше 10 філій, створюються підприємства Агрокомбінат «Врадіївский» і «Сабік».
В 1998 році підприємству першому в країні Всесвітній банку надав кредит на суму $5 млн.
У 2015 році підприємство очолило список експортерів українського зерна.
У 2018 році ЄБРР підписав з українським агрохолдингом угоду про надання фінансування на суму $50 млн. Гроші виділили на продовження реалізації національного проекту з відродження вантажного судноплавства по Дніпру та Південному Бугу.
У 2019 році в Миколаєві відбулася церемонія введення в експлуатацію найдовшого судна, побудованого «Нібулоном» на своїй верфі. Корпус 140-метрового судна-перевантажувача був спущений на воду в травні 2019 року.
На нього встановили два крани Liebherr типу CBG360 вантажопідйомністю 45 тонн кожен. Це найдовше судно не тільки в історії компанії, але і в історії незалежної України.
Навесні 2020 року філія «Вознесенський» компанії «Нібулон» був названий найбільшим річковим терміналом в Україні за потужністю одноразового зберігання зерна (може зберігати 97,9 тис. тонн сировини).
У березні-липні 2014 року був головою Миколаївської облдержадміністрації. Потім — віце-губернатор області.
У 2016 році його затримали співробітники СБУ під час отримання хабара в тис.
Раніше Романчук був гендиректором суднобудівного заводу «Океан», який будував флот для «Нібулона».
6
Скандали, кримінал
Інформація в процесі перевірки
У 2016 році Касаційний суд ухвалив стягнути з Укрзалізниці на користь «Нібулона» 120,28 млн грн збитків, завданих компанії у 2012-2014 роках за неправомірно встановлений «експортний тариф» на перевезення зернових вантажів. Адже вантажі сільгосппідприємство перевозило всередині країни.
У 2018 році компанія і її власник потрапили в так званий «санкційний список РФ». За словами Олексія Вадатурського, це ніяк не вплинуло на роботу підприємства, тому що з Росією вони не торгують. А з 2013 року не закуповують у них товари та обладнання.
У 2019 році Інну Пікалову, головного бухгалтера філії «Новопсковський» в Луганській області (одне з підприємств «Нібулона»), затримали в Росії. Басманний суд Москви заарештував громадянку України на два місяці.
У ЗМІ її назвали ключовою фігуранткою кримінальної справи стосовно колишнього міністра у справах Відкритого уряду РФ Михайла Абизова.
Російського чиновника звинувачують у масштабному шахрайстві, організації ОЗУ і розкраданні 4 млрд рублів. У «Нібулоні» новину назвали несподіванкою. Уточнили, що Пікалова працювала у них бухгалтером з 2011 року, і жодних проблем із співробітницею не виникало.
У 2019 році «Нібулон» виграв суд проти журналістів — у 2018 році на «5 каналі» вийшов сюжет у програмі «Стоп корупції», де власників підприємства звинуватили в махінаціях. Госпсуд Миколаївської області зобов'язав журналістів спростувати інформацію, озвучену в сюжеті.
У 2019 році «Нібулон» втягнули у секс-скандал. Заступник міністра інфраструктури Олександра Клітіна нібито отримала свою посаду через ліжко.
Про це йшлося у записі розмови між депутатами «Слуги народу» з начальником поліції Дніпропетровської області, яку опублікував парламентарій Антон Поляків.
У листуванні з пранкером Джокером Клітіна заявила, що інформаційну атаку проти неї запустив один з співвласників «Нібулона» — нардеп «БПП» Андрій Вадатурський.
Між ним і міністерством був конфлікт через законопроект «Про внутрішній водний транспорт». Батько Андрія Олексій Вадатурський публічно звинуватив чиновника у шантажі. Через тиждень Клітіну звільнили.
7
Заслуги
У квітні 2020 року компанія була визнана найпривабливішим роботодавцем України в галузі сільського господарства. Це дані міжнародного дослідження Randstad Employer Brand Research.
У травні 2020 року Олексій Вадатурський показав, як за 30 днів переобладнали Миколаївську інфекційну лікарню. Зробили ремонт у приміщеннях, облаштували нові точки подачі кисню та проклали понад 500 метрів кисневої мережі.
Також встановили і налагодили 9 сучасних апаратів для штучної вентиляції легень, повністю замінили все обладнання харчоблоку на сучасне, придбали 300 комплектів необхідного посуду. Всього вклали 17 млн грн.